Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materac dla małego dziecka - jaki powinien być?

doria24

Trochę trwało przygotowanie naszego nowego artykułu, ale chcieliśmy aby był napisany przynajmniej poprawnie, a nie powielał kolejne schematy pobrane z licznych reklam w internecie. zdrowy_sen_dzieckaIstnieje wiele opinii, często zupełnie oderwanych od rzeczywistości, pisanych do tego w formie artykułów prasowych, dla podniesienia ich rangi.

O krążących opiniach jednak napiszemy w dalszej części naszego artykułu o materacach dla małych dzieci.

Na początku może jednak uświadomimy czytelnikowi, jak ważny jest ten problem i jak bardzo jest pomijany.

Urodził się nam taki słodki bobas. Trwa zabawa w zapewnienie mu jak najlepszego bytu, aby nie chorowało i zdrowo nam rosło. Co więc robimy? Kupujemy ciuszki z jak najlepszych materiałów, często certyfikowanymi jako bezpieczne dla maluchów, kupujemy wózek z certyfikatami bezpieczeństwa i atestami użytych do produkcji materiałów. Wszystko, co kupujemy dla bobasa musi być absolutnie sterylne, antyalergiczne, antybakteryjne. Po czym kładziemy dziecko zazwyczaj na starym materacu, po którymś tam dziecku. Do tego na materacu, który gdzieś tam sobie jakiś czas leżał. Wszakże wydaliśmy już tysiące na gadżety, ale materac? A po co to komu? Przecież bobas raz dwa i wyrośnie, a to i posika - szkoda pieniędzy. Oczywiście, szkoda - aczkolwiek materacyki dla dzieci nie są kosztownym wynalazkiem - tylko czy nie szkoda zdrowia dziecka, oraz tych wszystkich naszych wysiłków, które dotąd ponieśliśmy?

Dlaczego mówimy używanym materacom dla dzieci zdecydowane NIE?! Pierwszym powodem jest prosty fakt, że niestety ale materace się odkształcają. Zazwyczaj jeszcze są to materace kiepskiej jakości, bo kupuje się je "oszczędnie". Druga sprawa - materac z pewnością jest już po przejściach i stanowi zagrożenie dla zdrowia człowieka. Większość materiałów używanych do produkcji materacy dla dzieci, ze względu na obniżenie kosztów ich produkcji do minimum, wytwarzana jest na bazie kiepskich materiałów, które podczas zalania ulegają degradacji. Niestety, ale ani wietrzenie, ani "trzepanie" nic tu nie pomoże. Struktura materaca ulega rozkładowi i sprzyja rozwojowi pleśni i grzybni. Nawet jeżeli nie wyczuwasz ich i nie widzisz ich, zaręczamy ONE  tam są i czekają na możliwość szybkiego rozwoju. A taki szybki rozwój daje im ciepło i wilgoć wydalana przez małego człowieka.

Dobra, trochę tu postraszyliśmy, ale przejdźmy do konkretów.

Jaki więc ma być ten materac dla naszego dziecka? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie w punktach.

 1. Materac dla dzieci nie powinien być zbyt twardy ani zbyt miękki. Twardy materac, wbrew powszechniej opinii, jest bardzo złym rozwiązaniem dla dziecka. Będzie on torturą dla kręgosłupa dla małego człowieka, a z kolei miękki nie zapewni odpowiedniego podtrzymania jego ciała.
 2. Materac dla dzieci powinien być elastyczny, tj. powinien się dopasowywać do kształtu ciała i się nie odkształcać, lekko uginać pod ciężarem ciała, ale nigdy nie zapadać.
 3. Materac dla dzieci powinien być przewiewny, tj. zapewniać maksymalnie wydajną wentylację, aby zapobiegać nadmiernemu poceniu się dziecka podczas snu. Brak wentylacji w materacyku często jest przyczyną kłopotów z zasypianiem przez malucha, którą zazwyczaj szukam gdzie indziej.
 4. Materac dla dzieci powinien być wyprodukowany z atestowanych materiałów, gwarantujących zdrowe środowisko snu.

I tymi czterema warunkami powinniśmy się kierować przy wyborze materaca dla dzieci.

materac_dla_dziecka_gwarantem_Jego_zdrowia

Na początku proponujemy skupić się na materiałach używanych do produkcji materaców dla dzieci. To pozwoli nam wyeliminować modele, które wbrew temu, co oferują producenci, nie powinny być stosowane dla dzieci.

Materace dla dzieci z pianki poliuteranowej.

Pianka poliuteranowa - jest ona najbardziej podatna na odkształcenia, szybko utlenia się pod wpływem wilgoci i traci swoją sprężystość. Początkowo w użytkowaniu wydaje się twarda, ale w trakcie w wyniku powstałych odkształceń robi się miejscami miękki, co może wpłynąć negatywnie na komfort snu dziecka. Zaletą materaca jest jego przewiewność i niska cena. Wada - niska trwałość, produkt na bazie materiałów ropopochodnych może być przyczyną powstawania alergii.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo materac Baby Eco/Drimco Eco, wkład którego stanowi piana poliuteranowa z grupy pian materac dla dzieci Baby Eco DoriaEliocell. Charakteryzuje się ona średnią sztywnością, ale za to bardzo dużą przewiewnością. Materac nie posiada zdejmowanego pokrowca, dlatego jego żywotność jest krótka. Aczkolwiek stanowi i tak lepszą alternatywę dla materaców standardowo dołączanych do łóżek dziecięcych, ze względu na zdecydowanie większą elastyczność. 

Oczywiście większość naszej konkurencji w swojej ofercie też ma podobne materace w swojej ofercie, jak np. HildingJanpol, oraz wielu innych polskich i zagraniczych producentów. Z czystym sumieniem żadnego jednak polecić nie możemy. Z pewnością jednak, lepiej już zastosować tego typu materac, niż używać stary, po kimś. 

Materace dziecięce z pianki termoelastycznej.

W ostatnim czasie panuje moda na materace wykonywane z pianki termoelastycznej. Jest to piana, która pod wpływem temperatury staje się punktowo bardziej miękka, dzięki czemu śpiący człowiek zostaje niejako otulony materacem, a każdy punkt ciała jest prawidłowo podparty. Piana też charakteryzuje się niskim współczynnikiem nacisku zwrotnego na ciało, a więc jest takim w pewnym sensie amortyzatorem. Pomimo iż są to bardzo dobre rozwiązania dla większości osób dorosłych, to dla dzieci (niczym używki będące plagą ludzkości) dla dziecka już niekoniecznie. Dzieje się tak, ponieważ ciało małego człowieka potrzebuje średniotrwałego, a jednocześnie elastycznego i sprężystego materaca. A piana termoelastyczna pod wpływem temperatury mocno miękknie, co może niezbyt pozytywnie wpłynąc na zdrowie malucha. Do tego ujawnia się tu też wada materaca termoelastycznego jaką jest kumulacja ciepła. Prowadzić to może do przegrzewania się malucha, a w konsekwencji zakłóceń w śnie, a także nadmiernej potliwości. Wskutek tego skóra malucha może być narażona na podrażnienia. Istotne jest też tutaj to, że materiał ten charakteryzuje się ograniczoną przepuszczalnością powietrza, co stwarza niebezpieczeństwo iż podczas snu na brzuchu, co się małym dzieciom zdarza, stwarza dla nich niebezpieczeństwo podduszenia.

Oczuwiście konkurencja ulegając pewnym trendom, takie materce oferuje. Nie wskażemy która, ponieważ konkurencja, która się dopuszcza takich przypadków nie jest warta nawet wspomnienia.

Materace dziecięce z pianki wysokoelastycznej

Pianka wysokoelastyczna, to w zasadzie najbardziej rozsądny wybór jako materiał do produkcji materaców dla dzieci. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele produktów o różnych rozwiązaniach technologicznych. Dlatego tutaj skupiamy się w tej chwili tylko na wyjaśnieniu, dlaczego wg nas ta opcja jest najbardziej bezpieczna dla dziecka. piana_wysokoelastyczna_Nightfly_Materasso_DoriaOczywiście patrząc na nią widzimy po prostu zwykłą gąbkę. Zaręczamy jednak, że to nie jest już zwykła gąbka. Materace z tzw. piany wylewanej na zimno (znajdziemy tutaj różne określenia ze strony producentów: Kaltschaum, Bultex, Biogreen, Nightfly, AventO2, EvoPoreHRCPolargel), dzięki technologii w której są wytwarzane posiadają otwarte pory, takie mikrokanały powietrzne, które umożliwiają oddychanie piany. Dzięki temu materace z takich pianek są wysoce przewiewne, a jednocześnie niezmierne trwałe i sprężyste. Co w przypadku małych dzieci, jest to bardzo istotne. Zapewniają one higienę, wytrzymałość i sprężystość, a jednocześnie przewiewność.

Materace dziecięce z lateksu.

Lateks - najczęściej syntetyczny materiał o konsystencji gumy. Bardzo popularny jeszcze kilka lat temu dodatek do materaców sprężynowych, oraz do budowy samych materaców. W obiegowej opinii jest całkowicie antybakteryjny i antyalergiczny. W droższych wersjach materace lateksowe zawierają dodatek naturalnego mleczka kauczukowego. O ile z antybakteryjnością możemy się tutaj zgodzić, o tyle już z antyalergicznością niekoniecznie. Środek ten bowiem działa na część ludzi uczulająco.materac lateksowy Ibiza lateks syntetyczny

Jakie są wady i zalety? Zaletą jest dobra wytrzymałość na odkształcenia, w przypadku materaców droższych, wytwarzanych w technologii Talalay, dobra wentylacja materaca. Natomiast do wad należy zaliczyć to, że w przypadku materaców syntetycznych zakłócona jest prawidłowa wentylacja. Oczywiście - materace się perforuje, ale stworzone w ten sposób kanały powietrzne, ulegają częściowo zamknięciu pod wpływem ciężaru ciała ludzkiego. Do tego materiał syntetyczny ciężko znosi wilgoć, a w wyniku procesów jakie zachodzą w nim pod wpływem wilgoci, z czasem kruszeje i traci swoją sprężystość. Większość fachowców zajmujących się problemami alergii, zdecydowanie odradza stosowanie tego typu materaców dla dzieci.

Materace dziecięce z naturalnych półproduktów typu kokos i gryka.

Utarło się takie mniemanie, że dla człowieka najlepsze są materiały całkowicie naturalne, jak np. bawełna, wełna, a w przypadku produkcji materaców wkłady kokosowe i wkłady z gryki. Cóż bowiem można dać np. swojemu dziecku jak produkty naturalne, nie przetworzone. Na rynku jest bardzo dużo zachwalanych rozwiązań tego typu, których reklamować nie będziemy. Nie zgadzamy się bowiem z tą opinią. Nie wszystko co naturalne służy dobrze człowiekowi, a czasami wręcz szkodzi. Jeżeli tak by było, że natura nam sprzyja to powinniśmy spać na siennikach ze słomy, siana itp. wynalazków. W towarzystwie oczywiście kurzu, roztoczy, pleśni i innych żyjątek, które też lubią naturalne środowisko. Przykład takiego "odkrycia" znajdziecie tutaj. Zalecam przeczytanie dokładne, ponieważ matka opisuje swoje doświadczenie dosyć dosłownie. Jeżeli jeszcze ktoś będzie miał nadal jakiekolwiek wątpliwości i argumenty za materacami z kokosu i gryki, to proponuję przestudiowanie tego artykułu i obejrzenie towarzyszącego mu filmu, w którym doświadczona matka alergików, walcząca od lat z problemem mówi, dlaczego NIE stosować tego typu rozwiązań.

 śpiące dziecko na materacu Doria Materasso

W końcowej części naszego artykułu, postaramy się przedstawić ofertę naszych materaców dla dzieci.

Poza wspomnianym już wcześniej materacu Baby Eco, który jest modelem podstawowym, w naszej ofercie znajdziecie Państwo kilka interesujących modeli materaców dla dzieci.

Takim sztandarowym modelem materaca dla dzieci jest materac Baby Comfort. Ten rewelacyjny materac z włoskiej piany wysokoelastycznej, zapewnia dobrą przewiewność i optymalną temperature na powierzchni materaca.  Pianka ta posiada certyfikat Oekotext Standard 100,materac dla dziecki Baby Comfort Materasso Doria klasyfikujący surowce do I klasy z wymaganiami humanoekologicznymi związanymi z przeznaczeniem dla dzieci. Jest to materac sprężysty i elastyczny. Dodatkowo pokrowiec GreenFirst to pokrowiec uszyty z materiału nieuczulającego, wysoce przewiewnego i dobrze wiążącego wilgoć z ciała dziecka. Dlatego uzyskał Pozytywną Opinię Instytutu Matki i Dziecka. Materac ten posiada najlepszy stosunek ceny do jakości.

Dla bardziej wymagających rodziców polecamy jednak inny materac - materac Baby Natur. Ten luksusowy materac dla dzieci, zbudowany jest ze specjalnej piany Biogreen, produkowanej przy użyciu naturalnego oleju rycynowego. Olej rycynowy w tym przypadku jest GWARANTEM całkowitej antybakteryjności materaca, a dodatkowo jako środek farmakologiczny i kosmetyczny, ma bardzo dobre działanie kojące dla skóry. materac dla dziecka Baby NaturPiana została tutaj konturowo nacięta, w celu jak najlepszej wentylacji materaca. Biorąc pod uwagę zapewnienia optymalnego klimatu dla dziecka na powierzchni materaca, dodaną górną warstwę piany Polagel, która jest wyjątkowo przewiewna. Dzięki zawartemu żelowi obniża temperaturę na powierzchni materaca i pozytywnie wpływa na układ krwionośny małego człowieka. Do połączenia obydwu warstw pian, użyto bezpiecznego dla zdrowia ludzkiego, organicznego kleju produkcji szwajcarskiej SIMALFA. Całość zamknięto w pokrowcu Lyocell, który w naturalny sposób odprowadza wilgoć i szybko schnie. Pokrowiec jest aksamitnie delikatny, dobrze zachowuje kształt. Bazą do jego produkcji jest naturalna celuloza drzewna, co daje mu gwarancję całkowitej antybakteryjności.

Trzecim modelem, który polecamy z naszej oferty jest materac dla dzieci klasy Premium - materac Baby Swiss. Baza tego materaca jest wysoce sprężysta, szwajcarska piana AventO2, która nie reaguje z cieczami (czyli nie będzie się kruszyć), a dzięki zastosowanemu olejkowi lawendowemu ma także działania antybakteryjne i działa kojąco na skórę,materac dla dzieci Baby Swiss układ nerwowy i układ oddechowy dziecka. Piana jest tak rewelacyjna, że dziecko będzie miało zapewniony głębszy, spokojny sen, a dzięki optymalnej temperaturze nie będzie się ani przegrzewało, ani wyziębiało. Dodatkowe działanie zapewnia też pokrowiec Swiss Insider Lavender, wyposażony w pas 3D dodatkowo wspomagający wentylacje materaca. Nie jest to tani materacyk, ale cóż się nie robi dla naszych drogich maluchów...

 

Reasumując dzisiejszy artykuł, możemy w skrócie powiedzieć, że wybierając materac dla małego dziecka powinniśmy się zastosować do następujących podstawowych rad:

 • nie stosować materaców używanych w spadku po innym dziecku,
 • unikać materaców z wkładem kokosowym lub z gryki,
 • szukać materaców z pralnymi pokrowcami,
 • szukać materaców z pian wysokoelastycznych, najlepiej wytwarzanych przy pomocy olejów roślinnych,
 • szukać materaców klejonych bezpiecznymi klejami organicznymi
 • szukać materaców przewiewnych, elastycznych - nie zamiękkich, ale też nie twardych.

Zdajemy sobie sprawę, że artykuł nie jest doskonały. Dlatego liczymy na uwagi, dzięki którym będziemy modyfikować ten artykuł, tak aby stał się wiarygodnym i dobrym kompendium wiedzy.

W następnym artykule będziemy chcieli przyjrzeć się bliżej materacom z atestem wyrobu medycznego. Być może jednak, że wcześniej podejdziemy do kwestii materaców bardziej lajtowo, a mówiąc dosadnie - bardziej bajkowo. Zapraszamy do obserwacji naszego bloga i oczywiście do naszego sklepu.

 

 

 

Komentarze (6)

Dodaj komentarz
 • doria24

  Coś nie chce działać, a chcemy polecić konkurencyjny blog:
  baby2love.blog.pl/2015/09/03/abc-materacy-dla-dzieci-czyli-co-kazdy-rodzic-powinien-wiedziec-by-nie-wpasc-w-marketingowa-pulapke/comment-page-1/#comment-3

 • Gość: [AgaKow] *.ip4.wifimax.pl

  Bardzo wyczerpujący artykuł, dzieki

 • Gość: [Karla] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Ciekawy artykuł, przydatny. Z materacy które ostatnio odkryłam bardzo fajny mi się wydaje antyalergiczny Sensitive zapobiegający również wadom postawy - możecie zerknąc i napisać swoje opinie materacyk.pl/produkt/materac-sensitive-model-ms11/

 • Gość: [kaczucha] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Bądźmy obiektywni. w mim domu dwoje dzieci -jedno nadal- wychowane na materacach z naturalnym wypełnieniem, a mianowicie kokos i gryka. Zdrowo i naturalnie. Bez obaw że coś sztucznie wytworzonego przez człowieka im zaszkodzi, bo tego nie wiemy, nie ma jeszcze takich badan. A dzieci wychowane na naturalnych wypełnieniach żyją i to zdrowo, ze zdrowymi kregosłupami. Odkąd pojawiły się piaki i lateksy - popatrzcie ile dzieci ma wady postawy i wymaga rehabilitacji! warto sie nad tym zastanowić

 • Gość: [basinka34] *.dynamic.chello.pl

  Ja teraz dla swojego malucha kupiłam ten model materaca materacyk.pl/produkt/materac-lateksowy-antyalergic-covers-model-ml1/ i jestem zadowolona z zakupu. Ma antyalergiczny pokrowiec, właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne i nie odkształca się. W tej cenie zakup opłacalny.

 • Gość: [Kokosowy] 85.159.237.*

  Bardzo ciekawy a zarazem myślę przydatny artykuł zwłaszcza dla osób które planują zakup nowego materaca dla swojego dziecka. takie porady ze szczegółowymi opisami zawsze są bardzo pomocne i mogą pomóc później w dokonaniu pewnych wyborów.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci