Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materiały stosowane do produkcji materaców - część I. Materace sprężynowe.

doria24

astanawialiście się kiedyś, szukając wygodnego materaca dla siebie, skąd są takie różnice cenowe w sklepach? Dlaczego np. ,jeden materace termoelastyczny kosztuje 1000 zł, a drugi kosztuje 10 000 zł? materace_warszawa

Zapewniamy Was, że bynajmniej nie chodzi tutaj o większe, bądź mniejsze marże handlowców. Jest to ściśle związane z zastosowanymi materiałami, a tym samym funkcjonalnością i trwałością materaca. Spróbujemy Wam wyjaśnić to na przykładach, przy okazji przeglądu rodzajów materaców i materiałów używanych do ich produkcji.

Rozpocznijmy więc może od prostego podziału materaców na rodzaje.

Generalnie materace podzielić możemy na trzy podstawowe grupy:

 • materace sprężynowe,
 • materace piankowe,
 • materace lateksowe.

Jest to taki ogólny podział, który pozwoli nam omówić podstawowe materiały używane do produkcji materaców. Oczywiście, w każdej grupie, znajdziemy podgrupy ze względu na zastosowane technologie.

Rozpoczniemy omówienie materaców od grupy podstawowej, tj. od materaców sprężynowych.

Grupę tych materaców, najogólniej można

 • materace bonelowe,
 • materace kieszeniowe
 • materace hybrydowe

Materace bonelowe to materace wytwarzane w oparciu o starą technologię wytwarzania materaców. Jądrem takiego materaca jest wkład sprężynowy bonelowy, tj. sprężyn połączonych drutem w zwoje, o różnych uzwojeniach (najlepsze tego typu materace mają sprężyny 5-zwojowe). Całość sprężyn tworzy taki jednolity blok, połączonych ze sobą drutem sprężyn. materac bonelowy warszawa DoriaStąd elastyczność punktowa tego typu materaców jest bardzo niska. Oczywiście na cenę takie materaca wpływa też grubość użytego drutu - stąd często materac wygląda tak, samo ale różnica jest w cenie. Wkład bonelowy zazwyczaj jest zabezpieczony przekładką tapicerską, która ma chronić użyte materiały do obłożenia wkładu bonelowego przed niszczącym działaniem sprężyn.

Na zewnętrzne elementy materaców bonelowych zazwyczaj używa się tanich pianek poliuteranowch, o różnych grubościach i gęstościach. Pianka poliuteranowa to generalnie jest nasza stara, znajoma gąbka. Jest to materiał, który zdecydowanie nie lubi wilgoci. Pod wpływem wilgoci szybko się utlenia i zazwyczaj kruszeje. Dlatego materac bonelowy bardzo szybko traci swoją pierwotną sprężystość, a człowiek ma odczucie, że na plecach czuje każdą sprężynkę. Często początkowo wydają się dosyć twarde, ale już w krótkim okresie czasu widać na jej powierzchni odkształcenia. Stąd też zalecenia, aby materac bardzo często odwracać stronami.

Oprócz pianek poliuteranowych spotkać się można z obłożeniem materaca naturalną matą kokosową. wkład kokosowy do materaców warszawa DoriaSłuży ona do utwardzenia materaca, ale zdecydowanie zmniejsza jego i tak słabą elastyczność punktową. Z pewnością też chroni bardziej piankę poliuteranową przed działaniem sprężyn.

Niestety, ale najczęściej materace tego typu występują w niepralnych pokrowcach, co znacznie pogarsza ich higieniczność.

Największy tego typu wybór materaców znajdziecie Państwo w ofercie producenta MK Foam Koło.

W latach 90-ych do produkcji wdrożono materace sprężynowe, o znacznie lepszej konstrukcji. Jądrem tych materaców stały się nowoczesne sprężyny kieszeniowe (inaczej nazywane woreczkowe). Tutaj materace podzielić możemy przede wszystkim ze względu na zastosowany gatunek sprężyn:

 • materace kieszeniowe standardowe
 • materace kieszeniowe multipocket (system 1000S).

W obydwu przypadkach jądrem materaca jest wkład ze sprężyn o kształcie walca, zamkniętych w osobnych woreczkach, zwanych bardziej fachowo kieszeniami. W poszczególnych kategoriach materaców sprężynowych, materace te różnią się po prostu średnicą zastosowanych sprężyn.materac kieszeniowy Admiral Materasso Doria Natomiast od materaców bonelowych różni je przede wszystkim to, iż w materacach kieszeniowych sprężyny nie są ze sobą połączone i każda z nich działa niezależnie od sąsiadujących z nią sprężyn, co daje o wiele lepszą elastyczność punktową, niż w przypadku materaców bonelowych. Tego typu materace generalnie o wiele lepiej dostosowują się do anatomicznych krzywizn ciała ludzkiego.

Im większa liczba sprężyn w materacu, tym lepsza jest jego elastyczność punktowa. Stąd materace z wkładem sprężyn 1000S multipocket, zazwyczaj są materacami droższymi w zakupie.

Jednak materace sprężynowe, to nie tylko sprężyny. Jądro materaca musi być czymś obłożone. Tutaj dodatkowo materace możemy podzielić na:

 • materace kieszeniowe z pianką poliuteranową,
 • materace kieszeniowe z pianką wysokoelastyczną
 • materace kieszeniowe z pianką lateksoidalną
 • materace kieszeniowe z lateksem
 • materace kieszeniowe z wkładem kokosowym.

Generalnie - podobnie jak w przypadku materacy bonelowych, materace z obłożeniem z pianki poliuteranowej (tutaj mogą to być różne gęstości, stąd różne twardości i trwałość materaców) nie są liderami trwałości. Pod względem komfortu są znacznie lepszym rozwiązaniem niż materace bonelowe. Zapewniają lepszą elastyczność punktową, lepiej dostosowują się do ciała ludzkiego (szczególnie w wersji 7 strefowej).

W naszej ofercie znajdziecie tutaj Państwo materac Premier Bio-Ex Luxus. Jest to materac z wkładem sprężyn kieszeniowych siedmiopolowych, obłożonych obustronnie pianką poliuteranową o gęstości 25 kg/m3, oraz przekładką tapicerską o gramaturze 200g/m3. Jest to generalnie miękki materac,materac kieszeniowy spreżynowy rehabilitacyjny Premier Bio-Ex Luxus Materasso Warszawa Doria produkowany w dwóch wersjach twardości - H2 o nośności do 105 kg/osobę, oraz H3 - o nośności do 115 kg/m3. Udzielana gwarancja to 2 lata na całość materaca i 10 lat na wkład sprężynowy. Standardowo wyposażamy materac w pokrowiec z aloesem, który działa kojąco na skórę, a jednocześnie da się prać w temperaturze do 60 st. C.

Materac Premier Bio-Ex Luxus jest certyfikowanym materacem medycznym (PKWiU 31.03.12.0), czyli autentycznym materacem rehabilitacyjnym, objętym preferencyjną stawką podatku VAT - 8%.

Konkurencja oczywiście nie śpi i oferuje też takiego rodzaju materace, ale zazwyczaj nie mają one pełnoprawnego statusu wyrobu medycznego. Przykładem takich materacy może być oferta MK Foam Koło, jak materac Estrella, materac Texel czy materac Samos, oferta firmy SenActive materac Polspring czy materac Bamboo, oraz wielu innych producentów, ponieważ jest to bardzo popularne rozwiązanie. Przewagą materaca Premier Bio-Ex Luxus w ofercie firmy Doria, nad materacami konkurencji jest jednak używany klej szwajcarski Simalfa, który jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzkiego, a przy tym mega mocny.

 

Z kolei materace kieszeniowe w połączeniu z pianami wysokoelastycznymi nie są już tak rozpowszechnione na rynku. A szkoda, ponieważ wśród materaców sprężynowych jest to najlepsze rozwiązanie - nie tylko daje lepszą elastyczność punktową, ale przede wszystkim jest dosyć trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem. Co to są piany wysokoelastyczne? To odmiana pian poliuteranowych, ale w przeciwieństwie do zwykłych pianek wysoce odporne na odkształcenia, procesy utleniania i zapewniające dobrą wentylację. Generalnie oczywiście piana wysokoelastyczna pianie wysokoelastycznej nie jest równa. Stąd na rynku duże różnice cenowe. Piany te bowiem ogólnie różnią się też budową, użytymi środkami do ich produkcji, a przede wszystkim gęstościami, które decydują też o trwałości. Na rynku znajdziemy piany wysokoelastyczne o różnych nazwach towarowych: Kaltschaum, NightFly, Elyocell, Biogreen, Bultex. Generalnie jest to pianka formowana w niskich temperaturach, co pozwala zachować w niej mikrokanały powietrzne, które podczas użytkowania nie ulegają zamykaniu.

Na tle konkurencji, zdecydowanie w tym przypadku, korzystnie wypada oferta fabryki Materasso. Ten słowacki producent, którego wyroby oferujemy tutaj, stosuje bowiem do swoich produktów wysokiej jakości piany produkcji włoskiej. Są to piany charakteryzujące się najwyższą sprężystością i elastycznością na rynku, a w dodatku także gęstością. To wszystko pozwala użytkować te materace znacznie dłużej. Dodatkowo materac Admiral Bio-Ex Exclusive oraz materac Komodor Bio-Ex otrzymał certyfikat wyrobu medycznego I klasy, a więc sąt autentycznymi materacami rehabilitacyjnymi.materac rehabilitacyjny kieszeniowy Admiral bio-Ex Exclusive

Materac Admiral Bio-Ex Exlusive to prawdziwie ekskluzywny materac sprężynowy. Jego jądrem są wysokiej klasy sprężyny kieszeniowe typu multipocket, a więc sprężyny o zmniejszonej średnicy zwojów. Dzięki temu na 1 mk2 materaca przypada trzykrotnie więcej sprężyn niż w klasycznym wkładzie. Sprężyny zostały obłożone obustronnie bardzo twardą pianką antibacterial, która dodatkowo chroni wkład sprężynowy przed powstaniem warunków do rozwoju pleśni i roztoczy wewnątrz wkładu. Materac jest dwustronny - ma miękką i średniotwardą stronę. Od strony miękkiej użyto tutaj specjalnej, produkowanej w naturalny sposób piany termoelastycznej Viscogreen, która dzięki swoim wybitnym zdolnościom do przyjmowaniu kształtów śpiącego człowieka, daje odprężenie i pobudza układ krwionośny człowieka do wydajniejszej pracy. Dzięki temu śpiący człowiek zasypia głębiej i wstaje bardziej wypoczęty. Z kolei od strony twardszej użyto naturalnej pianki wysokoelastycznej Biogreen, która jest super elastyczna i sprężynująca, a przy tym maksymalnie przewiewna. Użyty do produkcji tych pian olej rycynowy gwarantuje całkowitą antybakteryjność materaca i podwyższa znacznie higienę jego użytkowania.  Ceny tego rewelacyjnego modelu można sprawdzić tutaj.

Nieco tańszym materacem w naszej ofercie będzie materac Biogreen Bio-Ex, w którym jądro materaca wykonano z klasycznej sprężyny kieszeniowej. Wkład sprężyn został tutaj obłożony obustronnie przekładką tapicerskąmaterac kieszeniowy Biogreen Bio-Ex Materasso Warszawa Doria  o gramaturze aż 800 g/m3, oraz obustronnie sprężystą, naturalną pianą BIOGREEN. Całość dodatkowo wyposażono w pralny pokrowiec Greentex, pikowany włóknem klimatyzującym.

Materac ten posiada najlepszy na rynku stosunek cena/jakość. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób obłożnie chorych, starszych ludzi przyzwyczajonych do materaców sprężynowych.

Trzecim modelem, który znajdziecie Państwo w naszej ofercie, to materac Komodor Bio-Ex. Jest to materac, który aktualnie praktycznie nie ma konkurencji na rynku. Wyposażony we wkład sprężyn kieszeniowych, siedmiostrefowych, został obłożony jednostronnie warstwą piany antibacterial, oraz pianką termoelastyczną dopasowującą się do anatomicznych kształtów ciała, redukującą naciski zwrotne na ciało. materac rehabilitacyjny kieszeniowy Komodor Bio-Ex Materasso Warszawa DoriaZ drugiej strony z kolei zastosowano przekładkę tapicerską o gramaturze 200 g/m2,oraz komfortową pianę wysokoelastyczną o gęstości 28 kg/m3. Daje to nam możliwość wyboru strony po której będziemy spać, a także znacząco zwiększa wentylację w materacu. Jest to materac przyjemnie miekki, a jednocześnie bardzo dobrze dostosowujący się do kształtu ciała człowieka. Oczywiście, aby zapewnić absolutne bezpieczeństwo dla zdrowia użytkownika, poszczególne elementy tego materaca są łączone ze sobą przy pomocy kleju SIMALFA.

Ostatnim przedstawicielem materaców kieszeniowych w połączeniu z pianką wysokoelastyczną w naszej ofercie, jest materac Antibacterial Bio-Ex. Tutaj do obłożenia wkładu sprężyn kieszeniowych siedmiostrefowych, zastosowano obustronnie naturalne włókno Seacell (algi morskie) oraz bakteriobójczą piankę Antibacterial. materac kieszeniowy antybakteryjny Antibacterial Bio-Ex Materasso Warszawa DoriaPiana Antibacterial to specjalna, twarda odmiana piany typu HR, która zawiera w sobie specjalny prepart ULTRAFRESH, który opanowuje proces rozwoju pleśni, grzybni, bakterii i roztoczy w piance. Jest to materac, który szczególnie polecany jest dla osób z chorobami układu oddechowego, ponieważ jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu.ULTRAFRESH_TECHNOLOGIA_ANTYBAKTERYJNA

Dodatkowo materac wyposażono w jeden z najlepszych, najbezpieczniejszych pokrowców materaca na rynku, jakim jest pokrowiec Lyocell. Jest to pokrowiec wykonany na bazie celulozy, co gwarantuje wyjątkową higienę jego użytkowania.

W ofercie konkurencji oczywiście też znajdziemy kilka ciekawych rozwiązań, jak np. oferta firmy MK Foam Koło, w postaci takich modeli jak Estrella Elastic, Adam i Ewa kieszonkowy, Adam i Ewa multipocket, Estrella Bio itp.

 

Inną odmianą materaców sprężynowych będzie tzw. pianka lateksoidalna, która króluje ostatnio w ofercie polskiego producenta materaców MK Foam Koło. Jest to generalnie pianka, która strukturą, wyglądem przypomina nam lateks, aczkolwiek nie jest to materiał wytwarzany za kauczuku. Posiada ona większą gęstość niż piana wysokoelastyczna, ale w przeciwieństwie do lateksu jest o wiele bardziej przewiewna. W naszej ofercie, ani w ofercie firmy Materasso nie znajdziecie Państwo tego typu materaców, dlatego nie będziemy tutaj szerzej opisywać tego problemu. Wspominamy tu tylko o tym fakcie, ponieważ taki materiał funkcjonuje na rynku.

 

Natomiast bardzo powszechnym rozwiązaniem w materacach kieszeniowych, jest łączenie sprężyn z lateksem: syntetycznym, lub o wysokiej zawartości naturalnego kauczku. Co to jest ogólnie rzecz biorąc, lateks? Generalnie jest to materiał do produkcji którego używa się komponentów ropopochodnych w postaci kauczuku naturalnego oraz domieszek kauczku naturalnego. Wytworzony materiał konsystencją i zachowaniem przypomina nieco gumę. Generalnie jest to materiał jałowy, w którym roztocza, pleśnie i grzybnie nie mają warunków do powstawiania, ale błędem by było nazywać tego typu materace mianem antyalergicznych. Materace te bowiem zawierają silny alergen, który części ludzi szkodzi, aczkolwiek dla większości jest on po prostu obojętny. W wypadku tego typu materaców mamy do czynienia też z największym rozrzutem cenowym.

Dlaczego tak się dzieje? Związane to jest przede wszystkim z jakością stosowanego lateksu. Na rynku jest spora liczba produktów, w których lateks pochodzi z niewiadomego źródła, najczęściej z krajów azjatyckich, królujących w produkcji podróbek. Do tego dochodzi tutaj  też do prześcigania się producentów w stosowaniu bloków lateksowych o różnych wysokościach.

Typowym nadużyciem stosowanym przez większość Sprzedawców jest twierdzenie, że ich materac zawiera 100% naturalnego lateksu. Jest to wierutne kłamstwo, ponieważ naturalne mleczko kauczkowe ma postać płynną i musi być czymś związane. Najlepsze materace, wykonane w technologii Talalaly, zawierają do 20% swojej objętości mleczko kauczkowe. Są to też generalnie materace droższe, niż inne przeciętne.

Lateks ciężko znosi tez wilgoć. Bywa, że pod wpływem zalania materaca szybko się utlenia i kruszeje. Natomiast zdecydowanie jest odporny na odkształcenia. Stąd też jego popularność w materacach.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo dwa materace sprężynowe, z wykorzystaniem płyt lateksowych. Obydwa materace posiadają certyfikat wyrobu medycznego i jest to materac kieszeniowy Primator bio-Ex Royal,materac kieszeniowy rehabilitacyjny Primator Bio-Ex Royal Materasso Warszawa Doria oraz materac Amerika. Różnica pomiędzy tymi materacami polega tylko na rodzaju zastosowanych sprężyn kieszeniowych - tj. w przypadku Primatora - klasyczne sprężyny siedmiostrefowe, a w przypadku materaca Amerika - sprężyn typu multipocket. Materac Primator jest też nieco twardszym modelem od materaca Amerika.materac sprężynowy mulitpocket rehabilitacyjny Amerika H2 H3 Materasso Warszawa Doria Są to wysokie klasy materace sprężynowe, które dzięki swojej elastyczności doskonale się układają do ciała człowieka.

Aby jednak nie chwalić tylko swoje, warto zwrócić uwagę na materace sprężynowe konkurencji, w szczególności przede wszystkim materaców MK Foam Koło wykonanych przy udziale lateksu Talalay: materac Czar Nocy Talalay, Estrella Lux Talalalay czy materac Venus MP Talalay. Są to naprawdę wysokiej klasy, aczkolwiek bardzo kosztowne rozwiązania w dziedzinie materaców. Kwestia wyboru - naszym zdaniem w tym przedziale cenowym warto się już rozejrzeć za materacami piankowymi.

 

Osobną kwestią są materace kieszeniowe z wykorzystaniem wkładu kokosowego. Większość producentów mami nas w tym wypadku, że materac jest "naturalny". Oczywiście - same wióra kokosowe to produkt naturalny, a raczej odpad naturalny, który po prostu zagospodarowano. Powstaje poprzez sprasowanie włókien kokosowych z elementem ich wiążącym, często po prostu chemicznym klejem lub lateksem syntetycznym. Generalnie mata kokosowa w materacu służy przede wszystkim do utwardzenia materaca. Natomiast kwestia jego antyalergiczności, antybakteryjności jest tu kwestią sporną. W zasadzie opinie są tutaj różne, ale my osobiście przychylamy się do opinii, że nie jest to zbyt przyjazny człowiekowi produkt. A już stanowczo odradzamy stosowanie go w materacach dla dzieci i młodzieży.

Dlatego w naszej ofercie znajdziecie Państwo tylko jeden materac sprężynowy z udziałem maty kokosowej. Jest to materac Kokos bio-ex, w którym odgrodzono wkład sprężynowy od pianki poliuteranowej cienką matą kokosową. materac kieszeniowy z kokosem Kokos Bio-Ex Materasso Dora WarszawaW tym wypadku nieco usztywniło to materac, ale przede wszystkim mata ma chronić piankę poliuteranową przed uszkodzeniem przez sprężyny. Generalnie unikamy jednak polecanie tego typu materaców naszym Klientom, ponieważ my bardzo  lubimy swoich Klientów i źle im nie życzymy.

Na poniższym zdjęciu przekazujemy jedynie jeszcze obrazowo, jak różni się wkład z klasycznych sprężyn kieszeniowych od wkładu typu multipocket. Oczywiście oprócz efektu wizualnego, chodzi tu też o efekt

 klasycznesprezynykieszeniowe11

kieszeniemultipocket12

Jak widać, ilość sprężyn multipocket na mkw, jest znacznie większa. W związku z tym ciężar ciała ludzkiego rozkłada się też na większej ilości sprężyn, a same punkty nacisku są znacznie mniejsze niż w klasycznym materacu.

 

Ostatnią częścią dzisiejszego artykuł jest specjalna grupa materaców sprężynowych, a w zasadzie takich, w których w części zaledwie wykorzystuje się wkład sprężyn - tzw. materace hybrydowe.

Tutaj w zasadzie króluje tylko jedna firma. Jest to bowiem "wynalazek" amerykańskiego producenta materaców Sealy. Nowe materace Sealy Hybrid łączą w sobie dwie najlepsze technologie spania w swoim wnętrzu: chłodzący komfort pianki żelowej z pamięcią pianki termoelastycznej, oraz głębokie podparcie tytanowych sprężyn pod spodem. Tego typu materace w Polsce dostępne są od niedawna, jednak stanowią bardzo nowoczesne rozwiązanie. Trwałość użytych komponentów jest bardzo wysoka.

Generalnie jednak, są to materace bardzo wysokie i nie do każdego łóżka pasują. Doskonale kompletują się z łóżkami typu kontynentalnego.

Na poniższym rysunku znajdziecie Państwo korzyści wynikające z zastosowania tego typu materaca na co dzień w swojej sypialni.

 korzyci_z_sealyNa tym kończymy I część artykułu o materiałach stosowanych w produkcji materaców. Pamiętajcie jednak, że materace sprężynowe nie są jednak doskonałym rozwiązaniem dla Waszego zdrowia. Stanowią tylko tańszą (chociaż nie zawsze) alternatywę dla materaców piankowych (szczególnie dla tych wykonywanych z gorszych gatunkowo materiałów) czy wręcz starych technologicznie materaców bonelowych.

Zapraszamy do obserwacji i czytelnictwa naszego bloga. Wśród stałych czytelników, po zamieszczeniu wszystkich części cyklu o materiałach stosowanych do produkcji materaców, ogłosimy konkurs na Facebooku z atrakcyjną nagrodą. Jaką? To na razie tajemnica!

 

 logo Doria najlepsze materace warszawa

Następny artykuł poświęcimy całkowicie materiałom używanym do produkcji materaców wysokoelastycznych.

 

 

 

 

 

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Danuta] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Super artykuł. Wreszcie się coś człowiek może dowiedzieć, co z czym połączyć. Interesuje mnie jednak materac piankowy, więc z niecierpliwością czekam na informację na ten temat.

 • Gość: [Diana] *.play-internet.pl

  Artykuł wyczerpujący tematykę. Bardzo obszerny i warty przeczytania.

  Ja osobiście polecam materace lateksowe. Sam mam taki materac i śpi się bardzo wygodnie.

 • Gość: [infinity] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Właśnie jestem w trakcie dokonywania wyboru nowego materaca. Twoj wpis bardzo mi pomógł. Dzięki!

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci