Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materiały używane do produkcji materaców. Cz. II Materace wysokoelastyczne

doria24

 W dzisiejszym artykule będziemy kontynuować temat poruszony w ostatnim artykule, dotyczący materiałów używanych do produkcji materaców. Omówiliśmy już dosyć ogólnie sprawę materaców sprężynowych, dzisiaj nadeszła pora na materace wysokoelastyczne. 1_po_co_nam_sen

Co to są materace wysokoelastyczne? Odpowiedź wbrew pozorom jest tutaj trudna. Generalnie oczywiście są to materace piankowe, ale temat należałoby jednak rozpocząć od omówienia pojęcia pianki wysokoelastyczne.

Trudność w jednoznacznym określeniu materaców wysokoelastycznych polega bowiem na tym, że pian wysokoelastycznych używa się do budowy różnego rodzaju materaców. Bardzo często mamy do czynienia tutaj z połączeniem piany wysokoelastycznej, z pianką termoelastyczną, pianką PUR, sprężynami, a nawet lateksem.

Ze względu na ograniczenia i czytelność artykułu, skupimy się tutaj jednak tylko i wyłącznie na materacach, w których budowie używa tylko piany wysokoelastycznej. Pozwoli to nam na przykładach omówić różne gatunki i wyjaśnić skąd wynikają często spore różnice cenowe na rynku.

Ogólnie rzecz biorąc, pianka wysokoelastyczna jest to pianka poliuteranowa o zwiększonej gęstości i sprężystości. Są produkowane w podobnej technologi jak zwykłe pianki poliuteranowe, ale przy wykorzystaniu lepszej jakości surowców, oraz innych, niż tradycyjne kompozycji środków spieniającuch, sieciujących i katalizatorów. Do produkcji używa się tutaj też mieszanin polioli polimerycznych lub specjalnych polioli szczepionych.

Pianka wysokoelastyczna jest materiałem komórkowym o gładkiej fakturze oraz nieregularnej strukturze. Cechą charakterystyczną tego typu pian jest jej duża elastyczność, dynamiczne zachowanie się po śiągnięciu z niej obciążenia, co gwarantuje wysoki komfort jej użytkowania. Co więcej piana wysokoelastyczna cechuje się też wysoką przepuszczalnością powietrza, oraz wysoką wytrzymałością na rozciąganie.

Pianki wysokoelastyczne odzyskują swój pierwotny kształt dwukrotnie szybciej niż tradycyjne pianki poliuteranowe. Dzięki wysokiej odporności na odkształcenia, jej trwałośc jest o 40% większa od pian poliuteranowych tradycyjnych o tej samej gęstości.

 

Na rynku wykorzystuje się różnego rodzaju pianki wysokoelastyczne, stąd niejednokrotnie bardzo duże różnice cenowe. Oczywiście Klient musi się tu opierać na informacjach od producentów oraz dystrybutorów, ponieważ odróżnienie pian nie jest tak oczywiste dla zwykłego laika. Dlatego warto weryfikować przekazywaną wiedzę, aczkolwiek na rynku funkcjonują tacy dystrybutorzy, którzy o produktach konkurencji wypowiadają się tylko negatywnie, aby w dobrym świetle stawiają tylko swój produkt. Jest to działanie wysoce nieetyczne i w naszej firmie nie liczcie na tego typu "pomoc".

W dalszej części przyjrzymy się stosowanym pianom i rozwiązaniom stosowanym na rynku, na przykładach produktów wiodących marek.

Rozpoczniemy od klasycznych pian wysokoelastycznych typu HR, które są wykorzystywane najczęściej do produkcji materaców. Na rynku funkcjonują różne nazwy towarowe tego typu pianek, jak np. NightFly w Materasso, Kaltschaum w MK Foam Koło i Janpol, Bultex w firmie Sembella, pianki Waterfoam PerDormire.

Różnice pomiędzy tymi piankami są nie znacze, związane raczej ze sposobem wytwarzania. Wszystkie te piany charakteryzują się wysoką wytrzymałością na zgniatanie, a poszczególne ich rodzaje różnią się przede wszystkim gęstościami, a tym samym twardościami. Jak już wspominaliśmy - zazwyczaj służą one do tworzenia fundamentu materaca, ale oczywiście są też materace całkowicie wykonane z tego typu pianek.

Ponieważ reprezentujemy jednak markę Materasso, rozpoczniemy nasz przegląd od produktów tejże firmy.producent materaców piankowych Materasso Slovakia

W firmie Materasso używa się kilka rodzajów pianek wysokoelastycznych. W tej chwili skupimy się na piance wodnej NightFly.

Jest to specjalna piana wysokoelastyczna produkowana bez użycia produktów ropopochodnych zawierających szkodliwy czynnik CCF. Dzięki swojej wyjątkowej sprężystości,piana_wysokoelastyczna_Nightfly_Materasso_Doria1 piana NightFly zapewnia nie tylko optymalne, anatomiczne podparcie dla ciała w każdej pozycji, ale przede wszystkim jest doskonałym amortyzatorem dla ciała ludzkiego. Parametry nacisku zwrotnego są porównywalne do większości pian termoelastycznych, przy zachowaniu bardzo wysokiej przewiewności. Jest to materiał wysoce odporny na szkodliwe działanie wilgoci, dlatego firma Materasso często wykorzystuje ten materiał, jako jądro swoich materaców.

Wśród modeli w których zastosowano tego rodzaju rozwiązanie znajdziemy materace takie jak materac piankowy Swiss Dynamic, materac termoelastyczny Termopur Comfort, materac piankowy Polargel Comfort, materac piankowy Spinalis Ortopedic, materac Sultan Night, materac termoelastyczny San Marino, materac piankowy San Remo.

Materacowi piankowemu Swiss Dynamic poświęciliśmy już sporo uwagi w artykule o kolekcji materaców Swiss, dlatego tutaj już tylko wzmiankujemy o tym modelu.

Z kolei materac termoelastyczny Termopur Comfort to podstawowy materac termoelastyczny w ofercie firmy Materasso. Jądrem tego materaca jest właśnie pianka wysokoelastyczna NightFly, materac termoelastyczny Termopur Comfortktóra nadaje odpowiednią miękkość i sprężystość tego materaca, ale w tym przypadku użyto także zwykłej piany wysokoelastycznej typu HR o gęstości 35kg/m3. Elementem głównym tego materaca jest jednak piana termoelastyczna, którą omawiać będziemy w następnym naszym artykule.

Generalnie materac tego typu jest dwustronny. Strona z piana termoelastyczną jest stroną miękką, natomiast stroną z pianą HR jest zaliczana do średniotwardej, a dzięki moletowanej strukturze pianki daje też to efekt mikromasażu. Jest to poważana zaleta tego materaca, a dlaczego? Opowiemy o tym przy omawianiu materaców termoelastycznych. Dlatego obserwujcie pilnie nasz blog.

Z pewnością zauważyliście Państwo, że materac oznaczony jest czerwonym krzyżykiem. Świadczy to o tym, iż materace ten posiada certyfikat wyrobu medycznego I klasy i objęty jest tym samym preferencyjną stawka podatku VAT. O materacach medycznych oczywiście poświęcimy też osobny artykuł, a na razie proponujemy prześledzić nasz profil na Facebooku, gdzie szerzej już o tego typu materacach pisaliśmy.

Ciekawym rozwiązaniem, w którym zastosowano piankę NightFly jest materac piankowy Polargel Comfort. W przypadku tego materac piankowy Polargel Comfort Materasso Doriamateraca  piana NightFly stanowi jego fundament, nadając mu przyjemny, miękki charakter. Jednak w tym wypadku główną zaletą tego materaca jest jednak inny rodzaj piany wysokoelastyczej, jakim jest piana Polargel - nowoczesna, lodowa pianka z zawartością żelu fizjologicznego. Szerzej o tym rodzaju piany napiszemy jednak później.

Generalnie tego typu materac przeznaczony jest dla osób o tendencji do pocenia się podczas snu, osób lekkich, preferujących materace miękkie, które czują poważne obawy przed użytkowaniem materaca z pianki termoelastycznej. Nie zalecamy go jednak dla osób starszych, które potrzebują jednak trochę większego podparcia, szczególnie przy wstawaniu. Co ważne - jest to jeden z nielicznych materaców, które wyposażono w pokrowiec posiadający pas 3D, zapewniający jeszcze lepszą wentylację w materacu. Wszystko to decyduje o tym, że materac tego jest chyba najbardziej higienicznym materacem na rynku.

Jeżeli chodzi o osoby starsze, to lepszym rozwiązaniem będzie tu inny materac, do budowy którego użyto m.in. pianki NightFly. Jest to wysokiej klasy materac piankowy Spinalis Ortopedic. materac piankowy Spinalis Ortopedic Materasso Doria WarszawaDlaczego? Oczywiście, główną zaletą materaca jest zastosowana pianka NightFly, ale nie jest to jedyna zaleta tego materaca. Przede wszystkim formowanie pianki w naturalny dla kręgosłupa linii. Daje to naprawdę bardzo skuteczne, anatomiczne podparcie, bez efektów zapadania się w materacu. Istotne jest też to tutaj, że zastosowano tu tez dwa rodzaje innej pianki wysokoelastycznej - o różnych gęstościach, co pozwoliło uzyskać nam materac o dwóch twardościach. Także zawarta piana HR - antibacterial znacznie wzmocniła konstrukcje materaca. Nie bez znaczenia jest też tutaj to, że jest to jeden z najwyższych materaców wysokoelastycznych na rynku - jego wysokość 25 cm, daje np. osobom starszym możliwość lepszego przemieszczania się z na materacu i wstawaniu z niego.

Pianę NightFly wykorzystano także do budowy materaców lateksowych, jako doskonały amortyzator. Przykładem tutaj jest materac lateksowy Sultan Night,materac lateksowy Sultan Night Materasso Doria Warszawa Towarowa 22 gdzie ta komfortową piane obłożono obustronnie płytą lateksową o grubości 6 cm. Dzięki temu materac ten jest nieco miększy od typowych materaców lateksowych, a jego struktura zapewnia o wiele lepszą wentylację, a tym samym klimat na powierzchni materaca. Dzięki temu śmiało ten materac można polecić osobom z tendencją do pocenia się, w tym osobom z nadciśnieniem tętniczym.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem tutaj są też dwa modele z kolekcji Exclusive tj. materac San Remo i materac San Marino, które omówimy w przygotowywanym artykule o kolekcji Exclusive.

Tymczasem przyjrzyjmy się, co oferuje nasza konkurencja.

Z pewnością znana jest Wam firma MK Foam Koło, fabryka materacy MK Foam Koło Polskaktóra produkuje głównie materace tanie, budżetowe, ale cieszące się bardzo dobrą opinią (chociaż firma ta produkuje też naprawdę wysokiej klasy materace). W materacach z tej firmy stosowana jest najczęściej wysokoelastyczna piana o niemieckobrzmiącej nazwie Kaltschaum (z niem. zimna piana). Jest to nazwa handlowa powszechnie spotykanej pianki wysokoelastycznej o niższej gęstości, ale charakteryzującej się naprawdę wysoką odpornością na odkształcenia, wysoką sprężystością i przewiewności. Najczęściej producent kształtuje ją w formie kostek z kanałami wentylacyjnymi, które dodatkowo poprawiają obieg powietrza w materacu.

Klasycznym przykładem materaca w ofercie MK Foam jest chyba materac Monaco. materac piankowy MonacoJego wkład stanowi jednolita bryła pianki Kaltschaum, kształtowana na wierzchu materaca w formie sześcianów. W pierwszym spotkaniu z tym materacem możecie mieć wrażenie, że te sześciany "uwierają", ale po przyzwyczajeniu ciała do podłoża materac dobrze podtrzymuje ciało ludzkie. Generalnie jednak MK wykorzystuje pianę Kaltschaum jako podbudowę materaców, jak w przypadku takich modeli jak materac Ameland, materac Medivis i inne model, które można oczywiście prześledzić na stronie producenta wraz z cenami. Po szersze informacje jednak zapraszamy do sklepów obsługujących producenta.

Kolejną odmiana pianki wysokoelastycznej, jaką spotkacie Państwo na rynku jest piana Bultex stosowana przez firmę Sembella. sambella_logo

Zgodnie z informacją ze strony producenta materaców, piana Bultex posiada strukturę porównywalną do gąbki morskiej, co umożliwia swobodną wentylację na całej powierzchni materaca i optymalne odprowadzenie wilgoci. Zwarta struktura zapewnia wysoką sprężystość, dużą elastyczność oraz wyjątkowo dużą odporność na odkształcenia. Pianka wykazuje właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne , co sprawia ze jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Pozyskiwana jest bez udziału freonu, co czyni ją przyjazną dla środowiska (czyli podobnie jak w przypadku piany NightFly używanej przez firmę Materasso). Firma Sembella podobno jak inne firmy używa tego materiału (nazwa jest zastrzeżona dla firmy Sembella) jako element składowy innych materaców (materac Bultex 1000) lub do produkcji z jednego bloku piany (materac Modulia Bultex). Niestety, ale firma Sembella nie zamieszcza wiarygodnych informacji na temat gęstości używanych pian, co naszym zdaniem nie jest zbyt dobrym ukłonem w stronę Klienta.

 Kolejnym producentem, w ofercie której znajdziemy ciekawe modele materaców wysokoelastycznych jest firma Janpol.logo1 W ofercie tej firmy znajdziemy szereg materaców, gdzie do budowy materaca używa się pianek HR, jednak tutaj też firma Janpol "ukrywa" gęstość stosowanego materiału, co naszym zdaniem ma jednak dosyć istotne znaczenie przy wyborze materaca.

Ciekawymi modelami (naszym zdaniem, ponieważ tutaj najlepiej jednak zasięgnąć opinii u dystrybutorów) w ofercie marki Janpol, wydaje się nam materac Luna, gdzie piankę HR połączono z lateksem, oraz materac Daino, z racji że tutaj użyto tylko pian HR i jest to materac dwustronny. Ponieważ jednak jeden z dystrybutorów tej firmy stosuje nieetyczne zagrania wobec firmy Materasso, w postaci informowania potencjalnych Klientów, jakoby firma Materasso oszukiwała swoich Klientów, przez stosowanie w produktach przeznaczonych już dla finalnego Klienta innych materiałów niż na ekspozycjach, nie będziemy tutaj przyglądać się tym produktom. Przyjmujemy bowiem zasadę - nie mówimy o konkurencji źle - mówimy, albo dobrze, albo powstrzymujemy się przed komentarzem.

Kolejną, znaną na rynku marką, jest z pewnością firma Hilding. hildingW przypadku firmy Hilding spotkamy się pianą o nazwie Flexifoam, która w różnych kombinacjach stosowana jest w większości materaców. Głównym zadaniem jest tu raczej pełnienie funkcji fundamentu materaca, a więc także zapewnienie jego odpowiedniej sprężystości, elastyczności i wytrzymałości. Ciekawe modele znajdziemy tutaj w kolekcji Select i Select Plus, głównie w wersji z pianami termo. Natomiast również ze względu na warszawskiego dystrybutora marki Hilding i jego nieetycznymi oszczerstwami szerzonymi wobec naszej firmy i firmy Materasso, nie będziemy się rozpisywać tutaj na temat produktów firmy Hilding, pozostawiając Państwu możliwość odwiedzenia sklepów zajmujących się sprzedażą tej marki. Jak markę - firmę Hilding cenimy wysoko, aczkolwiek uważamy że firma Materasso jednak posiada lepsze rozwiązania.

Oczywiście na rynku znajdą się też takie marki jak np. włoska marka PerDormire.perdormier W większości materaców stosowanych przez markę PerDormire i dystrybuowanych na terenie Polski przez firmę Machala Sp. z o.o. zastosowano pianę o nazwie Waterfoam, jednak firma nie ujawnia niestety gęstości tej piany. Wiadomo jednak, że piana tego typu wykonywana jest na bazie rozpuszczalników wodnych i nie zawiera szkodliwych dla zdrowia ludzkiego czynników CCF i freonu. Jest ona więc bezpieczna dla zdrowia ludzkiego. W przypadku tej firmy jednak stosuje się też inne rozwiązanie w postaci pian wysokoelastycznych typu BioFoam oraz pianek soyowych, ale o tych pianach powiemy już w dalszej części naszego artykułu. Wspomnimy tutaj jednak o kilku modelach tej firmy, ponieważ naszym zdaniem są one warte rozpatrzenia przy wyborze odpowiedniego materaca dla siebie. Ciekawym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie twarde materace, jest materac HR Terpay, który jest bryłą piany Waterfoam, który ubrano w pokrowiec dodatkowo pikowanym pianą termoelastyczną, oraz materac New Dream Easy - dwustronny, zbudowany z dwóch warstw piany Waterfoam o dwóch różnych gęstościach (firma nie informuje jakich).

 

Na rynku jednak znajdziemy bardziej nowoczesne piany, do produkcji których wykorzystywane są naturalne oleje roślinne. Skupimy się w tym przypadku głównie na produktach firmy Materasso, ponieważ jest to niejako "prekursor" tego typu rozwiązania. Oczywiście przyjrzymy się też pod tym kątem naszej konkurencji.

 W przypadku firmy Materasso, piany wysokoelastyczne produkowane w oparciu o naturalne oleje roślinne, podzielić możemy na:

 • piany Biogreen,
 • piany AventoO2,
 • piany EvoPoreHRC.

 Co to jest piana Biogreen? Jest to odmiana piany wysokoelastycznej, do produkcji której nie wykorzystuje się komponentów ropopochodnych (a więc sztucznych i chemicznych), tylko naturalnego oleju rycynowego.piana Biogreen naturalna piana wysokoelastyczna Materasso Doria

 Należałoby więc wcześniej powiedzieć, co to jest w ogóle rycyna. Z pewnością pierwsze skojarzenie jakie nam się nasunie, to - środek na przeczyszczenie. Jest to jednak błędne skojarzenie, ponieważ oleje rycynowe (nie mylić z rycyną - silną trucizną) są środkiem bezpiecznym dla zdrowia ludzkiego. Oprócz przykrych zastosowań, olej rycynowy powszechnie wykorzystuje się w przemyśle spożywczym oraz farmaceutycznym. Dobroczynnie wpływa na nasze włosy, rzęsy i brwi, doskonale oczyszcza twarz i zmiękcza skórę.

Olej rycynowy jest olejem tłustym; to gęsta, bezbarwna lub jasnożółta ciecz. Pod wpływem powietrza gęstnieje, ale nie twardnieje. Jest również składnikiem maści leczących wrzody skóry, oparzenia, choroby pochwy i szyjki macicy. Znajduje również zastosowanie w chorobie oczu (złuszczające zapalenie powiek rogówki). 

Ale pianka Biogreen to nie tylko olej rycynowy, który ma tak kojące działania dla ciała człowieka. To także ekstrakt z aloesu, naturalnie podwyższający higienę snu, naturalny środek antybakteryjny, zapobiegający rozwijaniu się w materacu roztoczy i pleśni, działa jednocześnie też kojąco na skórę człowieka.

Pianki Biogreen charakteryzują się też ponadprzeciętną sprężystością i odpornością na zgniatanie. Są to też produkty bardzo ekologiczne, ponieważ do ich produkcji zużywa się znacznie mniejszą ilość energii.

Produkt ten firma Materasso wykorzystuje w wielu swoich modelach - jako jedyny materiał, lub jako połączenie z innymi materacami. Pozwolimy poniżej wymienić sobie wszystkie modele dostępne w tej linii:

 • materac Viscogreen Lux - materac termoelastyczny,
 • materac Viscogreen - materac termoelastyczny,
 • materac Partner Biogreen - materac wysokoelastyczny,
 • materac Natur Biogreen - materac wysokoelastyczny,
 • materac Green Bio Mind - materac termoelastyczny,
 • materac Sultan Termopur - materac termoelastyczny z lateksem,
 • materac Biogreen Bio-Ex - materac kieszeniowy,
 • materac Admiral Bio-Ex - materac kieszeniowy typu multipocekt,
 • materac Baby Natur - materac dla dzieci,
 • materac Grand Prestige - materac termoelastyczny,
 • materac Natur Grenn - materac termoelastyczny,
 • materac Monaco Dream - materac termoelastyczny.

Jak widać, jest to bardzo bogata oferta. Ze względu na ograniczenia tego artykułu zajmiemy się tutaj tylko modelami wysokoelastycznymi (o materacach kieszeniowych możecie przeczytać w poprzednim artykule, a do lektury na temat materaców termoelastycznych zapraszamy do następnego naszego artykułu).

9_wplyw_snu

Klasycznym przykładem materaca wysokoelastycznego Biogreen w ofercie firmy Materasso jest materac Natur Biogreen.

 materac medyczny wysokoelastyczny Bio Green Materasso Doria WarszawaMaterac ten jest wykonany z jednego bloku pianki Biogreen, siedmiostrefowej, dodatkowo konturowo nacinanej przy pomocy komputerowo sterowanej maszyny laserowej. Są to precyzyjnie wykonane kanały powietrzne, które zwiększają już i tak wysoką przewiewność tego materaca. Wykonywany jest w dwóch twardościach:

- H2 - dla osób o wadze do 110 kg (gęstość piany wtedy wynosi 35 kg/m3),

                                                                               - H3 - dla osób o wadze do 150 kg (gęstość piany wtedy wynosi 40 kg/m3).

Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla osób ceniących bardziej twarde materace, zbudowane z naprawdę naturalnych materiałów. Generalnie dzięki tym wszystkim właściwościom, materac ten posiada atest wyrobu medycznego i objęty jest preferencyjną stawką podatku VAT.

Co ważne - wyposażony on jest w naturalny pokrowiec Lyocell (pokrowiec wykonany z włókien celulozy, a więc materiału naturalnie antybakteryjnego i nie uczulającego) wyposażony dodatkowo w pas wentylacyjny 3D, który podnosi znacznie poziom higieny użytkowania materaca. Zastosowany jednolity blok piany Biogreen pozwolił udzielić gwarancji na ten materac aż na 12 lat. Materac ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jeżeli boicie się, lub nie jest wskazane w Waszym przypadku, użytkowania materaca z piana termoelastyczną.

Innym ciekawym rozwiązaniem materaca, w którym do budowy użyto piany Biogreen, jest materac Partner Biogreen. materac wysokoelastyczny Biogreen Materasso DoriaJest to generalnie materac do którego użyto trzech rodzajów pianek. Stąd też, jest to materac o dwóch różnych stronach twardości. Jądrem materaca jest przewiewna piana wysokoelastyczna Eliocell o gęstości 35 kg/m3. Miękką stronę wyłożono naturalną pianą Biogreen H2, natomiast stronę twardszą pianą Biogreen H3. Dzięki temu na życzenie Klienta możemy ten materac wykonać w wersji partnerskiej, tj. - połowa materaca może być miększa, a druga twardsza. Jest to wskazane w sytuacji, kiedy partnerzy różnią się dosyć mocno masą ciała.

Dzięki swojej przewiewności można go śmiało polecić np. osobom starszym, lub dzieciom powyżej 3 roku życia. Standardowo wyposażono też ten materac w pokrowiec Lyocell (nie posiada w tej wersji pasa 3D - można jednak zmienić to na życzenie Klienta), który jest w naturalny sposób antybakteryjny.

Innym rodzajem naturalnych pianek wysokoelastycznych jest piana AventO2 o której pisaliśmy już we wcześniejszym artykule. Dlatego tylko po krótce powiemy, co to jest piana AventO2.

 piana AventoO2 Materasso Swiss materace Doria Warszawa

 W skrócie i na temat można napisać, że to nowoczesna piana typu HRC, produkowana na bazie lawendy i szwajcarskich roślin. Charakteryzuje się znikomą podatnością na utlenianie się tej piany i jej niesamowitą przewiewnością. Piana tego typu użyta w materacu powoduje nocną regenerację ciała i umysłu, redukcję stresu, a dzięki optymalnej wentylacji otrzymujemy klimat, w którym temperatura na powierzchni materaca jest najbardziej optymalna dla ciała człowieka. Jest to doskonałe rozwiązanie dla kobiet w ciąży, obłożnie chorych (działają antyodleżynowo), małych dzieci, osób narażonych na duże dawki stresu, leczących depresje, osób z chorobami górnych dróg oddechowych (lawenda działa jak naturalny inhalator).

Firma Materasso jest na  rynku polskim prekursorem tego typu rozwiązań. W ofercie znajdziemy dwa materace z kolekcji Swiss: materac Swiss Dynamic i materac Swiss Magic, które już omówiliśmy we wcześniejszym artykule na ten temat.

Na drobną uwagę zwrócimy jednak jeszcze uwagę na materac Neroli Teraphy, do produkcji którego użyto też specjalnej piany neroliwysokoelastycznej produkowanej przy wykorzystaniu innego naturalnego składnika - kwiatów neroli. Co to są kwiaty neroli? Generalnie są to kwiaty drzewa pomarańczowego, o podobnym działaniu do lawendy. Tematem tym jednak zajmiemy się w osobnym artykule.

 

Trzecią, najbardziej zaawansowaną technologicznie pianą wysokoelastyczną, wykorzystywaną przez firmę Materasso do produkcji materaców jest piana EvoPoreHRC.

materac piankowy EvoPoreHRC

Ta nowoczesna piana, charakteryzuje się mega wytrzymałością, we wszystkich, najistotniejszych parametrach podczas zmiany temperatury i wilgotności. Trzeba pamiętać, że wilgoć, temperatura i nacisk powoduje mięknięcie pian wraz z upływem czasu. Powoduje to obniżenie pierwotnej sprężystości materaca, a co za tym idzie zdolność właściwego odkształcania i uczucie niewygody. Efektem tego z kolei jest zmniejszenie się oparcia pod kręgosłupem i całym ciałem, co zwalania proces odprężenia mięśniowego. Ten negatywny efekt wyeliminowano właśnie w pianie EvoPoreHRC. Piana ta przeszła ekstremalne testy wytrzymałościowe, przy wysokiej temperaturze i wysokiej wilgoci. Wyniki testów jednoznacznie wykazały szczególną wytrzymałość tego rodzaju piany. Udowodniono że podczas użytkowania piana EvoPoreHRC nie zmienia swojej twardości, jest bardzo elastyczna, sprężysta i przewiewna.

W ofercie Materasso znajdziecie Państwo tutaj kilka modeli materaców, do produkcji których użyto pian EvoPoreHRC:

 • materac Thermo Silver - materac termoelastyczny,
 • materac Swiss Relax - materac wysokoelastyczny,
 • materac Swiss Adaptive - materac wysokoelastyczny,
 • materac Comfort Raffine - mateterac hmmm, jaki chcecie, taki sobie złożycie,
 • materac Neroli Teraphy - materac termoelastyczny,
O części tych materaców pisaliśmy już wcześniej, a przeczytać możesz tutaj. Natomiast temat materaca Comfort Raffine i Neroli Teraphy poruszony zostanie przy okazji przedstawiania materaców z kolekcji Exclusive.
 
Generalnie, tym samym przebrnęliśmy przez temat materaców wysokoelastycznych produkcji firmy Materasso. Przyjrzyjmy się więc teraz ofercie materaców naturalnych wysokoelastycznych u konkurencji.
najlepsze materace w Warszawie - Doria ul. Towarowa 22, lok. F-5
 W przypadku produktów firmy Hilding to z pewnością oferta materacy Curem. Są to materace termoelastyczne, gdzie do podbudowy używa się pianek EvoPoreHRC, a które aspirują do grona materaców marki Premium.
Z kolei oferta firmy Janpol, to innowacyjna pianka Plantpur, do produkcji której (wg danych firmy Janpol) używa się 50% olejów roślinnych o pochodzeniu których firma nie wypowiada się. Po szczegóły pozostaje więc nam przekierować Państwa do dystrybutorów marki Janpol. Najwidoczniej jest to "tajemnica".
W przypadku firmy PerDormire klasycznym przykładem są tu pianki soyowe (Bio Foam Soya HR), które używa się w produkcji materaca Genesi HD (we wszystkich odmianach) czy materaca First Class, oraz piany Bio Foam o działaniu podobnym do pian AventO2, które zastosowano w takich materacach jak materac Bio Mind Plus, Bio Duet, aczkolwiek tutaj producent też utrzymuje gęstości w "tajemnicy".
 
Na tym kończymy nasz krótki wykład o pianach wysokoelastycznych. Zdajemy sobie sprawę z jego ograniczoności, dlatego zachęcamy w komentarzach do dyskusji na ten temat. Może Czytelnicy, jako potencjalni Klienci chcą zweryfikować wiedzę na temat jakiegoś producenta. Spróbujemy wtedy odpowiedzieć chociaż częściowo na tematy Was interesujące.
 
Tymczasem jednak zapraszamy przede wszystkim na naszą stronę internetową oraz nasz profil na Facebooku. Pamiętajcie też, że najlepszą poradę (czasami nawet kosztem braku sprzedaży) zgodną z prawdą otrzymasz w naszym salonie DORIA w Centrum Towarowa 22, lok. F-5, ul. Towarowa 22 w Warszawie. Mail: waw1@doria24.pl a kontakt telefoniczny pod numerem 735 933 217.

 22

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Łukasz] *.248.c82.petrotel.pl

  Witam,
  Piszą Państwo o rodzajach pianki wysokoelastycznej wykorzystywanej do produkcji materaców. Czy wszystkie rodzaje pianki wysokoelastycznej powodują efekt oddawania ciepła/grzania jak w przypadku materaca FLEX PLUS firmy Sembella, który jest obustronnie pokryty profilowaną pianką BULTEX, która pobudza krążenie krwi zapobiegając drętwieniu kończyn?
  O piance Bultex piszą Państwo ogólnie nie podnosząc tego aspektu. Czy dotyczy to wszystkich rodzajów pianki wysokoelastycznej?
  Chciałbym dobrać materac kieszeniowy, ale obawiam wszelkiego rodzaju pianek z uwagi na złe doświadczenie z ww. pianką. Po prostu na efekt grzania tego materaca nie mogę na nim spać pomimo, iż jako przykrycia używam cienkiego koca.

 • doria24

  O piance Bultex nie możemy się w pełni wypowiadać ze względów prawnych. Naszym zdaniem jest to pianka PUR o zwiększonej elastyczności, czyli strikte nie jest to piana wysokoelastyczna. Tak czy inaczej "efekt cieplny" który Pan opisuje jest dziwny. Te pianki są bardzo przewiewne, a w połączeniu ze sprężyną nie powinna "grzać". To co Pan tu opisuje to bardziej pasuje do pianek termoelastycznych, które się nagrzewają.

  Problem może tkwić w dwóch sprawach: pokrowiec słabo odciąga wilgoć z ciała, a pot ludzki powoduje głównie efekt przegrzewania się na materacu. Lub być może ma Pan problem ze zdrowiem typu np. nadciśnienie. Obstawiam jednak bardziej pierwszy problem.

  Pianki wysokoelastyczne raczej się nie nagrzewają. Stąd dzisiaj np. na Zachodzie bardziej modne są materace oparte na tego typu rozwiązaniach. Osobiście polecimy Panu jednak może poszukanie materaca Polargel Comfort z Materasso. Ten materac jednak jest dosyć miękki i musiałby Pan poszukać go w sklepie do wypróbowania. O samej piance polargel przeczyta Pan u nas na stronie Materace Inspirowane Naturą - Pianka Polargel

 • Gość: [Łukasz] *.194.c71.petrotel.pl

  Odnośnie pianki Bultex, BOK sklepu dopiero po konsultacji z producentem potwierdziło, że istnieje efekt oddawania ciepła przez tą piankę. Niestety opis w postaci: "pobudza krążenie krwi zapobiegając drętwieniu kończyn" szczególnie dla laika może być dość enigmatyczny, ale tak to pobudzanie właśnie wygląda.
  Materace piankowe czy tym bardziej z pianki termoelastycznej mnie nie interesują. Leżałem na takim w sklepie i odczucie jest takie jakby leżał w plastelinie.
  Materac Flex Plus jeżeli chodzi o twardość (H4) którą wybrałem jest b. dobry i jak najbardziej by mi odpowiadał, gdyby nie to grzanie. Też się zastanawiałem nad różnymi opcjami, ale po potwierdzeniu przez producenta nie mam już wątpliwości co jest tego przyczyną. Do tej pory spałem na zwykłej wersalce ze sprężyną bonel, podejrzewam, że wkład to zwykła pianka tapicerska i nic mnie do tej pory nie grzało.
  To czego szukam to jakiś twardy materac typu H4 na sprężynach kieszeniowych np. multipocket, ale po ostatnich doświadczeniach równie ważne jest, aby w temacie oddawania ciepła był neutralny. Z uwagi na fakt, że trochę przestraszyłem się tych pianek myślę ostatnio o materacu, który oprócz sprężyn MP posiada tylko piankę PU i Filc. Nie wykluczam pianki wysokoelastycznej, ale muszę mieć pewność, że taka historia się nie powtórzy. Może mogliby mi Państwo coś doradzić znając moje wymagania.
  Pianka wysokoelastyczna jest gęstsza niż zwykła pianka tapicerska (PU) i może z założenia jest to materiał, który jednak będzie bardziej oddawał ciepło niż zwykła pianka tapicerska?

 • Gość: [Doria24] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Panie Łukaszu - częściowo ma Pan rację. Właśnie dlatego pojawiają się takie rozwiązania jak pianki polargel.
  Abstrahując jednak od tego tematu, proponuje poszukać w takim razie materaca w połączeniu sprężyna kieszeniowa + kokos + pianka PUR. Kokos będzie tutaj dosyć dobrym wentylatorem, a jednocześnie usztywni konstrukcję. I będzie dłużej taki materac żył. Sama pianka PUR bowiem na początku będzie się Panu wydawać super rozwiązaniem pod względem twardości, ale ten materiał bardzo szybko traci tą właściwość. A po usztywnieniu kokosem nie będzie miał Pan z tym problemu. W Materasso znajdzie Pan taki materac KOKOS BIO-EX i powinno to być bardzo dobre rozwiązanie. Ale tego typu konstrukcje są dostępne w wielu firmach na rynku m.in. w polskim MK Koło.
  Zadziwia mnie tylko jedno, bo Bultex to nie jest jakaś bardzo gęsta pianka. Raczej z takim problemem się nie spotykaliśmy przy piankach wysokoelastycznych. Ciekawi mnie jeszcze problem pokrowca na materac, bo wydaje się mi, że miał on tu dużo do powiedzenia przy przewiewności. I właśnie dlatego polecam Panu przyjrzeć się materacom z Materasso (jak wyżej) oraz ofercie Koła, bo tam można te pokrowce zamienić na inne, bardziej przyjazne. Np. w Materasso ten standardowy Dryfast to nie jest rewelacja, a ze jest mocno poliestrowy to grzać może. Ale przy wymianie na pokrowiec Bamboo, Lyocell i wzmocnienie konstrukcji pasem 3D pozwoliłoby to uniknąć problemu. W Kole mogę Panu w tym momencie polecić wybór pokrowca Tencel, Bamboo itp. Teraz jestem niestety nieco zajęty, ale postara się przyjrzeć temu materacowi, o którym Pan pisze.
  Gęstości pianek bym tu bardzo nie obwiniał, bo np. nowoczesne pianki żelowe mają gęstość 1000 kg/m3, a nie grzeją, tylko wręcz wyziębiają. I sporo kosztują przy okazji. Pianki termo zazwyczaj grzeją, szczególnie latem, ale już np. pianka Silver (stosowana w materacu Thermo Silver) już nie. Dużo tych materiałów jest na rynku i wiem, że idzie się pogubić. Do tego każdy zachwala własny pomysł (zazwyczaj wspólny, ponieważ żadna z tych firm nie wytwarza samodzielnie pianek) i człowiek ma mętlik w głowie. Nie mniej z doświadczenia mogę powiedzieć, że ten efekt grzania bardzo często wynika z zastosowanego pokrowca, a raczej włókien do niego użytych.
  Konkretnych modeli materaca nie chciałbym przedstawiać, ponieważ lubię "widzieć" człowieka, któremu dobieram materac.

 • Gość: [Łukasz] *.230.c82.petrotel.pl

  Dzięki za Pana odpowiedź. Ja podzielę się dalszym ciągiem tej histori, może komuś albo Panu ta wiedza się przyda. To co udało mi się już ustalić.
  1. Testuje obecnie materac Koła VenusMP z wkładem lateksowym - materac nie oddaje ciepła, zachowuje się pod tym kątem neutralnie, wszystko jest w porządku. Pokrowiec Cotton.
  2. Bultex to nazwa handlowa, co jest w środku dokładnie nie wiemy. Wnioskując jednak po opisie "pobudza krążenie krwi zapobiegając drętwieniu kończyn" i potwierdzeniu przez producenta, że ta cecha wywoływana jest poprzez oddawanie ciepła musi coś tam w środku być co taki właśnie efekt wywołuje. Wielu osobom może to nie przeszkadzać czy nawet pasować, ale nie mi. Dlaczego się przy tym upieram i nie winiłbym tu poliestrowego pokrowca? Oprócz spania bezpośrednio na tym materacu, testowałem to jeszcze inaczej tj. położyłem ten materac normalnie na stelarzu i założyłem na niego stary i gruby pokrowiec z wersalki - nadal ten efekt występował. Dopiero gdy na ten materac z Bultexem i założonym grubym pokrowcem z wersalki położyłem stary materac wersalkowy wtedy nie czułem oddawania tego ciepła. Nawet kiedy ten gruby pokrowiec włożyłem na stary materac, który znajdował się na materacu z Bultexu nadal efekt oddawania ciepła występował. Więc dla mnie nie ma żadnych wątpliwości, opis tego materaca powinien być uzupełniony o sposób w jaki to pobudzanie krążenia krwi i zapobieganie drętwieniu kończyn kończyn się odbywa tj. oddawanie ciepła. pozdrawiam

 • Gość: [Oem] *.play-internet.pl

  Dzień dobry,
  Nacxytalem się u Państwa tylu informacji, że mam totalny mętlik w głowie. Szukamy z żoną materaca 160x200 do 1600 zł, zależy nam na materacu średnio-twardym. Czy są Państwo w stanie coś doradzić? Myślimy o materacach piankowych lub lateksowych choć w tej kwocie raczej dobrego lateksu nie dostaniemy. Czy materace w znanym szwedzkim sklepie w tej cenie są dobrym wyborem?

 • Gość: [Doria] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Szwedzki sklep to rewelacja nie jest, ale w tej cenie jest to jakieś wyjście. Jednak spojrzałbym też na materac Materasso Termopur Comfort, z MK Koło na Monaco H2 lub Bahrajn H2. Jeżeli zależy Państwu oczywiście na piance. Ewentualnie jeszcze materac Spinalis Ortopedic z Materasso.

 • Gość: [Oem] *.play-internet.pl

  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  A czy w tej cenie warto rozglądać się za innymi materacami niż piankowe?

 • doria24

  Możemy Panu zaproponować materac Termopur z Materasso - doria24.pl/produkty/materace/termopur-comfort/ - wkrótce będzie wykonywany w twardości H2 (czyli tak jak obecnie) oraz H3 - wersja twardsza. Cena 1598 zł i oczywiście zapraszamy do zakupu u nas. Alternatywnie w tym budżecie może to być też materac Antibacterial - doria24.pl/produkty/materace/antibacterial/ - tutaj budżet lekko przekraczamy, ale zyskujemy bezpieczny materac dla alergików. Warto też zainteresować się materacami sprężynowymi - np. materac Primator Bio Ex Royal H3 lub H4 w cenie 1490 zł - link: doria24.pl/produkty/materace/primator-bio-ex-luxus/
  Zapraszam do bezpośredniego kontaktu i coś dobrego dobierzemy. A przesyłkę zawsze można załatwić kurierem.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci