Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Jak dobrać materac do swojej wagi?

doria24

komfortowe materace warszawa Doria

Postanowiliśmy dzisiaj zająć się problemem, który ma każdy, kto wybiera, bądź będzie wybierał materac. Jak, mianowicie, dobrać materac do masy swojego ciała? Co więcej, jak to zrobić kiedy Ona "chodzi w wadze piórkowej", a On pretenduje do "wagi ciężkiej"?

Jest to zdecydowanie największy problem, z jakim spotykamy się na co dzień w pracy z Klientem.

Można oczywiście spróbować zastosować dwa różne materace, ale jakiś sens ma w momencie, kiedy łóżko ma powierzchnię spania min. 180x200, a już jest całkowicie bezsensowne przy powierzchni spania 140x200 lub 120x200 (nie każdy może sobie bowiem wstawić łóżko o powierzchni lotniska). Co z tym fantem zrobić? Spróbujemy odpowiedzieć m.in. na ten temat.

Generalnie pierwszą zasadą jest dobieranie materaca do wagi ciała, pamiętając że materac nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Tak więc osoba o drobnej budowie ciała powinna wybierać materace raczej miększe, a unikać materaców twardych. Z kolei osoba tęga, zdecydowanie powinna szukać materaca twardszego. Na rynku jest bardzo duży wybór i z pewnością łatwo to zrobimy.

Szukając odpowiedniego materaca z pewnością często spotkamy się z takimi określeniami twardości jak H2, H3, H4, ale  musimy tutaj zwrócić uwagę, że nie jest to jakiś standard wyznaczania twardości. W zależności od producenta, a nawet w  zależności od użytych za miękki materac na wesołomateriałów w materacach, może to oznaczać zupełnie co innego (najlepiej to widać na materacach MK Foam Koło - przykład: materac Venus MP vide materac Venus MP X5). Inne firmy stosują gwiazdki (im więcej gwiazdek, kulek itp. tym większa twardość materaca), cyferki (jak np. Fabryka Janpol) stąd najlepiej jest skonfrontować się z twardością konkretnego modelu osobiście.

Druga ważna rzecz - przy wyborze twardości materaca powinniśmy się jednak też kierować wiekiem. Np. materace dla dzieci powinny być raczej twardsze, bez pianek termoelastycznych, ponieważ u człowieka wtedy dopiero się kształtują naturalne krzywizny ciała i nie wolno w to ingerować (szerzej piszemy na ten temat na naszym drugim blogu), z kolei ludzie starsi musza mieć nie tylko dobre, komfortowe podparcie podczas snu, ale także muszę swobodnie z tego materaca wstawać (a materace termoelastyczne tego nie zapewniają), a że często po prostu są już chorzy, to powinny mieć twardość która nie będzie powodować powstawania odleżyn. 

Kolejny ważny czynnik przy wyborze materaca to np. uprawiany sport, choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia. Tu też ważne jest, aby twardość materaca nie przeszkadzała, tylko pomagała w zwalczaniu tego typu schorzeń. A jest to naprawdę często pomijany aspekt przy wyborze materaca.  

Aktualnie, na fazie panującej mody, uważa się za remedium na wszystko materace termoelastyczne. Oczywiście - w gradacji jakości i komfortu - materace termoelastyczne są, w zdecydowanej większości, absolutnie najlepszy rozwiązaniem, ale przede wszystkim dla osób dorosłych i wieku średnim. Potem już nie jest to takie oczywiste. Niestety sklepy najczęściej nie kierują się dobrem Klienta, tylko najłatwiejszą drogą - chcecie termoelastyczne, to macie, chcecie sprężynowe - to oczywiście są najlepsze pod słońcem. Po co się męczyć, tłumaczyć Klientowi - jeszcze się zniechęci, pójdzie sobie a szef będzie zły i rozliczy ze sprzedaży.

Generalnie jednak zasadę dobory materaca do masy ciała możemy określić następująco:

 • osoby o wadze do 80 kg powinny raczej celować w materace miękkie - będą się one zdecydowanie lepiej układać do ciała, nie będą przenosić nacisków na układ krwionośny. Przy czym - osoby dorosłe raczej niech szukają jednak materaców termoelastycznych (tylko takich prawdziwych a nie podróbek za 1500 zł), osoby młodsze bardziej twardych materaców - a więc piankę wysokoelastyczną, ewentualnie z zawartością pianki visco w pokrowcu, a osoby starsze bądź twardszych modeli z pianką termoelastyczną, bądź wysokoelastycznych, wysokich materaców, zmiękczonych pokrowcem z pianką termo,
 • osoby o wadze powyżej 80 kg muszą znaleźć dla siebie materac bardziej twardy, jeżeli z pianką termoelastyczną to warstwa tej pianki nie powinna być wysoka, najlepiej twarde materace wysokoelastyczne z dodatkiem kokosu, bądź twarde materace sprężynowe,
 • osoby bardzo ciężkie powinny szukać bardzo twardych rozwiązań z zawartością kokosu, pian typu HRC, a przede wszystkim zadbać o solidne podparcie dla materaca,
 • nie kierujemy się wysokością materaców - wysoki, nie znaczy lepszy. Tu nie działa zasada, że im więcej tym lepiej. Najczęściej im wyższy materac, tym twardszy - ale nie zawsze tak jest,
 • należy pamiętać, że często wyznacznikiem twardości materaca termoelastycznego nie jest gęstość pianki termo, tylko grubość jej warstwy, a przede wszystkim gęstość (czyli jednocześnie twardość) fundamentu materaca, jakim jest piana wysokoelastyczna.

Jeżeli natomiast dwie osoby mają dużą różnicę masy ciała pomiędzy sobą, to najlepiej byłoby jednak zastosować dwa materace o tych samych wysokościach. Oczywiście - jeżeli jednak ta powierzchnia jest mniejsza niż 180 cm szerokości, to wielkiego wyboru tu nie mamy. Na materacach 80x200 czy 70x200 śpi się jednej osobie znacznie gorzej. Dlatego tutaj niestety trzeba iść na kompromis.

W tym drugim wypadku jest dwa wyjścia:

 • szukamy materaca tzw. partnerskiego - tj. materaca w którym dokonano wewnątrz podziału na miększą stronę dla Niej i twardszą stronę dla Niego, jak np. materace Adam i Ewa z Koła, materac Exclusive z SenActive,
 • szukanie kompromisu - albo jedno ustępuje i cierpi, albo obydwoje "odpuszczają" z potrzeby swojego indywidualnego komfortu i wybiera się jakiś wariant pośredni.

 

Obydwie metody mają swoje wady i zalety.

Materace partnerskie są wynalazkiem ostatnich kilku lat. Jest to bardzo dobre rozwiązanie przy założeniu iż materac ma co najmniej 180 cm szerokości (lub więcej). Daje to wtedy pewność, że każdy z partnerów będzie miał wystarczającą ilość miejsca na swojej części materaca i nie będzie po prostu wpadał z jednej twardości nad drugą. Zazwyczaj uzyskuje się to poprzez stosowanie na każdej połowie materaca dwóch pian o różnych gęstościach na powierzchni materaca.

W ofercie firmy Materasso nie ma strikte takiego materaca w ofercie. Jednak na życzenie Klienta możemy połączyć wybrany przez Państwa materac z dwóch części i wykonanie dokładnie takiego materaca, jaki będzie Wam odpowiadał. Wybieracie najpierw każdy z osobna, idealny materac dla siebie i jeżeli się tylko to da zrobić technicznie, to łączymy dwa małe materace w jeden wielki.

Na rynku jednak jest sporo już gotowych rozwiązań takich materaców. Przykładem jest tutaj polski producent materaców MK Foam Kołgo GmbH Sp. z o.o. z wielkopolskiego Koła i jego kolekcja materaców o wdzięcznej nazwie Adam i Ewa

W skład tej kolekcji wchodzą trzy materace:

 • materac wysokoelastyczny Adam i Ewa Elastik,
 • materac kieszeniowy Adam i Ewa Kieszonkowy,
 • materac kieszeniowy mulitpocket Adam i Ewa Multi.

Materac Adam i Ewa Elastik jest zbudowany z dwóch wysokoelastycznych pian o otwartokomórkowej budowie. Po stronie Ewy - piana jest rzadsza, a więc tym samym bardziej miękka i sprężysta, natomiast po stronie Adama gęstsza a tym samym twardsza. Materac jest materac Adam i Ewa Elastikdostępny w wersji od wymiaru 140x200 do 200x200, ale oczywiście sens użytkowania jest tutaj tylko w wersji 180x200, 200x200 no i na siłę w wersji 160x200. Niemniej uznajemy wysoką klasę tego materaca naszej szanownej konkurencji. Dobry wybór.

Drugi model - materac Adam i Ewa kieszonkowy - zbudowany jest na bazie siedmiostrefowej sprężyny materac_Adam_i_Ewa_kieszeniowy1kieszeniowej, obłożonej komfortową pianką wysokoelastyczną HR - od strony Ewy bardziej miękką, a od strony Adama bardziej twardą. Jest to doskonały wybór dla osób poszukujących materaca średniotwardego, najlepiej sprężynowego. Duże uznanie mamy do zastosowanej pianki HR w tym materacu. Oceniamy go na dobry +.

 

Trzeci model - materac Adam i Ewa multi - zbudowano na naprawdę wysokiej jakości sprężynie typu mulitpocket. Daje ona bardzo dobre podparcie ortopedyczne. Oczywiście - pianka zastosowana typu HR o grubości 5 cm, jest miększa po stronie Ewy i twardsza po stronie Adama. Materac oceniamy na bardzo dobry.

Nie wiemy, jakie podejście będzie teraz ze strony firmy Hilding, ale dysponowała ona super alternatywą dla materaców partnerskich, pod postacią kolekcji Individuality.

Wydaje się nam, że firmy postanowiły odejść od idei materaców partnerskich, obstawiając iż Klient będzie jednak dążył do kompromisów. Tutaj jednak też firma Materasso ma sporo do powiedzenia.

Wracamy więc do drugiego rozwiązania - szukamy materaca kompromisowego dla partnerów o znacznej różnicy masy ciała.

Z pewnością w tej dziedzinie należy zainteresować się ofertą materaców termoelastycznych. W naszej ocenie przy znacznych różnicach wagi ciała, warto abyście zwrócili swoją uwagę na:

 1. materac Thermo Silver - materac ten charakteryzuje się dosyć dużą sztywnością, spowodowaną zastosowaniem w fundamencie materaca pian EvoPoreHRC, ale jednocześnie szybką reakcją na wagę i ciepło ciała dzięki użytej włoskiej pianie termoelastycznej Termosilver. Z początku osobom lżejszym może się wydawać, że materac jest bardzo twardy, ale po chwili poczujecie jak miło materac dostosowuje się do ciała śpiących ludzi, bez względu na różnicę wagi.
 2. materac Grand Prestige - bardzo wysoki, wyposażony w naprawdę komfortową, przyjemną naturalną piankę Viscogreen, wspartą na dosyć gęstej pianie wysokoelastycznej HR o gęstości 45 kg/m3. I to jest naszym zdaniem najbardziej kompromisowe rozwiązanie w materacach, ponieważ zarówno osoba ciężka, jak i lekka będzie miała mniej więcej takie samo odczucie w użytkowaniu tego materaca,
 3. materac Viscogreen Lux - dosyć twardy materac, ale jednocześnie dysponujący przyjemną, miękką powierzchnią, doskonale nadaje się dla osób o większej masie ciała. Większość Klientów klasyfikuje go jako średniotwardy, aczkolwiek materac uważany jest w materacach termoelastycznych, za wyjątkowo twardy.

Oczywiście, zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy partnerzy są podobnie zbudowani. Wtedy generalnie radzimy jednak takie rozwiązania, jak np. materac Viscogreen H3 i H2 - można je śmiało połączyć w jeden materac partnerski, jednak w przypadku kiedy ta waga ciała partnerów nie jest wielka.

W przypadku innych materaców jest już znacznie trudniej. Na dzień dobry, przy dużych różnicach budowy ciała, odrzucamy materace lateksowe (oczywiście, uwzględniając naszą ofertę). Są to generalnie zbyt twarde materace, dobre dla osób o dużej masie ciała. W dziedzinie sprężyn możemy więcej zrobić. Np. możemy zastosować tu rozwiązanie na przykładzie materaca Admiral Bio-Ex Exclusive - dzięki zastosowaniu np. na połowie materaca pianki Viscogreen a na drugiej pianki Biogreen uzyskujemy materac ala materac Adam i Ewa. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie wśród materaców sprężynowych, tym bardziej iż wkład materaca stanowią w tym przypadku sprężyny multipocket.

Ale jeżeli wybór jest tu indywidualny, albo partnerzy mają wagę swoich ciał w granicach do 80 kg, to bardziej tutaj byśmy proponowali materac Amerika, który będzie bardziej komfortowym rozwiązaniem. Dla osób ciężkich będzie dużo lepszym rozwiązaniem materac Premium Bio-Ex o którym napiszemy szerzej w kwietniu, jak zadebiutuje na rynku już oficjalnie.

No i materace wysokoelastyczne. Tutaj wybór jest szerszy i można łatwiej połączyć dwa materace w jeden materac partnerski. Spośród naszej oferty takim ciekawym rozwiązaniem dla osób ciężkich, jest materac Swiss Adaptive. Jest to bowiem bardzo twardy materac, którego nośność wynosi aż 180 kg na osobę. Na materac partnerski jednak proponujemy bardziej materac Natur Biogreen - który możemy zbudować z dwóch gęstości i osiągniemy efekt materaca Adam i Ewa elastik.

Chcielibyśmy podkreślić, że w przypadku szukania "kompromisu" nie należy ulegać informacjom płynącym z internetu. Tutaj jest ważne indywidualne spotkanie ze sprzedawcą obydwu Użytkowników. Aby bowiem dobrze Państwu dobrać materac, musimy najpierw każdemu z Was wybrać ideał, a potem szukać odpowiedniego kompromisu. Nie da się tego zrobić, jeżeli nie mamy organoleptycznego wyobrażenia o drugiej osobie. Dlatego - serdecznie zapraszamy do odwiedzania sklepów stacjonarnych, w tym oczywiście nas.

Zdajemy sobie sprawę, że artykuł ten był bardzo krótki, ale trochę trudno jest tu napisać prawdę, bez lania wody, że H2 to ideał, H3 dla tęższych, a H4 to dla mocno zbudowanych. Istnieje bowiem jeszcze jeden mały, niezauważalny aspekt - indywidualne przyzwyczajenia, a czasami po prostu wady postawy. A to możemy ocenić tylko podczas "wywiadu", jaki przeprowadzamy z Klientem.

Chcielibyśmy też zaprosić Państwa do lektury naszego drugiego blogu, gdzie akurat jesteśmy w trakcie publikacji artykułów na temat doboru materaców przy uwzględnieniu wieku - aktualnie jesteśmy w trzeciej fazie rozwoju ciała ludzkiego. Zapraszamy do lektury.

 komfortowe materace rehabilitacyjne Doria

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Krystyna] *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  Ile to człowiek może się dowiedzieć dzięki takim tekstom. Ja myślałam, że materac to materac, a jak ma atest, to jest do wszystkiego. A tu się okazuje, że nie. Wybieram się do sklepu aby coś wybrać - czas na zmiany, bo dzieci opuściły dom, więc wreszcie mogę mieć swoją sypialnie.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci