Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materiały stosowane do produkcji materaców. Cz. III - pianki termoelastyczne.

doria24

W poprzednim artykule omówiliśmy pokrótce stosowane w produkcji materaców piany wysokoelastyczne typu HR i HRC. Natomiast teraz przejdziemy do najbardziej dzisiaj "modnych" i chyba jednak najlepszych rozwiązań, jakimk są piany termoelastyczne, nazywane także pianami leniwymi, viscoelastycznymi, pianami memory.
pianka termoelastyczna

 Cóż to jest więc to cudo, czyli pianka termoelstyczna? Co czyni ten materiał tak pożądanym elementem składowym dzisiejszych materaców, i dlaczego w przypadku tego typu produktów dochodzi do tak dużych dysproporcji cenowych? Postaramy się Wam to poniżej jak najprościej wytłumaczyć.

 Wbrew pozorom, pianka termoelastyczna, nie jest wynalazkiem nowym. Została ona bowiem wynaleziona jeszcze w latach 70-tych XX w. dla NASA, jako materiał chroniący astronautów przed działaniem ciśnienia atmosferycznego G-force. Przez lata technologia ta była wykorzystywana tylko w celach wojskowych i badań kosmosu, aż do ulepszenia jej do dzisiejszej postaci przez dwóch naukowców. Prekursorem wykorzystania tej pianki do budowy materaca jest oczywiście lider na rynku - firma Tempur, która dodatkowo posiada opatentowaną technologię produkcji pianki termoelastycznej (tak więc twierdzenie Sprzedawców, że maja taką samą, jak Tempur tylko tańszą, można sobie między bajki włożyć).

Struktura pianki termoelastycznej składa się z milionów otwartych, okrągłych komórek, reagujących na temperaturę ciała i punkty nacisku. Przy nacisku komórki zmieniają swoją formę, przystosowując się do kształtów Waszego ciała i podpierają tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Taka otwarta struktura komórek umożliwia również doskonały przewiew powietrza (aczkolwiek nie do końca tak jest, o czym dalej) przez materiał.

Jak wybierać taki materac. Jest kilka teorii na ten temat, aczkolwiek niezbyt doskonałych. Można się kierować grubością warstwy pianki termoelastycznej na materacu (ale nie zawsze jest to dobre rozwiązanie), warstwy piany wysokoelastycznej, a także gęstość materiałów.

Ponieważ na rynku można spotkać jednak różne gatunki pian, o różnych gęstościach i rozwiązaniach technicznych, to przede wszystkim należy się kierować przede wszystkim "tempem" jej współpracy z ciałem, podparciem punktowym i odpowiednią twardością materaca.

materace Warszawa Doria Jupiter Towarowa

Jak już wspominaliśmy, na rynku można spotkać materace termoelastyczne o różnej rozpiętości cenowej. Nie należy się jednak łudzić - tani towar nie jest zamiennikiem towaru drogiego. Wiąże się to przede wszystkim z jego trwałością i szybkością reakcji na kształty naszego ciała. Na cenę wpływa też rodzaj użytej pianki na spodzie materaca, grubość warstwy piany termoelastycznej, jej gęstość, oraz inne parametry, istotne podczas wyboru materaca. Generalnie firmy też nadają czasami też nazwy handlowe dla stosowanych pian termoelastycznych i tym się przede wszystkim przyjrzymy.

Przegląd rozpoczniemy oczywiście od prekursora, tj. firmy Tempur. tempur

Marka TEMPUR powstała w 1991 roku, ale jest efektem połączenia dwóch firm: szwedzkiej Fagerdala i duńskiej Dan-Foam, której naukowcy we współpracy z NASA przystosowali pianę termoelastyczną na potrzeby produkcji materaców. W 2001 roku firma Tempur poszerzyła zakres swojej działalności o terytorium Stanów Zjednoczonych, rozbudowując intensywnie nie tylko produkcję, ale przede wszystkim sektor badawczy. Ponieważ firma Tempur opatentowała swoje rozwiązanie, to piana termoelastyczna tutaj nazywana jest materiałem Tempur.

Kolekcja Tempur generalnie podzielna jest na trzy części:

 • Cloud - charakteryzujące się dużą, przyjemną miękkością,
 • Orginal - materace średniotwarde,
 • Sensation - materace o większej twardości, lepszym podparciu - raczej dla osób ciężyszch.

Co można powiedzieć dobrego? Generalnie materace Tempur są warte swojej ceny. Szybkość reakcji materiału Tempur, pralne pokrowce, doskonała jakość materaców są gwarantem wysokiego komfortu snu. Lata badań pozwoliły firmie wytworzyć piany o znikomym nacisku zwrotnym na ciało, co pozwala na głębszy, niczym nie zakłócony sen. Gęstość materiału Tempur jest też jedna z najwyższych i wynosi ona 80 kg/m3, a grubość warstwy oscyluje w granicy 8 cm. Oczywiście, inni producenci, nie próżnują tutaj i na rynku jest wiele doskonałych zamienników, zbliżonych jakością i komfortem do oferty firmy Tempur, ale jak już wspomnieliśmy - żaden profesjonalny Sprzedawca nigdy nie powie, że ma materace identyczne z Tempurem za ułamek ceny materaca Tempur. Natomiast - niestety, ale sprzedający Tempura, naszym zdaniem zbyt często nadużywają informacji o cudownych właściwościach tych materaców, zapominając że materac ma służyć dobrze Klientowi, a nie być tylko źródłem dochodów. Oceny tego faktu, musicie jednak Państwo podjąć sami. Naszym zdaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze warto przyjrzeć się konkurencyjnej ofercie.

 

perdormireZ kolei włoska marka PerDormire produkowana w toskańskim mieście Montale (fabryka istnieje od 30 lat) do produkcji swoich materaców stosuje innego rodzaju pianki termoelastyczne. Są to zarówno produkty na bazie produktów ropopochodnych, jak i bardziej ekologicznych olejów roślinnych. Omówimy tu pokrótce stosowane pianki.

Najdroższą wersją w tej firmie jest materiał Visco Mind HD. Jest to chyba najbardziej gęsta piana termoelastyczna, spotykana na rynku. Gęstość tej piany wynosi bowiem aż 95 kg/m3. Piana składa się z molekuł przylegających ściśle do siebie, stapiających się ze sobą, co zapewnia korzystne ułożenie ciała na materacu, zmniejszenie ucisków i zapobiega zmianom spowodowanym nieodpowiednim ułożeniem ciała podczas spoczynku. Piana tego typu stosowana jest w modelach Genesi HD i Genesi HD Evolution.

Nieco tańszym rozwiązaniem jest tutaj piana termoelastyczna Visco Mind, której gęstość wynosi 55 kg/m3, czyli gęstość generalnie najczęściej spotykana w materacach. Piana tego typu powstaje przy pomocy wody, co zwiększa jej bezpieczeństwo względem zdrowia człowieka i antyalergiczności. W większości modeli marki PerDormire znajdziemy oczywiście tego rodzaju pianę, przy czym gęstość oscyluje w zależności od modelu od 50 do 55 kg/m3.

W zależności od oczekiwanej twardości w poszczególnych modelach znajdziemy różne warstwy pianek termoelastyczych. Dodatkowo w firmie tej pokrowce pikowane są bądź pianą termoelastyczną, bądź włóknem klimatyzującym (co ma istotne znaczenie też przy praniu, ale o tym napiszemy pod koniec artykułu). Część materaców z oferty trudno nawet sklasyfikować, jako termoelastyczne, ponieważ pianka termoelastyczna znajduje się tylko w ich pokrowcach.

Generalnie rzecz biorąc są to dobre zamienniki dla materaców Tempura, aczkolwiek jednak ustępujące im komfortem. Z pewnością, cenowo są znacznie korzystniejsze jednak materace PerDormire. Tutaj też najlepiej samemu ocenić, co ma dla nas większą wagę, poprzez samodzielne wypróbowanie w sklepach i podjęcie indywidualnej decyzji.

 Materasso Slovakia

 

Innym, bardzo dobrym zamiennikiem dla marki TEMPUR, jest słowacka fabryka materaców Materasso. W szczególności godną uwagi kolekcją jest tutaj kolekcja materaców Exclusive.

Firma Materasso posiada w swojej ofercie bardzo bogatą opcję pianek termoelastycznych. Są one różnej klasy, wytwarzane z różnych materiałów, stąd rozbieżności cenowe są też duże.

Generalnie stosowane piany możemy tutaj spokojnie podzielić na:

 • produkty ropopochodne - wytwarzane tradycyjnymi technologami, stosowane w tańszych modelach materaców termoelastycznych,
 • produkty pochodzenia naturalnego - wytwarzane droższymi technologiami z wykorzystaniem naturalnych olejów roślinnych.

Podstawową pianę termoelastyczną znajdziemy w materacach Termopur Comfort, Sultan Termopur, , Wellness Thermo i Fyzio Visco. Jest to generalnie piana termo o gęstości 50 kg/m3, wytwarzana przy użytku produktów ropopochodnych. W zależności od materaca stosowana jest różna jej wysokość, a czasami także specjalnym zabiegom.

Jak już wspomnieliśmy podstawowym materacem w tej grupie jest materac termoelastyczy Termopur Comfort. Jest to materac materac termoelastyczny Termopur Comfort Materasso Doria Warszawatrójwarstwowy, dwustronny. Od strony twardszej został wyposażony w wysokiej jakości piankę wysokoelastyczną HR o gęstości 35 kg/m3, natomiast miększa strona została wyłożona komfortową pianą termoelastyczną o gęstości 50 kg/m3 i grubości 4 cm. Jest to generalnie materac bardziej miękki, aczkolwiek dzięki środkowej warstwie piany NightFly bardzo sprężysty i elastyczny.

Jest to bardzo dobry materac dla osób z niezbyt zasobnym budżetem, którzy oczekują w miarę dobrego materaca piankowego, ale liczą się jednak że nie będzie to materac marki Premium. Stosowana piana termo nie jest wysokiej jakości, aczkolwiek bardzo dobrze spełnia swoją rolę, czego potwierdzeniem jest certyfikat wyrobu medycznego zgodny z PKWiU 31.03.12.02. Gwarancja na materac udzielana jest na 6 lat.

Droższym rozwiązaniem natomiast jest materac Sultan Termopur. Tutaj znajdziemy też klasyczną pianę termoelastyczną o gęstości 50 kg/m3, ale grubości 6 cm.materac termoelastyczny Sultan Termopur Materasso Doria Warszawa Na cenę tego materaca z pewnością wpływa też środkowa warstwa piany wysokoelastycznej Biogreen i dolna warstwa, którą stanowi płyta lateksu syntetycznego. Daje to lepsze podparcie i odczucie większej twardości, a przede wszystkim zapewnia dużo większą higieniczność materaca. Dodatkowo płyty materiału są wewnątrz profilowane dla uzyskania funkcjonalności tzw. siedmiu stref twardości. Podnosi to znacznie komfort użytkowania materaca, biorąc pod uwagę iż piana termoelastyczna po przyjęciu temperatury z ciała człowieka mięknie. Materac tego typu można również użytkować dwustronnie, ponieważ od strony lateksu materac ma inne właściwości. Jakość tego materaca, oraz jego pozytywny wpływ na zdrowie człowieka również został poparty certyfikatem wyrobu medycznego zgodnego z PKWiU 31.03.12.02, a udzielana gwarancja na materac to 6 lat.

Kolejnym modelem materaca, w którym fabryka wykorzystuje do produkcji klasyczną pianę termoelastyczną o gęstości 50 kg/m3 jest materac Wellness Thermo.
Głównym elementem tego materaca jest blok piany wysokoelastycznej o bardzo dużej gęstości - aż 40 kg/m3, która mocno usztywnia materac, dając mu jednak jednocześnie dużą sprężystość i elastyczność punktową. Na bloku piany wysokoelastycznej ułożono 6 cm warstwę komfortowej,materac termoelastyczny Wellness Thermo klasycznej piany termoelastycznej, która bardzo dobrze redukuje naciski na ciało śpiącego człowieka, pozwala rozluźnić spięte mięśnie i pobudza układ krwionośny do działania. Zdecydowanie jest to materac termoelastyczny przeznaczony dla bardziej ciężkich ludzi. Tutaj również materac objęty jest 6 letnią gwarancją producenta.

Innym modelem, bazującym częściowo na klasycznej pianie termo jest materac Fyzio Visco. Jest to materac, w którym ta klasyczna piana termo o gęstości 50 kg/m3 i grubości 4 cm jest dodatkowo moletowana, celem pobudzenia układu krwionośnego człowieka.materac termoelastyczny Fyzio Visco Jest to też dwustronny materac, w którym za miękką stronę odpowiada oczywiście komfortowa pianka termoelastyczna, natomiast twardszą stronę stanowi specjalna piana Antibacterial, o właściwościach bakteriobójczych. Środkowa warstwa to piana Eliocell, dzięki której materac charakteryzuje się dobrą elastycznością punktową i wysoką higieną użytkowania. Materac objęty jest 3 letnią.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo jeszcze materac Antibacterial, jednak materaca tego osobiście nie kwalifikujemy do grona materaców termoelastycznych. Materac ten bowiem posiada pianę termo tylko i wyłącznie w pokrowcu, jako zmiękczenie dla panki antibacterial.

Kolejną grupą pian termoelastycznych, które firma Materasso wykorzystuje, a które są tym, czym Materasso wyróżnia się na tle konkurencji to pianka Viscogreen.

 pianka termoelastyczna Viscogreen

Pianka Viscogreen to piana do produkcji której używany jest komponent roślinny w postaci oleju rycynowego. Gdyby ja porównać do takiej klasycznej piany termoelastyczej, oferuje ona znacznie większy komfort i jest bezpieczna dla środowiska i zdrowia człowieka. Piana ta posiada nadzwyczaj elastyczną strukturę, znacznie lepiej dopasowuje się do naturalnych kształtów ciała i szybciej reaguje na zmiany temperatury podczas nacisku, dzięki czemu sprawniej dopasowuje się do zmiany pozycji w czasie snu. Olej rycynowy, jaki stosuje się do jej produkcji czyni też ją naturalnie antybakteryjną, pozytywnie działającą na skórę i ośrodek nerwowy człowieka. Pianki tego typu są wytwarzane na terenie słonecznej Italii i importowane przez firmę Materasso bezpośrednio od producenta. Zdecydowanie wpływa to pozytywnie na cenę finalną dla Klienta, ponieważ w procesie tym omijani są pośrednicy hurtowi.

W ofercie znajdziemy cztery podstawowe modele, do produkcji których użyto pianki Viscogreen:

 • materac Viscogreen Lux,
 • materac Viscogreen H2 lub H3,
 • materac Grand Prestige,
 • materac Natur Green z kolekcji Exclusive.

Materac termoelastyczny Viscogreen Lux to specyficzny materac w gronie materaców termoelastycznych. Generalnie jest to materac twardy, doskonale podtrzymujący ciało osób ciężkich oraz osób przyzwyczajonych do materaców twardych. Jednocześnie materac jednak jest elastyczny i sprężysty, a 6 cm warstwa pianki Viscogreen o gęstości 55 kg/m3 zapewnia komfortowe dopasowanie się do ciała podczas snu. Mimo odczucia, że materac jest twardy jego powierzchnia jest przyjemnie miękka, co zawdzięczamy także zastosowanemu pokrowcowi Eucalyss 3D, który dodatkowo jest pikowany pianą Viscogreen o grubości 2 cm. Istotne tutaj jest też to, że fundamentem materaca jest równie naturalna piana wysokoelastyczna Biogreen, która wspomaga nie tylko trwałość, ale przede wszystkim optymalna klimatyzację tego materaca. Jest też całkowicie bezpieczna dla osób z alergiami i chorobami górnych dróg oddechowych.materac termoelastyczny Viscogreen Lux Materasso Doria Warszawa

Dzięki swoim właściwościom szybkiej adaptacji do ciała ludzkiego, materac ten otrzymał certyfikat wyrobu medycznego, zgodny z PKWiU 31.03.12.2 oraz objęty jest 12 letnia gwarancją na wkład piankowy materaca. Materac jest naturalnie antybakteryjny, a pokrowiec Eucalyss jest dodatkowo gwarantem, że w materacu nie zamieszkają żadne owady (zawarty w pokrowcu wyciąg z eucaliptusa działa odstraszająco nawet na uciążliwe latem komary).

Innym, bardzo dobrym modelem, zawierającym piankę Viscogreen, jest materac termoelastyczny Viscogreen o twardości H2 lub H3. Jest to model miększy niż materac Viscogreen Lux, przeznaczony dla osób lżejszych - w przypadku wersji H2 - dla osób o wadze do 95 kg, a w wersji H3 do 150 kg.

materac termoelastyczny Viscogreen H2 lub H3Materac zbudowany jest z trzech warstw pianek. Dwie dolne pianki to pianki wysokoelastyczne Biogreen o różnych twardościach, którymi steruje się twardością materaca. Górna warstwa to profilowana piana termoelastyczna Viscogreen o grubości 6 cm, która odpowiada za komfort snu i jego optymalną współpracę z ciałem człowieka. Generalnie materac pozwala po prostu zasnąć głębszym snem, dając optymalne podparcia ciała, rozluźniając napięte mięśnie i podpierając w sposób prawidłowy cały odcinek naszego kręgosłupa. Niebagatelną tutaj rolę ma tez pokrowiec Greentex 3D, który dodatkowo jest pikowany 2 cm warstwą piany termoelastycznej.

Dzięki swojej budowie, konstrukcji oraz właściwości ortopedycznych, materac posiada certyfikat wyrobu medycznego wg PKWiU 31.03.12.2 i objęty jest 12 letnią gwarancją na wkład materaca.

 

Zupełnie odmiennym materacem klasy Premium jest model Grand PrestigeTen wysokiej klasy materac termoelastyczny został tak zaprojektowany, aby optymalnie dostosowywał się do anatomicznych kształtów ciała, maksymalnie szybko reagował na ciężar i temperaturę ciała śpiącego człowieka, a tym samym aby nie utrudniał zmiany pozycji spania i szybko się dostosowywał. 

Materac tworzą dwie płyty pianek formowanych na powierzchni w formie sześcianów. Górną warstwę stanowi właśnie 8 cm warstwa piany Viscogreen, która zapewnia komfortową miękość, doskonale amortyzuje ciało i podpiera je w każdej części. Odciążony kręgosłup "relaksuje" się, mięśnie odpoczywają i rozluźniają się, oddając ciepło nagromadzone w ciągu dnia.  Nie uciskane naczynia krwionośne zapewniają optymalne dotlenienie mózgu, co pozwala na zapadnięcie w głęboki, niczym niezmącony sen. Po prostu koniec z niespokojnym snem, częstą zmianą pozycji.materac termoelastyczny Grand Prestige Materasso Doria Warszawa

Dolną warstwę tego materaca stanowi wysokiej klasy pianka wysokoelastyczna o dużej gęstości (45 kg/m3), wysoce przewiewna, która zapewnia stabilne, elastyczne podparcie ciału. 

Dodatkowy komfort i higienę materaca zapewnia pikowany pianką termoelastyczną pokrowiec Silktouch Visco, wyposażony w pas wentylacyjny Pressless 3D. Cały materac objęto 12 letnią gwarancją na wnętrze materaca.

Najwyższej klasy materac termoelastyczny, z wykorzystaniem pianki Viscogreen to materac Natur Green, stanowiący element kolekcji Exclusive, a więc kolekcji materaców prestiżowych, o najlepszych parametrach i najnowocześniejszych rozwiązaniach technologicznych. Całą kolekcję Exclusive omówimy w innym naszym artykule, w najbliższym czasie.

Materac Natur Green składa się z trzech wysokiej jakości pian, specjalnie profilowanych oraz konturowo nacinanych. Dolna warstwa to piana naturalna Biogreen o twardości H3, obłożona warstwą piany Biogreen o twardości H2, a trzecia - najważniejsza, to 8 cm warstwa piany termoelastycznej Viscogreen powierzchniowo moletowanej.materac termoelastyczny Natur Green Materasso Doria Warszawa Całość została zamknięta w pralnym, pikowanym pianką termoelastyczną pokrowcu Eucalyss, który chroni materac i użytkownika przed uciążliwymi owadami. Tak zbudowany materac jest mięki w miejscach, gdzie ciało ludzkie powinno się zagłębić w materacu i twardy w miejscach, gdzie potrzeba większego podparcia. Dzięki temu materac "otula" śpiącego, działając kojąco na jego skórę i centralny ośrodek nerwowy. Śpiący zapada w głęboki, relaksujący sen a ciało i umysł regenerują się w tym czasie.

Materac objęty jest 15 letnią gwarancją, a jego całkowita wysokość to 24 cm.

Zupełnie inną, najbardziej nowoczesną i zaawansowana technologicznie pianą termoelastyczną, jaką firma Materasso stosuje w swoich produktach, jest piana Termosilver.

piana termoelastyczna Thermo Silver Materasso Doria Warszawa

 Piana sprowadzana jest ze słonecznych Włoch i jest odpowiedzią na problemy części użytkowników z przegrzewaniem się przy spaniu na materacach termoelastycznych. Wiadomo bowiem, że organizm ludzki jest w stanie prawidłowo działać tylko w bardzo wąskim zakresie temperatur. Nawet mała, znikoma zmiana temperatury ciała ludzkiego potrafi bardzo negatywnie wpłynąć na nasz organizm i spowodować nawet osłabienie układu immunologicznego. W momencie, kiedy kładziemy się do łóżka, nasze ciało wydala nadmiar ciepła, jakie powstaje przy normalnej czynności mięśni w ciągu całego dnia. Część pian termoelastycznych rozgrzewa się w takich wypadkach nadmiernie i powoduje pocenie się, wybudzanie ze snu itp. zjawiska, zakłócając tym samym najbardziej korzystną fazę snu głębokiego.

Stąd powstała potrzeba opracowania nowego gatunku pian, które niwelowałyby ten niekorzystny dla człowieka proces przegrzewania się. Włosi zastosowali tutaj nowy wynalazek - piana termoelastyczna została wypełniona mikrokapsułkami PCM (Phase Materials Change), pochłaniających ciepło wydzielane przez ciało człowieka, co tym samym pozwoliło zachować stałą, wewnętrzną temperaturę materiału. Materac wyposażony w tego typu piankę osiąga zdolność do zachowania komfortu termicznego. Dodatkowo piana została "doposażona" w cząsteczki srebra, które posiadają właściwości antybakteryjne, pozwalające człowiekowi zachować na materacu maksymalną higienę.

Na dziś dzień tą nowoczesną, drogą pianę wykorzystujemy w dwóch modelach materaców:

 • materac Thermo Silver,
 • materac Neroli Therpay z kolekcji Exclusive.

Jeżeli chodzi o materac Thermo Silver, to odsyłamy tutaj Państwa do naszego artykułu, który w znacznej części zajmuje się opisem materaca Thermo Silver. Warto naprawdę się zaznajomić z tym materacem, a ceny znajdziecie Państwo klikając na zdjęcie materaca materac Thermo Silver Materasso Doria Warszawaobok.

Wspomnimy tylko, ze jest jeden z najlepszych materaców na rynku, o którego klasie decyduje nie tylko piana Termosilver, ale także wysokoelastyczna piana HRC o nazwie EvoPoreHRC.

Innym modelem w którym wykorzystuje się piane Thermo Silver, jest wysokiej klasy materac termoelastyczny Neroli Theraphy. Jest to materac, który na rynku nie ma sobie równych, jeżeli chodzi o zastosowane materiały. Składa się aż z czterech różnych pian, które czynią materac w pierwszym odczuciu nieco twardym, ale komfortowym i bardzo dobrze stabilizującym ciało śpiącego człowieka na materacu. Dlatego polecamy go też ludziom starszym.materac Neroli Therapy Materasso Doria Warszawa

Jest to jedyny materac, w którym zastosowano specjalną aromaterapię. Wyprodukowany jest przy zastosowaniu olejów z kwiatów Neroli, które są bazą do produkcji najlepszych perfum świata. Od strony twardszej wyposażony jest właśnie w specjalną pianę Neroli o gęstości aż 60 kg/m3, obłożoną pianą wysokoelastyczną, bardziej sprężynującą, a od strony miększej oczywiście rewelacyjna, nowoczesna piana Termosilver o gęstości 55 kg/m3. Część materaca zawiera też płytę piany antibacterial o gęstości 35 kg/m3, celem podniesienia higieniczności materaca. Jest to bardzo wysokiej jakości materac, stanowiący sporą konkurencję dla materaców marki Tempur.

Najbardziej zbliżonym materiałem termoelastycznym do materiału Tempur w ofercie marki Materasso jednak, jest kosmiczna piana termoelastyczna Memory Foam.

Co o tym decyduje? Bliźniacza konstrukcja materaców, gęstość piany o wartości aż 85 kg/m3, której stopień szybkości reakcji nie odbiega absolutnie od poziomu materiału Tempur.

Pianę Memory Foam firma Materasso stosuje tylko w najwyższej klasie materaców należących do kolekcji Exclusive. Są to modele materaców:

 • materac termoelastyczny Magnifico,
 • materac termoelastyczny Magnifico Polargel
 • materac termoelastyczny Swiss Exclusive,

które dostępne są tylko w ekskluzywnych salonach materaców. Ponieważ w przygotowaniu jest artykuł specjalny, poświęcony tylko i wyłącznie kolekcji Exclusive nie będziemy tutaj poświęcać większej uwagi tym materacom. Po szerszą informację zapraszamy wstępnie na stronę producenta - fabryki Materasso - dostępnej pod tym linkiem.

Na koniec naszego przeglądu pian termoelastycznych wspomnimy jednak jeszcze raz o konkurecyjnych wobec Materasso wyrobach, takich marek jak firma Hilding, Janpol, SenActive czy MK Foam Koło i Sembella.

Marka Hilding w większości modeli stosuje piankę Visco o różnej grubości, bez podawania szczegółów co do gęstości stosowanej pianki. Można jednak śmiało założyć, iż oscyluje ona w granicach 50 - 60 kg/m3. Z pewnością największą uwagę warto tu jednak zwrócić na kolekcję materaców Curem.

curemCurem to efekt badań koncernu Hilding Anders. Jest to specjalna linia materaców charakteryzujących się dużą paraprzepuszczalnością i stanowi dużą konkurencję dla marki Tempur. Niestety, ale firma Hilding nie podaje do publicznej informacji, co do gęstości pian Curem. Badając jednak organoleptycznie, możemy autorytarnie stwierdzić, że jest to doskonały zamiennik materaców Tempura (ale po raz kolejny powtarzamy - nie jest to to samo), podobnie jak materace firmy Materasso z kolekcji Exclusive.

Model dostępne w kolekcji Curem to:

 • Curem Heaven S200,
 • Curem Heaven S230,
 • Curem Heaven S260,

które generalnie różnią się grubością warstwy pianki termoelastycznej Curem w materacu i tym samym wysokością materaca.

Marka Janpol - również "ukrywa" gęstości stosowanych u siebie pianek termoelastycznych, ale na plus rozwiązań tego polskiego producenta można przyjąć fakt, że większość tego typu rozwiązań legitymuje się certyfikatem wyrobu medycznego. Po szczegóły jednak odsyłamy na stronę producenta:logo2

Marka Sembella chwali się pianką Sensipur, bez podawania jej charakterystyki technicznej. Dlatego raczej trudno tutaj też ocenić jakość i trwałość, nie dysponując tymi parametrami. Jest to trochę dziwne podejście producentów do ukrywania tego typu parametrów, ponieważ naszym zdaniem uniemożliwia ocenę prawidłową przez Klienta, co do jakości oferowanego produktu. Natomiast na minus fabryki Sembella jest fakt, że łączy ona piankę termoelastyczną tylko z pianką poliuteranową, która jest słabym podłożem dla pianki termoelastycznej jest zaledwie pianka PUR.

Ciekawe podejście do materaców termoelastycznych przedstawia firma SenActive z Bytomia, która poza klasycznymi piankami termoelastycznymi w konfiguracji z pianami PUR i wysokoelastycznymi, stosuje też nowoczesne pianki Outlast o dużej gęstości (80 kg/m3) w swojej nowej kolekcji materaców Outlast. otulast

 Warto tutaj wspomnieć o piankach Outlast. Jest to specjalny rodzaj pianek termoelastycznych, wytwarzanych przez światowego potentata w dziedzinie pian - firmy Outlast. Piankę tego rodzaju stanowi specjalne włókna, bardzo wrażliwe na zmiany temperatury oraz ciężar ciała. Jest to produkt o doskonałych właściwościach adaptacyjnych, o parametrach porównywalnych z materiałem Tempur. Ponadto charakteryzuje się wyjątkową paraprzepuszczalnością, zdolnością do odbierania emitowanego przez ciało ludzkie ciepła, zapewniając odpowiedni mikroklimat na powierzchni pianki. Charakteryzuje się też dużą gęstością materiału - 80 kg/m3. Stąd materace wykorzystujące technologię outlast nie należą do najtańszych, ale za to oferują wyjątkową jakość i komfort.

Najbardziej rozpoznawalnym producentem materaców w Polsce, jest wielkopolska firma MK&Foam Koło materace KołoGmBH Sp. z o.o. Jest to w zasadzie polska firma (wbrew twierdzeniom konkurencji i sugesti w nazwie) o zasięgu europejskim. Materace Koło znajdziemy bez problemu w domu Niemca, Francuza czy Belga. 

Generalnie firma wykorzystuje pianki pochodzenia ropopochodnego o różnych gęstościach. Są to też pianki różnego rodzaju, stąd też wynika rozbieżność cenowa. Klasycznym przykładem materaca termoelastycznego z prawdziwego zdarzenia, jest materac Medivis Lux.

Materac ten wyposażono w 8 cm warstwę pianki termoelastycznej o gęstości 80 kg/m3 i w zależności,od warstwy użytej pianki Kaltschaum może przyjąc różne twardości. 

Odmianą jest materac Medivis Lux Komfort, a wersją tańszą (i niegorszą) jest materac Medivis, gdzie użyto pianki o gęstości 50 kg/m3. Oczywiście w ofercie tej firmy jest jeszcze wiele materaców termoelastycznych, ale do lektury odsyłamy na stronę producenta, do której prowadzi ten link.

Producentów materaców termoelastycznych jest oczywiście znacznie więcej. Wymieniliśmy tutaj najważniejsze naszym zdaniem. Rozszerzeniem tego tematu będzie planowany artykuł o tym, komu nie polecamy materaców z pianek termoelastycznych, a dla kogo będą one dobrym rozwiązaniem.

Tymczasem zapraszamy do kontaktu z nami - osobiście w Centrum Towarowa 22 (d. Jupiter), ul. Towarowa 22 lok. 5 salon Doria w Warszawie, na  naszej stronie oraz profilu Facebook.

materace Warszawa Doria Jupiter Towarowa 22

 

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci