Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materiały stosowane do produkcji materaców. Cz. IV - lateks

doria24

Mamy za sobą już artykuł o piankach termoelastycznych, pora więc wrócić do prehistorii w dziedzinie materaców. Tak, piszemy prehistorii, ponieważ moda na materace z lateksem już przeminęła. Aczkolwiek, jak już wcześniej wspominaliśmy nie powinniśmy ulegać modom, tylko zasobności własnej kieszeni i własnemu odczuciu komfortu. Dlatego w tym artykule postaramy się zwalczać stereotypy i wynaturzenia działające w dziedzinie sprzedaży materaców z lateksem i udziałem w lateksu. najlepsze materace w Warszawie - Doria, Towarowa 22 Jupiter

 Do produkcji materaców wykorzystuje się dwa rodzaje lateksu:

 • lateks naturalny - jedynie jako dodatek do lateksu syntetycznego,
 • lateks syntetyczny - samodzielnie, bądź jako mieszaninę z lateksem naturalnym.

Ogólnie rzecz biorąc - lateks - to koloidalny roztwór kauczuku naturalnego lub syntetycznego w substancji płynnej.

Lateks naturalny otrzymuje się poprzez nacinanie roślin kauczukodajnych i obróbkę pozyskanego w ten sposób mleczka kauczukowego. Sok mleczny stabilizowany jest substancjami alkalicznymi np. amoniakiem. Ostateczny produkt stanowiący surowiec w przemyśle gumowym uzyskuje się w wyniku koagulacji soku i jego zagęszczenia. Zagęszczenie zawartości kauczuku wykonywane jest zwykle poprzez odwirowanie lub częściowe odparowanie wody. Koagulacja następuje po zakwaszeniu, zamrożeniu lub dodaniu soli rozpuszczalnych w wodzie.

Z kolei lateks syntetyczny to dyspersja wodna kopolimeru butadienowego-styrerenowego lub butadienowo-styrenowego karboksylowanego, otrzymywaną w technologii kopolimeryzacji emulsyjnej, przy zastosowaniu emulgatorów anionowych. W zależności od zastosowania lateks może zawierać różne dodatki modyfikujące.  pH lateksów uzyskanych syntetycznie wynosi 6–12, zawartość substancji suchej 30–60%. Po ich zakwaszeniu lub dodaniu soli otrzymuje się kauczuki stałe.

Lateks syntetyczny służy m.in. do produkcji wyrobów piankowych żelowanych i nieżelowanych, wykończenia tkanin i wykładzin podłogowych, do impregnacji materiałów nietkanych. Służy również do produkcji emulsji asfaltowo-lateksowych do uszczelniania pokryć dachowych stosowanych w budownictwie.

To tyle, jeżeli chodzi o trudną mowę techniczną. Teraz należy to przełożyć na język zwykłego człowieka, abyśmy zrozumieli, co się nam oferuje.

Generalnie więc lateks naturalny jest to materiał pochodzenia roślinnego, o konsystencji cieczy, którą zagęszcza się i stabilizuje środkami chemicznymi. W dalszej części miesza się ten środek zzbiór mleczka kauczkowego sztucznie pozyskiwanym lateksie i poddaje odpowiednim procesom, w wyniku których otrzymujemy płytę lateksową. O jednej z takich technologii - technologii Talalay - opowiemy w dalszej części artykułu.

Z kolei lateks syntetyczny, to w ogólnym uproszczeniu, sztuczna guma, która konsystencją przypomina lateks pozyskiwany drogą naturalną. Oczywiście, ze względu na dużo łatwiejszą produkcję, jest to materiał tańszy.

Generalnie jednak, należy zaznaczyć, że w przypadku materaców nie ma żadnych modeli, które składałby się w 100% z naturalnego lateksu. Najlepsze materace, produkowane w technologii Talalay, mają w swoim składzie maksymalnie 20% lateksu naturalnego. Inna sprawa, jak ten lateks naturalny jest rozłożony w całym materacu, ale o tym później.

imagesVB9ILE591

Jeszcze kilka lat temu na rynku królowały materace lateksowe. Takie firmy, jak Dunlopilo, MK Foam Koło, Janpol, Hevea, specjalizowały się (i nadal specjalizują się) w materacach lateksowych. Nie ma co ukrywać, na tle stosowanych wtedy pianek PUR, materaców sprężynowych, materace lateksowe uchodziły wtedy za towar luksusowy, o najlepszych możliwych parametrach. Jak to zwykle bywa - znowu się pojawiły "takie same materace, jak te drogie, tylko kilka razy tańsze", oczywiście w 100% lateks naturalny itp. Niestety - z życia wiemy, że takich cudów nie ma. Wiąże się to po prostu z jakością stosowanego materiału.

Poniżej omówimy na przykładach konkretnych firm, oraz konkretnych produktów, jak bardzo materac materacowi nie jest w tym przypadku równy. Oczywiście, jeżeli ktoś chce wierzyć w to, co słyszy od oferującego materace lateksowy za grosze Sprzedawcy, to jego sprawa.

Rozpoczniemy w takim razie od, naszym zdaniem, lidera na rynku polskim, jeżeli chodzi o materace lateksowe i z lateksem. Jest to z pewnością firma MK Foam GmbH Sp. z o.o. z Koła. logo MK Foam Koło

Jeżeli spojrzymy na ofertę tej firmy w zakresie materaców lateksowych (nie wspominając o kombinacjach ze sprężynami), to znajdziemy naprawdę duży wybór.

Podstawowym materacem lateksowym oferowanym przez tą firmę jest z pewnością materac Ibiza. Materac wykonywany jest z jednej bryły lateksu perforowanego (dla zapewnienia mu najlepszej możliwej wentylacji) o wysokości ok. 15 cm. Jest to lateks syntetyczny o materac lateksowy Ibiza Kołoróżnego rodzaju gęstości, stąd materac jest wykonywany w wersji miękkiej i w wersji twardszej. Nie jest to wysokiej jakości materac, ale przy założeniu, iż dysponujemy niskim budżetem, a potrzebujemy stabilny, bardzo elastyczny materac, wolny od drobnoustrojów i roztoczy, to z pewnością jest to dobry wybór. Nie ma też co oczekiwać długowieczności ze strony tego typu materaców.

Materac doskonale współpracuje ze wszelkiego rodzaju stelażami regulowanymi - czy to manualnie, czy też elektrycznie. Natomiast, absolutnie nie wolno stosować go na powierzchniach zamkniętych, np. na podłodze, ponieważ struktura materaca może doprowadzić do jego zawilgocenia i nawet do powstania na powierzchni pleśni. A wtedy materac nadaje się tylko do wyrzucenia. Staje się niebezpieczny dla zdrowia.

Droższym modelem, który stanowi już mieszankę lateksu syntetycznego i naturalnego, jest materac Dual H1H3. Materac ten składa się z dwóch bloków lateksu, które nie są ze sobą klejone, a zgrzewane na stałe. W ten sposób wyeliminowano szkodliwy czynnik, jakim jest często w produkcji materaców, klej. Górna warstwa lateksu jest bardzo miękka, dzięki czemu dobrze się dostosowuje do anatomicznych kształtów ciała ludzkiego. Dolna warstwa, bardziej gęsta stanowi, solidny fundament materaca, zapewniający bardzodual_l dobre podparcie ciała ludzkiego. Bądź też można materac odwrócić, jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z miękkiej części. Ponieważ lateks użyty do produkcji tego materaca jest dużo wyższej jakości, a co za tym idzie i trwałości, materac jest już znacznie droższy od materaca Ibiza. Co ważne, jest to jedyny materac zbudowany tylko z lateksu o sporej grubości (materac o wysokości wkładu ok. 18 cm).

Materac ten również nie toleruje kładzenia go na podłodze bezpośrednio, ale bardzo dobrze współpracuje z wszelkiego rodzaju stelażami regulowanymi - czy to manualnie, czy też elektrycznie. Stanowi też doskonałą konkurencję dla przeciętnych, tanich materaców termoelastycznych, ale raczej też odradzamy zakup osobom o tendencji do pocenia się.

Ikoną, a raczej takim prawdziwym materacem lateksowym, o największym udziale w jego budowie lateksu naturalnego, jest materac lateksowy Sueno Luxus. Stanowi go jednolita bryła lateksu wykonanego w bardzo drogiej technologii Talalay. Tego typu lateks powstaje poprzez zmieszanie płynnego lateksu naturalnego wraz z lateksem syntetycznym, komponentów stabilizujących i powietrza w specjalnym mikserze, tak aby potem proporcja składników w każdym cm3 materaca była identyczna. Pozwala to  na zachowanie homogenicznej struktury komórek do dalszego etapu produkcji.

Następnie lateks w formach jest poddawany gwałtownemu zamrażaniu do temperatury - 30 st. C, co utrwala strukturę komórek przyjmujących kształt kulek. Pomiędzy tymi kulkami powstają "korytarze", które zapewniają potem swobodną cyrkulację powietrza w materacu (czego nie można powiedzieć o innych lateksach - a ktoś kto twierdzi, że lateks syntetyczny oddycha, to po prostu kłamie). Po zamrożeniu wkład jest dodatkowo żelowany mieszanką gazu CO2 i powietrza. Następnie całość jest wulkanizowana w wysokiej temperaturze powietrza, a następniu płukany i studzony. Potem jest ponownie wulkanizowany w temperaturze 85 st. C.

Wszystkie etapy i zabiegi produkcyjne prowadzą do otrzymania doskonałego wkładu lateksowego, łączącego w sobie wiele zalet ważnych dla zdrowego snu. Wysoka wchłanialność wilgoci i szybkie odparowanie oraz znakomity przepływ powietrza powoduje, że lateks Talalay jest wrogim środowiskiem dla rozwoju roztoczy. Należy wspomnieć fakt, iż lateks Talalay nie toleruje promieniowania UV, nie powinniśmy wystawiać odsłoniętego wkładu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zalety lateksu Talalay docenią osoby, które z uwagi na swoje zdrowie muszą długo przebywać w pozycji leżącej. Elastyczność lateksu pozwala na zastosowanie elektrycznie regulowanego stelaża, a to daje nam idealną podstawę dla komfortowego odpoczynku. Co ważne, w tym materacu mleczko kauczkowe jest rozłożone równomiernie w całej strukturze płyty lateksowej.

Stąd też ceny materaców wykonanych w tej technologi, nie należą do najtańszych, ale za to otrzymujemy produkt wysoce bezpieczny, komfortowy i bardzo trwały. Jest bardzo dobry wybór dla Klientów, którzy obawiają się materców termoelastycznych i mają obiekcje wobec materaców wysokoelastycznych.

Kilka lat temu, ten polski producent poszedł o krok dalej i połączył zalety pianki termoelastycznej, z zaletami lateksu Talalay i stworzył rewelacyjny model materaca o nazwie Medivis Talalay.materac Medivis Talalay Innowacyjnie połączono tutaj lateks Talalay, jako fundament materac i stworzono nową odmianę lateksu memory - poprzez mieszanie komponentów do produkcji pianek termoelastycznych z lateksem naturalnym. Jest to bardzo drogi materac, ale to nowoczesne rozwiązanie z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych Klientów.

Podsumowując, na miano prawdziwych materaców lateksowych zasługuje tutaj przede wszystkim materac Sueno Luxus.

MaterassoW ofercie naszej firmy, a tym samym ofercie firmy Materasso, znajdziemy tylko materace o niewielkiej zawartości lateksu naturalnego, a do tego najczęściej w połączeniu z innymi materiałami: sprężyną, pianką wysokoelastyczną czy kokosem.

Podstawowym modelem w ofercie jest materac lateksowy Premier Bio Spring. Materac ten składa się z trzech płyt. Środkowa płyta to wkład wysokoelastycznej pianki Biospring o gęstości 35 kg/m3, formowanej w postaci sześcianów, imitujących działanie sprężyn. Obustronnie piankę tą obłożono płytami lateksu perforowanego, celem uzyskanie lepszej wentylacji w materacu. Materac jest materac lateksowy Premier Bio Springstosunkowo twardy, ale jednocześnie punktowo elastyczny i sprężysty. Całość łączona jest organicznym, szwajcarskim klejem SIMALFA i oddzielana od siebie naturalnym włóknem Seacell. Ze względu na sztywność materaca, nie jest on przeznaczony do stosowania wraz z regulowanymi stelażami.

Materac lateksowy Premier Bio Spring dzięki swojej naturalnej antybakteryjności i certyfikowanym materiałom, został uznany za produkt medyczny i objęty jest preferencyjną stawką podatku VAT, jako wyrób rehabilitacyjny.

materac lateksowy z kokosem Sultan Latex Extra LuxInny materac lateksowy z naszej oferty, materac Sultan Latex Extra Lux również posiada wypracowany certyfikat wyrobu medycznego i jest objęty preferencyjną stawką podatku VAT. Jednak tutaj jądrem materaca jest gruba warstwa płyty kokosowej, obłożona obustronnie grubą warstwą lateksu perforowanego, dla uzyskania optymalnej wentylacji materaca. Jest to też materac stosunkowo twardy, aczkolwiek oferowany jest w dwóch twardościach - średniotwardy i twardy. Całość została dodatkowo zamknięta w ekskluzywnym pokrowcu Eucalyss, działającym odstraszająco na owady.

Trzecim modelem jest średniotwardy materac lateksowy Sultan Night. Jest to materac, którego jądrem jest komfortowa, bardzo elastyczna pianka NightFly, obłożona obustronnie grubą warstwą płyty lateksowej, perforowanej. Tego typu rozwiązanie jest dobrym wyborem dla alergików, którzy potrzebują stabilnego podparcia, ale nie twardego.

W planach na najbliższą przyszłość, firma Materasso ma wprowadzenie do oferty materaców w których wykorzystany zostanie też lateks Talalalay. Dlatego radzimy obserwować nasz blog i naszą stronę internetową.

 JanpolDuży wybór materaców lateksowych znajdziemy w ofercie firmy Janpol, aczkolwiek wobec skąpych informacji na ich temat ze strony producenta, trudno określić rodzaj i jakość stosowanego lateksu. Żaden z materaców nie jest jednak wykonany w technologii Talalay, co pozwala nam sądzić, że są to materace syntetyczne. Z pewnością jednak jest to ciekawa oferta materaców lateksowych, którą należałoby rozpatrzeć (w szczególności linia materaców Perfetto).

Dobrej klasy materace lateksowe, o dużej zawartości naturalnego mleczka kauczukowego, wytwarza też firma Hevea.hevea_logo Jest to generalnie firma, która specjalizowała się dotąd w produkcji materaców dla małych dzieci. Dzięki osiągnięciom w dziedzinie budowania materaców z lateksu, rozwinęła ona aktualnie swoją ofertę także do produkcji materaców dla dorosłych. Jeżeli ktoś z Was chce kupić materac lateksowy, to warto też zwrócić uwagę na produkty tej firmy. Wiele tych materaców posiada atest wyrobu medycznego, a dodatkowo jest to chyba jedyna firma, która podaje gęstość stosowanych płyt lateksu, co pozwala lepiej ocenić trwałość, czy też twardość materaców. Wg nas oferta jest interesująca, aczkolwiek osobiście nie przepadamy za tego typu rozwiązaniami.

W podsumowaniu pozostaje nam odpowiedzieć, jakie generalnie są zalety i wady stosowania materaców lateksowych. Nie są to bowiem idealne materace, ale nie można też ich odrzucić, jako bezwartościowej oferty.

Do zalet materaców lateksowych zaliczylibyśmy:

 • naturalną antybakteryjność,
 • dobrą elastyczność punktową,
 • antygrzybiczność wewnętrzną wkładu,
 • wysoką trwałość w przypadku droższych modeli materaców,
 • wysoką odporność na odkształcenia powierzchni materaców,
Do wag materaców lateksowych zaliczylibyśmy:
 • niską jakość materaców z taniego lateksu,
 • niską trwałość w przypadku narażenia materaca na wilgoć i promienie UV,
 • słabą wentylację, za wyjątkiem materaców w technologii Talalay,
 • kiepską antyalergiczność - materace lateksowe wprawdzie są antybakteryjne, antyroztoczowe, ale zawierają komponenty, na które część ludzi jest uczulona, co trzeba zdecydowanie brać pod uwagę,
 • wysoką cenę materaców w technologii Talalay.

To jednak do oceny Państwa, jako potencjalnych Użytkowników, należy ostateczna decyzja, czy materac lateksowy jest dobrym wyborem dla Was i dla Waszej rodziny. Materace lateksowe, tak jak i te zbudowane z innych materiałów, mają bowiem swoje wady i zalety. Stanowią zaledwie pewnego rodzaju rozwiązanie niektórych problemów, ale czasami nie są dobrym wyborem dla osób. Zdecydowanie jesteśmy też przeciwnikami stosowania materaców lateksowych dla małych dzieci. Jest to jednak materiał, który ogranicza zdolność oddychania, co jest niebezpieczne dla dziecka, a ponadto z cieczami wchodzi szybko w reakcje i może szybko utracić swoje walory użytkowe.

Na tym kończymy naszą relację na temat stosowania lateksu w materacach. Ograniczyliśmy się tutaj znacznie do prezentacji konkretnych modeli, pomijając np. rozwiązania w materacach lateks + sprężyna. Jednak omawiając inne materiały temat został ten też poruszony, więc pominęliśmy ten wątek celowo.

Zapraszamy oczywiście na naszą stronę internetową i profil Facebook, gdzie możecie obserwować nasze porady i zapowiedzi nowości.

Pamiętajcie - człowiek wyspany może więcej, a świat dla niego staje się o wiele przyjaźniejszy.

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
 • Gość: [hevea] *.static.ip.netia.com.pl

  Bardzo ciekawy tekst. Należy jednak zauważyć, że Sprzedawcy w salonach MkFoam (i co ciekawe zwykle nie są to sklepy multibrandowe) bardzo często rozkładają bezradnie ręce pytani o ofertę polecanych produktów lateksowych tego producenta. Co pozwala poddać w wątpliwość twierdzenie o wiodącej roli tej marki w produkcji materaców lateksowych w Polsce. Z kolei mało miejsca poświęcacie Janpolowi a szkoda, bo to producent liczący się na rynku - co prawda nie posiadający takiej ilości salonów firmowych w całym kraju ale dobrze obecny w necie. Jeśli chodzi o materace 0+ to stosując odpowiednią perforację płyt i oddychający, wymienny pokrowiec (climaband, membranę, dzianinę na bazie bawełny zamiast tkanin p.e. itp.) uzyskujemy bardzo zdrowy produkt nawet polecany dla dzieci ze skłonnościami do potówek (dedykowany wyrób medyczny kl. I). Pozdrawiam!

 • Gość: [abc] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nasuwa się pytanie czy w związku z problemem pleśni ma sens kupowanie materaca nakładkowego z lateksu? Zwłaszcza innego niż Talalay.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci