Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Stelaż pod materac - dlaczego jest taki ważny i jak go wybierać.

doria24

Bardzo często, przy zakupie materaca, pomijany jest pewien przedmiot dosyć istotny podczas użytkowania tegoż nowego, wspaniałego materaca. I co przykre - przedmiot ten jest pomijany także przez Sprzedawców.

A co to takiego? Ten przedmiot to stelaż pod materac.

Sprawa pomijania tego tematu przez Kupujących jest prosta - po prostu nie wiedzą tego, bo nie muszą. To rolą Sprzedawcy jest uświadomić Klienta, jak ważny jest to problem i jak bardzo może się zmienić zakupiony materac po przyniesieniu do domu. Często wtedy niezadowolony Klient wraca, że materac jest twardszy lub miększy od tego, który próbowali. Wtedy zazwyczaj Sprzedawcy "przypominają" sobie, że u nich to materac leży na stelażu elastycznym, "przypominają" sobie, że ma on określone parametry. Szkoda tylko, że za późno, a oczach Klienta jest to jednak trochę oszustwo.stelaż pod materac Evo Mobile Doria

No cóż... Nie są to jakieś tam deski, czasami z wyglądu niewzbudzające zaufania i nie jest to dodatkowe źródło dochodów ze strony Sprzedającego. Jest to natomiast bardzo istotny przedmiot decydujący o trwałości leżącego na nim materaca, odczuciu twardy-miękki itp.

A ile to może kosztować? Oj, może, naprawdę dużo może kosztować. Wszystko zależy tylko od potrzeb i możliwości finansowych Kupującego.

 

Bardzo często producenci łóżek, w szczególności tych tańszych, oferują już w standardzie stelaż pod materac. Nie czarujmy się jednak, zazwyczaj nie są to rozwiązania ani trwałe, ani przyjazne materacom, ani tym bardziej człowiekowi.

Wydawałoby się bowiem, że np. zastosowanie deseczek jako stelaża, bądź nawet płyty, to gwarancja większej wytrzymałości stelaża. Nic bardziej mylnego. Niestety, ale najczęściej są to deseczki z miękkiego drewna, tj. sosny, olchy lub świerka, często jako tzw. klejonka - czyli nie lite deseczki, a małe fragmenty łączone ze sobą. Pomijając już fakt, że bardzo źle wpływają one na większość materaców, to do tego powodują zmianę odczucia twardości materaca. Po prostu najczęściej materac wydaje się nam twardszy niż podczas kupowania w sklepie.

Stelaż tego typu powoduje też szybsze zużycie materaca. Dlaczego? Dlatego, iż zastosowane listwy nie mają żadnej amortyzacji, zbyt mocno naciskając na powierzchnię materaca powodują w tym miejscu osłabienie pianek (przypominam, że materac sprężynowy nie składa się tylko ze sprężyn). Stąd część producentów materaców w warunkach gwarancji zastrzega sobie, iż gwarancja na materac obowiązuje pod warunkiem zastosowania do niego stelaża elastycznego.

Co to jest więc tzw. "stelaż elastyczny"?

Krótko mówiąc jest to wkład amortyzujący pod materac z listwami giętymi w łuk (jest to drewno klejone warstwowo i gięte na gorąco), osadzonymi w elastycznych łuzach. Oczywiście, jak Państwo zauważą szukając materaca i stelaża pod materac, różnią się one ceną, ale także i budową.

Najtańsze modele stelaży pod materac zazwyczaj wykonane są z drewna miękkiego, jak np. brzoza lub olcha, co obniża ich trwałość. Mają też bardzo wąski zakres elastyczności, a listwy często osadzone są w plastykowych łuzach. Bardzo często są to stelaże, które można kupić pod wymiar 160x200, 180x200 jako jeden cały stelaż.

Są to stelaże wykorzystywane najczęściej w materacach sprężynowych, budżetowych materacach piankowych. Przykładem takich stelaży jest np. stelaż Twinpak z Materasso i stelaż Twinpack z MK Foam Koło. Przy czym uznajemy, że stelaż z fabryki MK jest stelaż Twinpak Materasso Doriazdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ posiada on regulację twardości pod lędźwiami.

Wadą takiego rozwiązania w stelażach jednak jest tzw. "martwa strefa", tj. miejsce w którym materac nie ma podparcia elastycznego. W tym stelażu jest to środek i zewnętrzne krawędzie stelaża. Tragedii tutaj jakiejś nie ma, ale jak się wypróbuje droższe rozwiązania, to efekt jest zauważalny.

W tanich stelaż jest też jedna sprawa bardzo istotna - obserwujemy, iż często oferowane są stelaże z bardzo dużymi rozstawami pomiędzy listwami sprężynującymi. Wstyd i hańba dla Sprzedawcy, który twierdzi, że stelaż ten nadaje się pod każdy rodzaj materaca. Tego typu rozwiązania nadają się jedynie do twardych materaców na sprężynie bonellowej. Bardzo niebezpiecznie jest stosować je do materaców kieszeniowych - po prostu część sprężyn nie będzie miał podparcia na stelażu i grozi to szybkim uszkodzeniem takiego materaca. W stelażach Twinpak i Twinpack tych listew sprężynujących jest aż 28 szt. i mają one rozstaw po 2,5 cm. Są one już wystarczającego dla podparcia materaca kieszonkowego.

Droższe modele stelaży pod materace, wykonywane są z lepszej jakości drewna - buku, sosny syberyjskiej.

Nie spotkamy też tutaj już rozwiązań o szerokich rozstawach pomiędzy listwami. W części lędźwiowej znajdziemy bądź płynną regulację twardości, bądź będą specjalnie utwardzane w tej części. Zdecydowanie też wytrzymują większe obciążenia.

W tym przypadku znajdziemy też stelaże z tzw. "martwą strefą", ale jest też dużo droższych rozwiązań eliminujących ten problem. Standardem jest tutaj też to, iż listwy gięte są osadzone w elastycznych, gumowych łuzach, o wiele bardziej tłumiących naciski na materac. Natomiast same rozmiary stelaży powodują, iż w rozmiarach od 140x200 w górę stosujemy jednak dwa mniejsze stelaże.stelaż pod materac Double Klasik T5 Materasso Doria

Raz, że to umożliwia regulację twardości pod lędźwiami dla każdego osobna, to eliminuje jeszcze problem takiego efektu spadania na boki. Przy tych dużych rozmiarach zastosowanie jednej listwy na szerokość stelaża powoduje, że środek materaca na stelażu wybrzusza się.

Z kolei brak tzw. "martwej strefy" w stelażu polega na tym, że listwy sprężynujące są obsadzone w gumowych wysokich łuzach, a same listwy z łuzami wystają nad ramę stelaża. Stąd materac na takim stelażu ma podparcie elastyczne na całej swojej powierzchni i nigdzie nie jest narażony na zbyt duże naciski. Bardzo często takie stelaże mają też dużo gęściejsze 02_flex_r6"użeborowanie", tj. listwy sprężynujące są węższe (czyli jest ich automatycznie więcej - zazwyczaj 36) i rozstaw bywa też mniejszy. Dlatego są to bardzo dobre rozwiązania do materaców kieszeniowych, w szczególności typu multipocket, 1000S itp. W odczuciu są też "miększe", ponieważ sam ciężar roznosi się na ich większą liczbę, a i same listwy łatwiej się "gną". Proszę się tylko nie obawiać - ich wytrzymałość jest bardzo wysoka, o wiele większa niż wzbudzające większe zaufanie - deseczki.

Trzeba jednak pamiętać o jednym fakcie. Większość łóżek nie jest przystosowana do ich zastosowania. Stelaże takie są dosyć wysokie i zazwyczaj wymagają ingerencji w łóżko, polegające na obniżeniu uchwytów na stelaż. Inaczej stelaż i materac czasami wędruje ponad górną krawędź łóżka, co kiepsko wygląda w efekcie.

Absolutnym hitem w stelażach są tzw. stelaże talerzowe, najczęściej produkowane przez niemiecką firmę Froli.

Są to stelaże, które zamiast klasycznych list sprężynujących, wyposażone są na całej powierzchni stelaża w specjalne "talerze", które zapewniają znacznie lepszą i bardziej precyzyjne podparcie. Często w tych modelach spotyka się możliwość regulowania twardości na każdym, bądź wybranym talerzu. To pozwala go "dopasować" do swoich indywidualnych potrzeb.555551

Nie są to tanie rozwiązania, stosowane przez firmy produkujące materace grupy Premium, jak np. Tempur czy PerDormire, ale także przez polską markę SenActive.

Kolejnym podziałem w stelażach, jest ich funkcjonalność, którą możemy podzielić na:

  • stelaże statyczne - bez żadnych regulacji,
  • stelaże regulowane mechanicznie - mają możliwość ustawienia np. kąta pochylenia pod głową lub/i pod nogami przy pomocy mechanizmów ustawianych manualnie,
  • stelaż regulowane elektrycznie - z możliwością ustawienia kąta pochylenia pod głową i pod nogami przy pomocy napędu elektrycznego, sterowanego przy pomocy pilota przewodowego lub bezprzewodowego,
  • stelaże z funkcją pojemnika na pościel,
  • stelaże samonośne, tj. takie, które wyposażone są we własne nogi i mogą stanowić same w sobie łóżko.

02_mobil_expert_t5_282

Z pewnością najciekawszym rozwiązaniem będą tutaj stelaże sterowane/regulowane elektrycznie. Ich idą jest tzw. łóżko rehabilitacyjne. Umożliwia ono ustawienie w szerokim zakresie kąta pochylenia wezgłowia i nóg, często innego w różnych częściach materaca.

Generalnie większość takich stelaży nie nadaje się niestety do łóżek z pojemnikiem, aczkolwiek np. w naszej ofercie ostatnio pojawił się stelaż Evo Mobile, który cały mechanizm elektryczny wbudowany ma w ramę nośną stelaża, dzięki czemu nie ma żadnych elementów przeszkadzających w zastosowaniu stelaża do łóżka z pojemnikiem bądź też szufladami.

 

Z kolei stelaże z funkcją pojemnika na pościel, umożliwiają zmianę normalnego łóżka,  w funkcjonalne łóżko z komorą do przechowywania różnych rzeczy.

Jest to rzadkość na rynku, ale tego typu rozwiązania znajdziecie w ofercie firmy Materasso i MK Foam Koło. Dostępne są tu różne rozwiązania - otwieranie boczne lub otwieranie od frontu. Ograniczeniem jest natomiast wymiar takiego stelaża - zazwyczaj do wymiaru 100x200.

02_double_klasik_bv_piesty_282

Stelaż taki posiada dwie ramy - jedną, zewnętrzną - stałą i nieruchomą, do której doczepiona jest na zawiasach druga rama, unoszona przy pomocy siłowników gazowych.

 

Ciekawostką są stelaże samonośne - tj. takie, które mają możliwość zamontowania nóg i samodzielnego funkcjonowania bez konieczności dokupowania łóżka. Rzadkość na rynku, ale takie rozwiązanie znajdziecie w ofercie firmy Materasso, a tym samym naszej firmy.

Warto wypróbować materac, który chcecie kupić na kilku różnych stelażach pod materac. Czasami bowiem może się okazać, że tańszy materac z droższym stelażem jest dużo tańszym rozwiązaniem od kupowania drogie materaca i położenia go na zwykłych deskach. A już na pewno jest to zdrowsze rozwiązanie dla Waszego materaca.

O stelażach oferowanych przez naszą firmę możecie Państwo poczytać na naszej stronie internetowej klikając tutaj, w tym zapoznać się z aktualnym cennikiem i Promocją na dwa stelaże regulowane elektrycznie.

Oczywiście - serdecznie zapraszamy także do nas osobiście - do dawnego Centrum Jupiter, obecnie Centrum Towarowa 22, lok. F-5 w Warszawie na Woli.

LOGO_Z_MATERACE_INSPIROWANE_NATUR

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Felicja0] *.skyware.pl

    Bardzo ważny jest stelaż i aż przykro się robi czytając ten artykuł .Na szczęście ja kupiłam regulowany stelaż od experta snu.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci