Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Lordoza, skolioza, kifoza - wady postawy kręgosłupa człowieka a wybór materaca

doria24

Kręgosłup to naprawdę zadziwiająco wytrzymałe "urządzenie" w ciele człowieka, które mimo bezustannego katowania, funkcjonuje i pozwala nam żyć, poruszać się, dźwigać ciężary itp. O tym, iż należy o to "urządzenie" dbać, przypominamy sobie zazwyczaj w momencie, kiedy zaczyna ono "nawalać" i daje o sobie boleśnie znać.

W naszej praktyce zawodowej spotykamy się zazwyczaj z Klientami, którzy w pierwszych słowach zwracają się do nas: "Szukam materaca dobrego na kręgosłup, bo mnie plecy bolą". Jest to informacja dosyć ogólna, która nie podpowiada nam zupełnie, jak dobrać materac dla takiego delikwenta. Oczywiście - możemy pójść najprostszą metodą, stosowaną przez konkurencyjne firmy - wskazać materac z największą marżą handlową, jako cudowny lek na boleści Klienta, możemy ograniczyć się do modelu z matą kokosową, twierdząc że twardy materac to remedium na wszystko. Tylko, czy to pomoże temu Człowiekowi? Może tak, może nie, ale istnieje jeszcze podejrzenie, że może nawet sprawę pogorszyć. My się kierujemy zasadą lekarzy - "Po pierwsze nie szkodzić", ponieważ dla nas Człowiek jest ważniejszy od pieniądza.

Należy też pamiętać, iż materac to nie jest lekarstwo na bolączki, a jedynie element wspomagający leczenie właściwe. Dlatego zakup materaca nie zwolni nas z obowiązku leczenia i dbania o kręgosłup. Oczywiście - poniżej przeczytacie Państwo, jak rozpoznawać trzy podstawowe wady kręgosłupa, ale należy pofatygować się do naszej kochanej służby zdrowia, aby fachowym okiem, a czasem i przy pomocy odpowiedniej aparatury RTG, bardziej dokładniej zdiagnozowała problem.

Tytułem wstępu to tyle, a teraz przejdźmy do meritum sprawy.

Kręgosłup człowieka.

Kręgosłup to oś główna i podpora szkieletu człowieka. Składa się z 33 lub 34 kręgów rozciągających się od głowy, aż do kości ogonowej. Cały kręgosłup możemy podzielić na pewne odcinki:

 • odcinek szyjny,
 • odcinek piersiowy,
 • odcinek lędźwiowy,
 • odcinek krzyżowy,
 • część ogonową.

Odcinek szyjny tworzy siedem kręgów, które dzięki swojej elastyczności, umożliwiają nam poruszanie głową w różnych kierunkach. Niżej znajdą się kręgi odcinku piersiowego. Jest ich dwanaście par, połączonych z żebrami. Kolejne pięć par kręgów tworzy odcinek lędźwiowy, które są najbardziej obciążone kiedy siedzimy i stoimy (stąd najczęściej ból odczuwamy w tej okolicy). Odcinek krzyżowy stanowi z kolei pięć zrośniętych ze sobą kręgów, a ostatni odcinek - ogonowy - tworzy pięć lub cztery kręgi. To taki krótki, przegląd budowy kręgosłupa.

krgoslup_ludzkiJak już wiemy, wszystko oparte jest o te kręgi, które tworzą cały mechanizm. Stanowią one jednocześnie jakby taką rurę, osłonę na rdzeń kręgowy, z którego innymi kanalikami w kręgach rozchodzą się korzenie nerwowe. Każdy krąg zbudowany jest z trzonu, łuku i trzech wyrostków: jednego kolczastego i dwóch poprzecznych.

Wszystko to odpowiada nie tylko za podporę ciała, ale za nasze zdolności do poruszania się, koordynowania ruchów itp. funkcji, które wszakże lubimy mieć.

Z pewnością też słyszeliście o tajemnych dyskach - często wypadających. Co to za ustrojstwo? To popularne określenie krążków międzykręgowych, czyli takich pierścieni włóknistych, wypełnionych galaretowatą substancją. Spełniają one taką rolę amortyzatora wstrząsów, rozkładają naciski na całą powierzchnię i utrzymują odpowiednią odległość pomiędzy poszczególnymi kręgami. Co ciekawe - jak leżymy sobie spokojnie w nocy na naszym cudownym materacu, to dyski nasiąkają tą substancją jak gąbka. Gdy siedzimy lub stoimy to oddają to, czym nasiąkły.

 

Wydaje nam się, że nasz kręgosłup prawidłowo powinien być zupełnie prosty, ale to błędne mniemanie. Zdrowy, zadbany kręgosłup tworzą trzy krzywizny: lordoza szyjna, kifoza piersiowa i lordoza lędźwiowa. Nie zawsze więc te wrogie nazwy z tytułu naszego artykułu oznaczają więc wady. O wadach mówimy wtedy, kiedy występują odchylenia od normy, zagrażające zdrowiu człowieka.

Przyjrzyjmy się więc po kolei owym odchyleniom.

Lordoza - co to jest i czym się objawia.

Lordoza najczęściej jest określana przez fachową siłę medyczną mianem pleców wklęsłych. Cechą charakterystyczną przy tym schorzeniu jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w części lędźwiowej. Jest bardzo groźną wadą, ponieważ kręgosłup uciska w tym momencie narządy wewnętrzne i zakłóca ich pracę. I jest najczęściej spotykaną przyczyną bólów pleców.

Przyczyny powstawania lordozy.

Jako że jest to najczęstsza wada postawy, to oczywiście właściciel kręgosłupa najczęściej sam na nią zapracował. Głównie dzięki takim zachowaniom, jak:

 • brak ruchu (zmora cywilizacyjna - nasze kochane dzieci, takie grzeczne, non stop siedzą przed komputerem, zamiast poznawać niebezpieczeństwa świata zewnętrznego),
 • nieprawidłowa postawa przy siedzeniu i pracy (znowu się kłania komputer, ale dochodzi brak ergonomicznego miejsca do nauki lub pracy biurowej),
 • otyłość (polecamy częstsze wizyty w fastfoodach, szczególnie z dziećmi).

Natomiast nie oceniajmy, aby nie być ocenianymi, ponieważ lordoza ma też podłoże genetyczne, bywa skutkiem urazów mechanicznych, nieleczonej innej wady postawy (np. kifozy), bądź też innych chorób - np. gruźlicy.

Objawy - jak stwierdzić samemu.

Lordozę można wstępnie zaobserwować samemu. Aczkolwiek warto udać się do fizjoterapeuty i podeprzeć się jego wiedzą fachową. Zlordoza pewnością to nie zaszkodzi, a będziemy mieli pewność. Nie bawmy się w "znachora", a lekarz nie gryzie, nie ma się czego bać. Przy okazji powie nam, jak korygować tą wadę - np. odpowiednimi ćwiczeniami, bo sama lordoza zazwyczaj nie wymaga jakiegoś specjalistycznego leczenia ambulatoryjnego.

Jak to zrobić samemu?

Najprościej, to położyć się na twardej powierzchni, np. podłodze, a następnie wsunąć rękę pod dolny odcinek kręgosłupa, nad pośladkami. Przestrzeń ta powinna być niewiele większa od wsuniętej dłoni. Jeżeli więc możemy tu wsunąć np. dwie dłonie na sobie, to stwierdzamy po prostu lordozę.

 

Skolioza - poważna wada kręgosłupa.

skoliozaSkolioza jest najczęściej utożsamiana z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Lekarze jednak obecnie wadę tą widzą jako bardziej szersze zjawisko, jako trójpłaszczyznową deformację kręgosłupa:

 • skrzywienie w płaszczyźnie czołowej, czyli owo boczne skrzywienie kręgosłupa,
 • skrzywienie w płaszczyźnie strzałkowej - tzw. lordo lub kyfo-skolioza,
 • skrzywienie w płaszczyźnie poziomiej - czyli deformacja kręgów.

W ocenie badaczy, 85% przypadków skoliozy to wada nabyta w okresie dzieciństwa i wynika ze złych nawyków przy siedzeniu i nauce, a przede wszystkim brak ruchu (czy rodzice czytają to? - BRAK RUCHU u Waszego dziecka, przesiadywanie przed komputerem jest PRZYCZYNĄ powstawania tej wady!!!).

Czasami jednak skolioza pojawia się też u osób w wieku 40+,a związane jest to po prostu ze zwyrodnieniem stawów międzykręgowych.

Jak już wspominaliśmy, jest to bardzo poważna wada - wpływa nie tylko na naszą sylwetkę, ale ludzie ze skolizą mają problemy z oddychaniem. A źle dotleniony mózg i ciało stopniowo obumiera i skutkuje też uczuciem wiecznego zmęczenia.

Aby rozpoznać prawidłowo objawy skoliozy sugerujemy udanie się do lekarza, celem zrobienia zdjęcia RTG. Można wstępnie stwierdzić to schorzenie na podstawie następujących objawów:

 • łopatki są wystające,
 • pojawia się tzw. garb żebrowy - wystaje on z jednej strony ciała i jest skutkiem wypchnięcia przez kręgi żeber,
 • ramiona i biodra są na nierównej wysokości,
 • jedna noga jest krótsza od drugiej.

Kifoza - trzecia wada "niefabryczna" kręgosłupa człowieka.

Kifoza, w odróżnieniu od lordozy, jest potocznie określana jako plecy okrągłe, a w stadium zaawansowanym znamy ją pod określeniem garbu. Jest bardzo niebezpieczną wadą, ponieważ kręgosłup uciska ważne narządy wewnętrzne jak płuca i serce, co powoduje schorzenia układu krążenia. Może więc to prowadzić nawet do śmierci.

kyfoza

Kifoza to inaczej nienaturalne, postępujące stopniowo, nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. To tak mówiąc bardziej fachowo. Oprócz zaokrąglonych pleców, a nawet garbu inną cechą charakterystyczną osób z tą wadą, to wysunięta nadmiernie do przodu głowa, barki przy jednocześnie wyraźnie zaokrąglonych ramionach.

Z naszej strony zwracamy uwagę, że osoby z kifozą powinny unikać jeżdżenia na rowerze (pochylona sylwetka pogłębia problem), ćwiczenia na siłowni i pływania na plecach.

 

To tyle tytułem wykładu, co za choroby po nas chodzą. Teraz spróbujmy odpowiedzieć, jak możemy sobie pomóc przy tym kupując odpowiedni materac. A jeszcze lepiej, jakiego materaca unikać, aby sobie sprawy nie pogorszyć.

Wybieramy materac w zależności od stwierdzonej wady kręgosłupa.

Ok. Wiemy już więcej, wiemy dlaczego nas te plecy tak bolą. To spróbujmy zaradzić coś, aby nie przeszkadzało nam to w nocnym odpoczynku. Ból nie pozwala przecież zasnąć, ciężko znaleźć pozycję, która umożliwiłaby nam spokojny, głęboki sen. Czas po prostu dobrać się do naszego materaca.

Utarło się stwierdzenie, że na bolący kręgosłup to najlepszy jest materac twardy, a już cudownym lekiem jest w tym przypadku kokos. Hmm, i tak, i nie. Generalnie w przypadku kifozy czy skoliozy zalecane jest spanie raczej na twardych materacach, ale już w przypadku lordozy to nie jest najlepszy pomysł. A nawet jeżeli ma być to twarde podłoże, to nie tak, które nie ugnie się pod naszym ciałem, ponieważ zacznie zakłócać krwioobieg. I znowu będzie klops - wybudzanie się, przekręcani się, normalna nocna walka. A rano człowiek wkurzony na cały świat.

Jak więc wybierać materac i na czym się skupić?

W przypadku kifozy i skoliozy oczywiście poszukujemy modeli twardych. Twardych to znaczy bardzo stabilnych, dobrze podpierających ciało - ale twardość dobieramy do masy ciała. I muszą to też być materace elastyczne, aby nie przeszkadzały naszemu krwioobiegowi odpowiednie "karmienie" mózgu zbawczym tlenem.

Bezpiecznie jest w tym przypadku poruszać się wokół materaców lateksowych. Są one na tyle twarde, a jednocześnie sprężyste że będą one spełniać swoją rolę bardzo dobrze (np. nasz materac Premier Biospring - materac z atestem wyrobu medycznego).

Niemniej, naszym skromnym zdaniem, lepiej skierować swoje zainteresowania w kierunku materacy wysokoelastycznych, ponieważ w przeciwieństwie do lateksu, mają one większą zdolność wentylacji i są bardziej bezpieczne dla osób z alergiami. Oczywiście - materace te różnią się gęstościami, a więc i twardościami (i od razu tłumaczymy - wysoki, nie zawsze znaczy lepszy!). Jeżeli szukacie bardzo dobrych rozwiązań, to polecamy z naszej oferty:

 • materac Natur Biogreen H3,
 • materac Spinalis Ortopedic,
 • materac Swiss Adaptive (drogi, ale to klasa Premium w tego typu rozwiązaniach),
 • materac Antibacterial.

A dla konserwatystów i miłośników przeszłości? Oczywiście - materace kieszeniowe będą tutaj dobrym rozwiązaniem. I tutaj, wbrew sobie, radzimy szukać modeli utwardzanych matą kokosową, jak np. nasz materac Premium Bio-Ex. Utwardzanych, tzn. że na macie będzie jeszcze coś elastycznego, jak np. lateks. Nie przesadzajmy tutaj bowiem z twardością!.

Ostrożnie podchodzimy do materaców termoelastycznych. Pamiętajmy, że nawet jeżeli w sklepie materac termoelastyczny wyda się nam odpowiadający twardością, to w nocy, po rozgrzaniu się od temperatury ciała materac taki mięknie! Dlatego na rynku szukamy materaców naprawdę twardych, jak np. nasz materac Viscogreen Lux, Sultan Termopur!

Co innego ze stwierdzoną lordozą. Tutaj należy te nadmierne krzywizny czymś wypełnić. I wtedy lepiej swoje oczy skierować ku materacom termoelsatycznym średniotwardym. Ich zdolność dostosowywania się krzywizn ciała jest największa i pozwala odciążyć uciskane nadmiernie kręgi w odcinku lędźwiowym. Dyski wtedy spokojnie napęcznieją, powiększą odległości pomiędzy kręgami i pozwolą tym samym zlikwidować nienaturalne naciski na rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe. Idealnym rozwiązaniem będzie tutaj nasz materac Viscogreen H3 - po prostu jego budowa jest idealna dla osób z lordozą (jako autor tego tekstu i osobnik z lordozą, mogę śmiało powiedzieć, że czyni "cuda"). Aczkolwiek równie ciekawymi rozwiązaniami są takie materace jak materac Grand Prestige (jest wyższy i lepiej "otulający"), materac Swiss Relax, czy nawet budżetowy materac z atestem wyrobu medycznego Termopur Comfort. Jeżeli jednak ktoś nie lubi materaców "zapadających się", to ciekawym rozwiązaniem będzie pianka wysokoelastyczna, w naszym wypadku w takich materacach jak Natur Biogreen H2, Polargel Comfort, Swiss Magic, Swiss Dynamic.

Osobiście dla osób z lordozą odradzamy materace lateksowe i sprężynowe. Jednie być może w materacach kieszeniowych zastanowilibyśmy się nad materacami z pianką termo, czyli w naszym wypadku nad materacami Komodor Bio-Ex i Admiral Bio-Ex.

Mamy nadzieję, że artykuł nasz pomoże Państwu bardziej odpowiedzialnie podejść do kwestii wyboru odpowiedniego materaca, aby Wasze życie się polepszyło. Oczywiście - zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, ale chętnie udzielimy też bezpłatnej porady. Pamiętajcie, że warto osobiście pojawić się w salonie z materacami i poświęcić trochę więcej czasu na wybór. Porady typu, że jedynym parametrem przy doborze jest wzrost i masa ciała, lepiej odsunąć na boku. To tylko jeden z elementów, ale nie najważniejszy.

Chcesz poznać naszą ofertę materaców? Kliknij w nasze logo i zwiedź naszą stronę. Ceny materaców znajdziesz tam również.

Komfortowe materace rehabilitacyjne z atestem wyrobu medycznego w Warszawie Salon Doria

 W odpowiedzi na Wasze pytania: nie prowadzimy sklepu internetowego - istnieje jednak możliwość dokonania transakcji on-line i wysyłki towaru kurierem. Jeżeli jesteście zainteresowani to prosimy o kontakt na e-mail: waw1@doria24.pl.

Uczciwie jednak radzimy - najlepiej jest kupić stacjonarnie, w sklepach specjalizujących się w sprzedaży wyłącznie materaców!

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Lila] 193.59.104.*

  Możecie mi wierzyć lub nie bo od paru miesięcy śpię na materacu piankowym z firmy Sembella i to że dobrze się wysypiam to jedno, ale przede wszystkim ustąpiły mi bóle pleców. Kojarzę to z tym materacem.

 • Gość: [Fabryka Materacy] 83.218.108.*

  Fajny blog związany z materacami, dużo cennych informacji które również przedstawiamy podczas zakupu materacy.

 • Gość: [Janina] 31.171.154.*

  Wybór odpowiedniego materaca to bardzo istotna sprawa. Tym bardziej też że są różne rodzaje materaców - materac kieszeniowy lub np materac kokosowy. Wiele osób czasem upiera się przy innym a w ostatecznym wyborze bierze inny, inna twardość przeważnie. Każdy ma inne preferencje i warto sprawdzić jaka twardość będzie nam odpowiadała przed zakupem i co będzie też dobre dla naszego kręgosłupa.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci