Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Jak wyczyścić materac?

doria24

Dzisiejsze materace w zdecydowanej większości wyposażone są w pokrowce na materac, które można ściągnąć i uprać. Tajemnicą poliszynela jest jednak utrudnienie polegające na tym, że raczej trudno to zrobić samodzielnie. Pokrowce same w sobie są dosyć ciężkie, większość pralek sobie samodzielnie z tym nie poradzi. Do tego dochodzi problem z pokrowcami pikowanymi dodatkowo pianką termoelastyczną, których po prostu nie wolno wirować. Co więc zrobić, kiedy pokrowiec się pobrudzi, zaplami? Są prostsze - "babcine metody"...

 

Jak wyczyścić materac?

czyszczenie silnie zabrudzonego materacaNie chcemy materaca prać, a tutaj pech - plama, zalanie, bądź po prostu normalne, użytkowe zabrudzenia. Co zrobić? Wszystko zależy od tego, co się stało.

W większości wypadków możemy użyć środków chemicznych typu np. pianka do mebli tapicerowanych, pianka do tapicerki w samochodzie, ponieważ środki te są skuteczne, a jednocześnie dosyć łagodne do tkanin. Pamiętajcie jednak aby wykonać gdzieś próbę, ponieważ tkaniny na pokrowce są dużo delikatniejsze.

Możemy też użyć odplamiacza enzymatycznego, który wykonać możemy samodzielnie na bazie roztworu wody z sokiem z cytryny. Bardziej oporne zabrudzenia, jak np. plamy krwi można spróbować usunąć także np. wodą utlenioną.

Jednak środek, który praktycznie jest w każdym domu, lub można nabyć go za niewielkie pieniądze w najbliższym spożywczaku, a jednocześnie jest bardzo skuteczny to wodorowęglan sodu, popularnie nazywany sodą oczyszczoną.

O właściwościach sody oczyszczonej wiadomo nie od dzisiaj. Nasze babki, prababki stosowały ten środek do wszystkiego: do mycia zatłuszczonych garnków, usuwania przebarwień po kawie i herbacie, usuwania śladów rdzy, ale także do zabijania nieprzyjemnych zapachów.

Także w przypadku materaca, soda nie tylko skutecznie czyści jego powierzchnię, ale zabija przykre zapachy i działa jak odświeżacz. Aby dokonać skutecznego czyszczenia, posypujemy powierzchnię materaca  sodą i następnie rozprowadzamy ją przy pomocy miękkiej szczotki, lub ręki równomiernie na całej powierzchni. Potem zostawiamy całość sam na sam przez jakieś 15-30 minut. Następnie zakładamy czystą szczotkę do odkurzacza i odkurzamy całą powierzchnię. I koniec. Po kłopocie. Dodatkowo osuszyliśmy z wilgoci materac, ponieważ soda wiąże ciecze w sobie.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
  • Gość 64.62.219.*

    Dobry poradnik :)

  • Gość: [MMP] *.internetdsl.tpnet.pl

    Dziękuję za ten pomysł! :) Wypróbuję ten sposób na swoim materacu.

  • Gość: [Berbeć] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Super poradnik! choć wyczyścić sofe to dopiero wyzwanie... :)

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci