Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materace kieszeniowe - kupować, czy nie kupować?

doria24

Z pewnością szukając materaca zauważyliście wszędzie, że w sklepach napierają na sprzedaż materaców termoelastycznych, odrzucając materace kieszeniowe, jako nieefektywne itp.

Z pewnością mają rację Sprzedający, aczkolwiek nie jest tak to do końca prawda. Oczywiście - materace termoelastyczne, w większości przypadków, dla osób dorosłych, są najlepszym wyborem. Mają znakomite właściwości adaptacji do wszystkich krzywizn ciała, dają dużo lepsze podparcie i mają najmniejszy nacisk na ciało. Tylko, że nie są one idealnym rozwiązaniem dla każdego, a i nie każdy materac termoelastyczny na to miano zastępuje. Czasami lepiej przyjrzeć się ofercie dobrych materaców sprężynowych - kieszeniowych.

Materace kieszeniowe.

materac Admiral Bio-EX Materace kieszeniowe to materace, których jądrem jest wkład złożony z niezależnych od siebie sprężyn, owiniętych w woreczki - takie kieszenie (stąd ich popluarna nazwa), obłożony obustronnie różnego rodzaju piankami - lateksem, piankami poliuteranowymi, wysokoelastycznymi i termoelastycznymi.

Sam wkład sprężynowy może być wykonany w oparciu o dwa rodzaje sprężyn kieszeniowych: standardowych lub typu multipocket (czasami określanymi mianem 1000S), które dzięki mniejszej średnicy i większym zagęszczeniu na m2, dają lepsze podparcie punktowe i są bardziej elastyczne.

Przyjrzyjmy się odrobinę samym materacom kieszeniowym, ale z podziałem na inne materiały użyte do ich produkcji.

Materace kieszeniowe z lateksem.

Chyba najbardziej popularnym i najczęściej spotykanym w sklepach materiałem łączonym z wkładem sprężyn kieszeniowych, jest lateks. Oczywiście - między bajki prosimy włożyć hasła marketingowe 100% lateks (może i 100%, ale sztuczny, syntetyczny), w szczególności jak dodają "naturalny". Takich cudów nie ma, ponieważ mleczko kauczkowe, z którego wykonywany jest lateks naturalny, jak sama nazwa wskazuje - jest cieczą. I potrzebuje coś, co je na stałe zwiąże. Każdy wkład lateksowy może mieć udział naturalnego mleczka kauczukowego, przy czym najlepszej jakości rozwiązanie w nazwie nosi słowo "talalaly". Stąd też często spore różnice cenowe w materacach.

Praktycznie materace kieszeniowe z lateksem w technologii Talalay, to spotkamy w ofercie firmy MK Foam Koło. I nie czarujmy się - nie są to tanie rozwiązania, więc w tym budżecie można kupić już naprawdę wysokiej klasy materace termoelastyczne. Co nie znaczy, że materace Talalay nie są warte zachodu.

Najczęściej ze sprężyną kieszeniową znajdziemy jednak łączy się lateks syntetyczny, lub nawet ostatnio tzw. pianki lateksoidalne. W zasadzie jest to wystarczające połączenie. Pamiętać należy, że najczęściej są to materace miękkie, ale w zależności od wysokości warstwy lateksu twardość ta może być większa.

Grubość warstwy lateksu to najczęściej wartość 2,5 - 3 cm, aczkolwiek w droższych modelach znajdziemy i 5 cm warstwy.

W naszej ofercie materaców kieszeniowych znajdziecie Państwo trzy modele materaców:

  • materac Primator Bio-Ex Royal,
  • materac Amerika,
  • materac Premium Bio-Ex.

Pierwszy model - materac Primator Bio-Ex Royal - to połączenie klasycznej sprężyny kieszeniowej z warstwą 3 cm warstwami lateksu i, w zależności od twardości, siatką tapicerską lub przekładką tapicerską o gramaturze 800 g/m3. Materac posiada certyfikat wyrobu medycznego.

Drugi model - materac Amerika - to materac oparty o sprężynę typu multipocket, obustronnie obłożoną lateksem perforowanym, oraz w zależności od twardości - przekładkami tapicerskimi w wersji H2 - gramatura 200 g/m3, a w wersji H3 - 800 g/m3. Ten materac posiada również certyfikat wyrobu medycznego.

Ostatni model - materac Primator Bio-Ex Royal - nowość w ofercie, oparty jest również o sprężynę 1000S, ale tylko w jednej z trzech wersji wykorzystuje on lateks i tylko jednostronnie, jako rodzaj nakładki. Zaletą tego materaca jest tez wykorzystywanie pianki antibacterial, wykorzystującej preparat UltraFresh - silny środek bakteriobójczy, bezpieczny dla zdrowia ludzkiego.

Materace kieszeniowe z piankami PUR.

Są to najtańsze rozwiązania w materacach kieszeniowych, wykorzystujące tradycyjne pianki poliuteranowe. Czasami dodatkowo wzmacniane są one matami kokosowymi itp. rozwiązaniami.

Należałoby tutaj jednak zwracać nieco uwagę na literkę T - stosowaną do oznaczeń pianek, ponieważ ma to dosyć istotne znacznie przy określaniu twardości i trwałości materaca.

Materace kieszeniowe z pianką wysokoelastyczną.

Są to zdecydowanie lepsze rozwiązania od stosowanej pianki PUR. Zwiększają znacznie nie tylko wytrzymałość naszego materaca, ale przede wszystkim jego elastyczność punktową. Przy czym ostatnio pojawił się wysyp materaców łączących dwie pianki - termoelastyczną i wysokoelastyczną. Są to zazwyczaj materace dwustronne, które z jednej strony - bardziej miększej - oferują obłożenie sprężyny pianką termoelastyczną, a z drugiej - twardszej strony - pianką wysokoelastyczną.

W naszej ofercie tego typu rozwiązania znajdziecie w dwóch modelach materaców:

  • materac Komodor Bio-Ex - oparty na klasycznej sprężynie kieszeniowej i syntetycznych piankach,
  • materac Admiral Bio-Ex Exclusive - oparty na sprężynie mulitpocket i włoskich piankach wykorzystujących biokomponenty roślinne.

Kupować, czy nie kupować? Oto jest pytanie.

Zacytujemy klasykę filmów Barei - "na tak postawione zasadniczo pytanie odpowiemy" - kupować. Jeżeli macie w planach zakup materaca i podążacie za modą na pianki termoelastyczne, przy czym Wasz budżet zamyka się na poziomie 2000 zł za materac o powierzchni 160x200, warto się wcześniej przyjrzeć ofercie materaców kieszeniowych. Będzie to raczej lepszy wybór niż kupno taniego materaca termoelastycznego.

Kupować - jeżeli macie awersję do pianki termoelastycznej, jeżeli masz problemy z nadciśnieniem, tendencję do pocenia się itp., ponieważ to też będzie lepszy wybór.

Jeżeli już jednak decydujecie się na zakup materaca kieszeniowego, to pamiętajcie o jednym. Żadne gwarancje po 25 lat (którym trzeba się bacznie przyglądać, bo najczęściej dotyczą one tylko wkładu sprężynowego), nie są warte uwagi. Materac kieszeniowy ma zawsze trwały wkład, ale to czym są obłożone już jest mniej trwałe. Poza tym - małym druczkiem doszukacie się informacji, że w zasadzie to ze względów higienicznych, taki materac powinno się wymieniać co 6-8 lat, bez względu na jego stan techniczny. Z pewnością nie dowiecie się, że jak dzisiaj ważycie tylko 80 kg, a jutro będzie to 110 kg, to niestety - materac szybciej się zużyje, a i jego sprężystość, jakby się zmieni na naszą niekorzyść.

Warto też zawsze, kupując materac, spróbować jednak zarówno materac termoelastyczny, jak i sprężynowy. Chociażby po to, aby zobaczyć różnicę w działaniu...

materace Warszawa - najlepszy salon z materacami w Warszawie

 

 

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci