Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Dlaczego przegrzewamy się na materacach?

doria24

Tytuł wskazuje na temat, który właściwie jest teraz "na czasie". Mamy wakacje, upały, duszno, a nasz materac zdaje się, że przeszedł na ciemną stronę mocy i prowadzi działania dywersanckie, wymierzone przeciwko swoim właścicielom. Dlaczego tak się dzieje? Spróbujemy na ten temat dzisiaj odpowiedzieć.

Dlaczego przegrzewamy się na materacach?

Właśnie na to pytanie należy najpierw odpowiedzieć, aby móc wyjaśnić, jak współczesne materiały radzą sobie z tym problemem, którego człowiek po prostu nie znosi. Być może dzięki takiej wiedzy będziemy mogli problem rozwiązać nawet nie zmieniając naszego materaca.

Organizm człowieka jest dosyć skomplikowanym urządzeniem, działającym prawidłowo w bardzo niskim zakresie temperatur. Optymalna temperatura ciała to 36,6 st. C, co nie jest przecież żadną tajemnicą. Zarówno spadek temperatury, jak i jej wzrost jest niebezpieczny dla człowieka. W zasadzie przed wzrostem temperatury Matka Natura wyposażyła nas w mechanizm obronny w postaci pocenia się. Nie jest to miłe dla nosa, a i czasem dla oka zjawisko, ale jest niezbędne dla życia człowieka. Dlatego wyjaśnijmy najpierw rolę potu, ponieważ do tego "zjawiska" będziemy wracać później.

Pot - co to jest i na co to nam?

Pot to bezbarwny roztwór soli (dlatego ma słonkawy smak), ale jego skład to przede wszystkim woda. Zawiera też wiele innych związków chemicznych, takich jak mocznik, kwas mlekowy, węglowodany, tłuszcze oraz związki mineralne takie jak potas, żelazo, magnez i inne. Jego podstawowa funkcja to przede wszystkim wspomniane już wyżej chłodzenie organizmu, ale druga ważna funkcja to wydalanie toksyn z organizmu. Sam pot nie wydziela zapachu, który powstaje dopiero w momencie "przerobu" tej wydzieliny przez bakterie.

Pot wydzielany jest z organizmu człowieka przy pomocy gruczołów potowych, sam mechanizm pocenia opisuje ciekawie portal Poradnik Zdrowie. My przejdźmy do tematu, jak uniknąć problemu na materacach.

Przegrzewanie się na materacu.

Potrzebne, czy nie potrzebne to jednak nie jest to miłe uczucie, że śpi się nq mokrym materacu. Jednak jest to tylko częściowo wina naszego materaca. Przyczyn może tutaj być wiele, np:

 • zbyt wysoka temperatura w sypialni (szczególnie zimą mamy na ten efekt poważny wpływ),
 • wysoka wilgotność powietrza (dlatego np. śpi się lepiej w pomieszczeniach klimatyzowanych, w których nie tyle "chłodzi" się powietrze, co je po prostu osusza),
 • brudna pościel (wydzielany z ciała ludzkiego łój, robi jakby "osłonę" przed powietrzem),
 • brudny pokrowiec,
 • choroby układu metabolicznego, szczególnie wątroby która odpowiada za 50% ciepła, które emitujemy,
 • sztuczna pościel z poliestru i tym podobnych tkanin.

Dlatego zawsze warto najpierw spróbować poprawić te warunki, a w przypadku chorób układu metabolicznego po prostu leczyć te schorzenia.

No więc, dlaczego przegrzewamy się na materacach. Czas udzielić odpowiedzi.

Przede wszystkim chodzi tutaj o ludzki pot. Jest to jeden z czynników, który z jednej strony chłodzi nasze ciało, ale jednocześnie wydzielany tłuszcz zakłóca wentylację w pościeli i w materacach. Po prostu odgradza nas od szczelnie od dopływu powietrza. Działa to tak mniej więcej, jak infekcja grzybiczna na skórę człowieka.Inną przyczyną są też materiały stosowane do produkcji materaców.

Przyjrzyjmy się więc najpierw materiałom i ich wpływom na uczucie pocenia się na materacu.

Pierwszym, klasycznym przykładem są pianki termoelastyczne. Marketingowo nikt o tym nie wspomni, a nawet zaprzeczy, ale prawda szybko wyjdzie na jaw w trakcie użytkowania. Materiał ten jest bardzo czuły na temperaturę i ma właściwości kumulacyjne ciepło. Doskonale współpracuje z człowiekiem w temperaturach pokojowych, ale w przypadku gdy jest np. lato to przyjemnie już nie jest. Naszym zdaniem nie dyskwalifikuje to tego materiału, ponieważ przez większość roku to widać tylko zalety, ale mówić o tym należy. Oczywiście, jeżeli ktoś ma klimatyzację, to tego problemu mieć nie będzie.

Drugim takim problematycznym materiałem jest lateks. Słaba przepuszczalność powietrza, wynika tutaj z gęstości. Chyba, że stosujemy lateks wyprodukowany w technologii Talalay, ale tutaj cena wędruje gwałtownie do góry. Po prostu - lateks to bardziej sztuczna, lub naturalna guma (chociaż między bajki można włożyć slogan Sprzedawców 100% naturalnego lateksu).

Cóż więc robić, co kupować, aby problemu uniknąć? Producenci już od dawna "walczą" z tym tematem na różne sposoby. I przede wszystkim należy tutaj wybrać odpowiedni pokrowiec na materac. Jest to bowiem materiał, który jest najbliższy ciału człowieka podczas snu i odpowiada w znacznym stopniu za utrzymywanie wilgoci na powierzchni materaca. Dlatego też tak istotne jest, aby pokrowiec był czysty - o czym pisaliśmy już wcześniej. To w pokrowcu zbierają się wydalane przez człowieka "resztki" typu tłuszcze, woda, sól, oraz resztki naskórka (które z kolei kochają roztocza).

Nie wszystkie pokrowce mają wysoką zdolność zapobieganiu wilgoci na powierzchni materaca. Doskonale w tym temacie radzą sobie produkty oparte na naturalnych składnikach, jak celuloza drzewna (np. nasz pokrowiec Lyocell, Bamboo lub inne, konkurencyjne pokrowce najczęściej określane jako Tencel), bawełna (np. nasz pokrowiec Cotton Organic). Należy jednak zawsze zastanowić się, czy z konkretnym modelem materaca ma to w ogóle jakiś sen, oraz pamiętać iż np. bawełna ma tendencję do naciągania się pod wpływem temperatury. Przykładem dobrych rozwiązań będzie też pokrowiec Breeze firmy Tempur, czy pokrowce firmy Materasso z kolekcji Climate. Bardzo dobrymi rozwiązaniami są tu też pokrowce Coolmax, które znajdziemy w ofercie włoskich materaców PerDormire.

W pokrowcach można też poprawić znacznie wentylację, dzięki zastosowaniu specjalnych pasów wentylacyjnych 3D, takich jak np. u nas pokrowce Pressless itp. Są to coraz bardziej powszechnie rozwiązania, do niedawna spotykane tylko w bardzo drogich materacach. Tym bardziej, że pasy tego typu wydalają z materaca nie tylko wilgoć, ale także "nadmiar" temperatury.

Innymi sposobami walki z przegrzewaniem się materaca jest stosowanie specjalnych materiałów, jak np. w przypadku firmy Materasso - pianki polargel. Jest to materiał wymyślony przez włoską firmę Verfle, z pewnością związany z tym, iż na zimno to w tym regionie nie narzekają. Jest to odmiana pianki wysokoelastycznej z zawartością żelu, a dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie na naszym drugim blogu o materacach i materiałach używanych do ich produkcji. Z resztą, samego żelu używa się coraz częściej do wypełniania całej powierzchni materaca. Są to bardzo specjalistyczne rozwiązania, przeznaczone głównie dla osób z problemami układu krążenia, zapalenia żył itp. Minusem tego typu rozwiązań jest uczucie chłodu, porównywalne np. do uczucia siadania na ekoskórze.

Inną, innowacyjna pianką, w której wyeliminowano problem przegrzewania się, jest włoska pianka Thermosilver. Tutaj wykorzystano materiał PCM, który dzięki zdolności do zmiany stanu skupienia, odbiera i gromadzi ciepło wydalane przez człowieka, zapobiegając tym samym poceniu się na jego powierzchni. Tutaj przewagą jest też fakt, iż ta inteligentna pianka nie tylko zapobiega przegrzewaniu się, ale przeciwdziała wyziębianiu się organizmu podczas snu. Kapsułki PCM przy spadku temperatury "oddają" ciepło, które wcześniej pobrały z ciała człowieka i utrzymują po prostu stabilną temperaturę na jego powierzchni.

Producenci oczywiście próbują tworzyć odpowiednie kanały powietrzne w materacach, poprzez m.in. konturowe i wzdłużne nacinanie pianek. Nie zawsze to wychodzi skutecznie, po drugie osłabia strukturę materaca.

W każdym razie, istnieją już rozwiązania ograniczające ten problem, ale wciąż naukowcy dążą do powstania bardziej inteligentnych materiałów. Wszystko to, aby sen człowiek był głębszy i pełniejszy, prowadzący do lepszego snu. Ważne jest jednak, abyśmy sami eliminowali te czynniki, które od nas należą. Czyli - zadbać o odpowiednią, pokojową temperaturę w sypialni, o wilgotność powietrza w sypialni na poziomie 45-70%, zadbać o swoje zdrowie, zadbać o odpowiednią higienę materiałów. I oczywiście o materac zbudowany w oparciu o odpowiednich materiałów.

Zapraszamy oczywiście na naszą stronę internetową poprzez kliknięcie w nasze logo!

Materace Warszawa - najlepsze materace znajdziecie w firmie Doria Materace i Łóżka!

 

 

 

 

 

Komentarze (4)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Cromadex] 64.62.219.*

  Ciekawy post.

 • Gość: [Silikony Marcolla] 64.62.219.*

  Prawda, ciekawy i daje przydatne rady.

 • Gość: [DW] *.internetdsl.tpnet.pl

  Zgadzam się - tak naprawdę najwięcej zależy od materaca i stelaża pod materac, a nie od samego łóżka.

 • Gość *.228.akron.net.pl

  Bardzo fajnie przejrzyście wytłumaczone i opisane jak to wszystko wpływa na naszą temperaturę :)

  Jako doradca materacy, bardzo się cieszę, że ktoś w końcu wyszedł poza ramy "lateksowe" i śmiało w końcu opowiedział prawdę o lateksie (Tą skrywaną prawdę, że lateks oddycha - oczywiście poza Talalay)

  No i pod wrażeniem jestem, że są jeszcze producenci oprócz Włoskiego Perdormire, które wykorzystują materiały PCM :). Wcześniej słyszałem tylko o Outlascie oraz Pianie ClimaFresh w Perdormire a tu ciekawostka :).

  Osobiscie materiał PCM jest świetny! Samemu w swoim materacu korzystam z niego i bardzo dobrze się sprawdza. Ma tylko malutką wadę i myślę że będzie to ciekawostką - gdy mamy gorączkę, nie jest w stanie odprowadzać tak dużej temperatury(39stopni gorączki) i samoistnie będzie gorąco :)


  Ale blog bardzo fajny, będę tutaj częściej zaglądał :)

  Pozdrawiam, Wrocław!

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci