Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materace a certyfikaty jakości.

doria24

Przeglądając ofertę na Wasz nowy materac, z pewnością natkniecie się na informację, iż materac posiada taki to, a taki certyfikat jakości. Tylko co to oznacza - ładny graficznie znaczek w dzisiejszych czasach to można wykonać szybko w jakimś programie graficznym. Na co więc zwrócić uwagę, analizując ten parametr materaca?

Certyfikaty w materacach

Pierwszym podstawowym certyfikatem, jaki spotkacie w przypadku materaców jest certyfikat Oeko - Tex Standard 100 (nie mylić z końcówką 1000). Z resztą jest to chyba jeden z najważniejszych certyfikatów w materacach.

okotxpopolskuOeko-Tex Standard 100 to certyfikat o zasięgu międzynarodowym, wydawanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych. Co ważne norma ta dotyczy każdego etapu produkcji wyrobów włókienniczych, a więc pokrowców na materace też. Jednak norma ta dotyczy także m.in. materacy samych w sobie, pianek, itp. Oznacza, że wyrób wolnych jest od substancji szkodliwych, które na obecny stan wiedzy, mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Nie dotyczy więc takich spraw, jak komfort użytkowania, reakcja na procesy czyszczenia, właściwości palne itp. To nie norma jakości, tylko bezpieczeństwa Użytkownika.

Firma, która uzyskała dla swoich wyrobów ten certyfikat jest zobowiązana do zapewnienia ciągłości stosowania środków zgodnych z dostarczonymi próbkami. Musi to być zgodne z normą ISO 17050-1. Podlega to dosyć częstym kontrolom przez uprawnione Instytuty Badawcze (minimum co 3 lata taka kontrola musi się odbyć, a w praktyce jest to dużo częstsza procedura). Wynika to z faktu, że certyfikat tego typu jest ważny maksymalnie jeden rok i co roku firma certyfikowana musi się starać o jego przedłużenie. W Polsce jednostką certyfikująca jest Instytut Włókiennictwa z Łodzi.

Dzięki takim procedurom, mamy pewność, iż kupujemy produkty bezpieczne dla zdrowia w 100%. Jest to bowiem bardzo rygorystyczna norma i jak widać bardzo pilnowana. Warto więc sprawdzić, czy dany materac taki certyfikat posiada.

logocertipurDrugim cennym certyfikatem, wskazującym iż warto zainteresować się materacem, jest certyfikat CertiPUR. Ośrodkiem certyfikującym pianki jest w tym momencie firma Europur. Jest to też bardzo rygorystyczna norma dla pianek, która reguluje jakie maksymalne ilości konkretnych pierwiastków mogą zawierać pianki, a jakich w ogóle nie dopuszcza się do produkcji. Stąd certyfikat CertiPUR, to pewność, że użyte pianki do materaca są:

  • wolne od metali ciężkich, takich jak Merkury, ołów, kadm (pianki tutaj bada się na poziomie molekularnym, aby mieć 100% pewność, że są wolne od tych szkodliwych metali),
  • wolne od substancji rakotwórczych, alergicznych lub powodujących powstawanie wad genetycznych w organizmie człowieka, zgodnie z obowiązującymi przepisami europejskimi,
  • wolne od ftalanów, czyli substancji zmiękczających pianki, absolutnie nie dopuszczalnych w wyrobach dla dzieci, ale dopuszczalnych przez prawo w produktach dorosłych. CertiPUR nie dopuszcza ich używania w żadnym produkcie, bez względu na to, dla kogo jest przeznaczony. Badania wykazały bowiem bardzo szkodliwe działanie tych środków, np. na płodność, ale środki te nadal są obecne w wielu produktach nas otaczających,
  • ograniczono używanie lotnych związków organicznych do minimum - to zapobiega problemom z układem oddechowym (co my w przypadku swoich materaców promujemy i kładziemy nacisk).

Atest wydawany jest raz na trzy lata, ale firma Europur dokonuje wyrywkowych kontroli produktów raz na rok. Daje to pewność, że materiał certyfikowany jest produktem w 100% bezpiecznym. W naszej ofercie są to przede wszystkim najnowocześniejsze pianki EvoPoreHRC (a więc materace Thermo Silver, Swiss Relax, Swiss Adaptive), oraz pianki AventO2 (czyli materac Swiss Dynamic i Swiss Magic).

Oczywiście - certyfikatów i certyfikatopodobnych rysuneczków jest bardzo dużo. Jednak te dwa certyfikaty w materacach, są praktycznie niezbędne. Tylko one bowiem gwarantują bezpieczeństwo używanych materiałów do produkcji, a tym samym bezpieczeństwo dla zdrowia Użytkownika.

Znajdziemy też takie znane certyfikaty jako ISO 9001 (jest to jednak certyfikat zarządzania firmą, a nie jakości czy bezpieczeństwa produktu), Co2 Friendly - gwarancja, że pianka produkowana jest bez użycia freonów i gazów cieplarnianych (aczkolwiek certyfikat CertiPUR też to zapewnia).

Nasze wszystkie materace posiadają przede wszystkim certyfikat Oeko - TEX Standard 100, a wyżej wymienione także certyfikat CertiPUR. Zapraszamy więc do nas, aby porozmawiać o swoim przyszłym materacu!

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Cromadex] *.internetdsl.tpnet.pl

    Super, nie miałem o tym pojęcia :)

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci