Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Wybrać materac sprężynowy, czy materac piankowy?

doria24

Wybierając dla siebie nowy materac, często mamy dylemat jaki ten materac ma być. Czy mamy zaufać nowoczesności i zakupić materac piankowy, a w szczególności bardzo modny ostatnio materac termoelastyczny, czy kupić materac sprężynowy. Spróbujemy tutaj odpowiedzieć na to pytanie, które wbrew pozorom nie jest takie banalne.

Materace sprężynowe, czy materace piankowe?

Samej budowie materaców poświęciliśmy już kilka artykułów poprzednio. Opisaliśmy już materace sprężynowe, materace piankowe i materace lateksowe. Dlatego nie będziemy się skupiać na dublowaniu tych informacji, które możecie przeczytać klikając w linki w poprzednim zdaniu. Wypowiedzieliśmy się też na temat zasadności kupowania materaców sprężynowych w dzisiejszych czasach. Nadal tez podtrzymujemy zdanie, że warto nadal rozpatrywać zakup tego typu materaca przy określonym, niskim budżecie na zakup.

Szukając w sklepach znajdziecie często dwie, skrajnie różne wypowiedzi. Mniej świadomi, bądź konserwatywni Sprzedawcy, do tego bardzo odporni na wiedzę, będą Wam wciskać, że materace piankowe to zwykła gąbka, że się to szybko niszczy itp. brednie. Oni pozostali tak naprawdę w epoce kamienia łupanego. Przemawia po prostu przed nimi strach, że nie stać Was na zakup naprawdę wysokiej klasy produktów. Z drugiej strony znajdziecie też osobników, którzy urzeknięci marketingowymi sloganami będą twierdzić, że materace sprężynowe to całkowicie przeżytek, a jedyne mądre rozwiązanie to pianka termoelastyczna. Przy czym, który by materac im nie pokazać, to zawsze usłyszycie iż jest to absolutnie idealne rozwiązanie na chory kręgosłup, zdrowy, dobry i że w ogóle to będziecie zadowoleni. Zazwyczaj nie jest tu istotne, czy ten materac kosztuje 1000 zł czy 10000 zł. Wszystkie tak samo cudownie działają. U nas takich bredni nie usłyszycie. Po prostu trzeba umieć odsiewać ziarno prawdy od plew.

Spotkaliśmy się też z opinią, ze materace sprężynowe są tanie i przestarzałe. To też opinia kogoś, kto udaje eksperta, a jest po prostu niedouczony. Materace sprężynowe potrafią być i drogie i wykonane w naprawdę nowoczesnych technologiach i układach ergonomicznych. Spróbujmy więc porównać, oraz podpowiedzieć jak się w tym bełkocie marketingowym odnaleźć.

Wady i zalety materaców sprężynowych.

02_kokos_bioex_pl1Jak już wspominaliśmy, naszym zdaniem warto nadal przyjrzeć się ofercie materaców sprężynowych. Pamiętajcie jednak, że od tanich modeli nie możemy zbyt dużo wymagać. Oczywiście - jeżeli postęp w naszym życiu polega tutaj na porzuceniu kanapy, narożnika czy sofy na rzecz łóżka, to każdy materac będzie z pewnością niebywałym doznaniem. Nawet najgorszy materac sprężynowy w pierwszym kontakcie będzie się wydawać mega wygodny. Gorzej jednak będzie później. Zbyt słabe pianki, kiepski lateks doprowadzi szybko do niezbyt miłego kontaktu ciała z wkładem sprężynowym. A to nie jest dobrze, jak możemy w trakcie snu policzyć ileż to żelastwa znajduje się w naszym materacu. Dlatego w materacu sprężynowym przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na to, co jest na sprężynie.

I tutaj taka riposta dla tych, co twierdzą iż materace piankowe to zwykła gąbka. Nie wiemy, czy osobniki tego typu zauważyli, że na sprężynie też najczęściej znajduje się właśnie owa "gąbka". I do tego jeszcze jest jej naprawdę mała warstwa. Zgadnijcie, co w takim materacu najszybciej się zużyje? Oczywiście, że nie sprężyna (stąd niektóre duże sieci wykorzystują slogan - gwarancja 25 lat na materace.... i tylko warto przeczytać warunki do końca, bo wtedy się okazuje, że gwarancja jest na sprężynę). Dlatego tak bardzo ważne jest, aby to obłożenie było jak najlepszej jakości. Przy czym warto też przyjrzeć się i wkładowi sprężynowemu, z jakiegoż to drutu jest to stworzone.

Wróćmy jednak najpierw do sprężyn. Jak już wspominaliśmy w innych naszych artykułach, mamy kilka rodzajów sprężyn:

 • bonellowe - czyli "wersalkowe", które radzimy omijać szerokim łukiem,
 • kieszeniowe - bardziej nowoczesne i najczęściej spotykane,
 • kieszeniowe multipocekt - zapewniające o wiele lepszy komfort użytkowania,
 • hybrydowe - stosowane w specjalistycznych, nietanich materacach.

Od razu zrobiliśmy gradację wyboru sprężyn. Trzecia opcja to najlepsza cena w stosunku do jakości. Daje najlepszą punktową elastyczność i najmniejsze naciski zwrotne z materaca na ciało.

To już wiemy, na jakie sprężyny zwracać uwagę, a teraz to co jest na sprężynie. Mamy zazwyczaj do wyboru:

 • piankę poliuteranową o różną twardości - tzn. osławioną "gąbkę" o różnej gęstości, ale raczej nie grzeszącą jakością,
 • piankę poliuteranową wysokoelastyczną - dużo lepszej jakości i znacznie bardziej wytrzymałą,
 • piankę termoelastyczną - dopasowującą się do ciała pianką, reagująca na temperaturę - różne gatunki, różny wpływ na cenę i jakość, nie do końca szczęśliwe rozwiązanie,
 • lateks - syntetyczny lub tzw. "lateks naturalny" - bardzo duże rozbieżności cenowe, jeszcze większy bełkot marketingowy.

Pierwsza pianka - szkoda czasu. Chyba, że ktoś lubi zmieniać często materac. Pianka ta, jeszcze w połączeniu z sprężynami szybko ulega odkształceniom, nie toleruje zmian temperatury i ciężko znosi wilgoć wydzielaną przez ciało człowieka. Z resztą możemy to zaobserwować także na innych meblach, jak np. tanie kanapy, sofy i narożniki, gdzie najczęściej jest stosowana. Jeżeli już, to warto zwrócić uwagę na parametr T i grubość wkładu pianki. Im wyższy, tym dłużej nam posłuży ale z pewnością początkowo będzie to twarde rozwiązanie.

Lepszym, ale i droższym rozwiązaniem są obłożenia z pianki wysokoelastycznej. Pianka ta nie traci tak szybko sprężystości i elastyczności, a w droższych modelach nawet wilgoć nie robi na niej wrażenia (np. pianka AventO2 i EvoPoreHRC). Jest to bardzo dobre rozwiązanie w materacach, ale często między bajki możemy sobie włożyć mit o taniości materaców sprężynowych.

Pianka termoelastyczna - no oczywiście, jest moda, to i do sprężyn to się zaczęło montować. Większość tego typu rozwiązań, to jednak wytwór marketingu i chęci zysku Sprzedawców i producentów. Montowana jest najtańsza, najbardziej rzadka pianka, o kiepskich parametrach. Ale warto przyjrzeć się droższym modelom, gdzie pomyślano o fakcie, iż pianka ta ma też wady i należy oprzeć ją nie tylko na sprężynie. Tylko to oznacza jedno - cena pędzi w górny zakres cenowy.

Lateks - tutaj swego czasu marketing dużo zdziałał. 100% naturalny lateks... heheheh. Bajeczka dla ciemnego ludu. Takiego czegoś nie ma, bo lateks naturalny ma postać płynną. Do tego kosztuje naprawdę sporo. Materace z takim obłożeniem naturalnym są kosztowne, a np. wymiar 160x200 w połączeniu ze sprężyną za kwotę 4-5 tys. to nic dziwnego. Warto jednak się takiemu rozwiązaniu przyjrzeć. O lateksie więcej piszemy na naszej stronie, gdzie niedawno umieściliśmy artykuł na temat lateksu.

To tak w skrócie, celem wprowadzenia w temat. Do tego należy pamiętać, że grubość warstwy obłożenia wpływa pozytywnie na jakość materaca, ale już nie do końca na komfort użytkowania.

Wróćmy jednak do wad i zalet tego typu rozwiązania. Jak już wspominaliśmy w pierwszym odczuciu są to wygodne materace. Jednak problem tkwi tu w czym innym. Materace sprężynowe po prostu źle, a w przypadku materacy bonellowych tragicznie, rozkładają ciężar ciała na powierzchni materaca. Wynikiem takiego kiepskiego odwzorowania naszych gnatów są bardzo duże naciski, powodujące dyskomfort podczas snu. Nie tylko z czasem poczujemy nacisk sprężyn, ale przede wszystkim powoduje to zakłócenie prawidłowej pracy krwioobiegu. Skutek to drętwienie ciała, to z kolei powoduje wiercenie się na materacu, a to przyczynia się do nieświadomego wybudzania i niewyspania. Obciążone biodra i ramiona, które nie mają gdzie się "schować" w materacu po nocy są po prostu spracowane, wygniecione i spięte. No chyba, że jest to materac w którym jest bardzo gruba warstwa obłożenia, jak np. w materacach hybrydowych Seally.

Jednak największą wadą materaców sprężynowych jest ich niska trwałość. Po roku materace takie tracą aż 15%-20% swojej pierwotnej sprężystości i elastyczności (twarde więc robią się czasem miękkie). Jakieś tam wzgórza i wgniecenia są tutaj naturalnym zużyciem materaca, którego gwarancje nie obejmują (nawet te 25 letnie hehehe). Dlatego z takimi materacami jest też dużo zachodu. Należy je obracać, przewracać, używać obustronnie. I nie jest to proste, jak materac ma powiedzmy wymiar 180x200 czy 200x200. W ogóle, żywotność materaców sprężynowych przewidziana jest na okres 6-8 lat, po których należy je wymienić. Dla własnego dobra - wkład sprężynowy to idealne siedlisko dla "żyjątek" szkodliwych dla zdrowia ludzkiego - mają tam wilgotno, ciepło, przytulnie jak u mamy.

Pytanie więc, czy znając te właściwości materaca sprężynowego chcemy go jednak mieć. Czy to co tanie, aby nie jest jednak za drogie. Zalet bowiem jest jednak mało, w stosunku do wad. Chyba, że zaleta ma być niska cena zakupu, marketingowa gwarancja na dziesięciolecia bez pokrycia w rzeczywistości, oraz własny strach przed "gąbką".

Jedyne co możemy tutaj polecić z czystym sumieniem, to materace hybrydowe. Mają one tylko w części swojej konstrukcji mikrosprężyny, a obłożenie na sprężynie gigantyczne. W tańszych wersjach warto się przyjrzeć materacom na sprężynie multipocket z obłożeniem gęstym lateksem (tutaj baaardzo trudno usłyszeć prawdę w sklepach, bo to wpływa diametralnie na cenę), bądź grubą warstwą pianki wysokoelastycznej o dużej gęstości (większość materaców nie może się tym pochwalić).

Materace piankowe - placebo, czy złoty środek?

Większość ludzie słysząc słowo "pianka" widzi gąbkę, taką jak np. używa do kąpieli lub mycia naczyń. Nic bardziej mylnego. Świat poszedł do przodu, materiały także. Dzisiejsze pianki to materiały wysokiej klasy, o bardzo dużych parametrach. Pod warunkiem, że ktoś nie działa na zasadzie maksymalne zyski kosztem frajerstwa kupującego. Niestety to się dosyć często zdarza. Niemniej, jeżeli jest to dobry materiał, ergonomicznie zbudowany to materace piankowe mogą być takim złotym środkiem. Chyba, że ulegniemy naszym pragnieniom i marketingowym szeptom, kupując coś ładnie ubrane, z kiepskim środkiem.

Myśmy właśnie dlatego wybrali materace z firmy Materasso do swojej oferty. Najpierw zgromadziliśmy szereg informacji na temat tego, z czego materaca produkują. Nie czarujmy się - żadna z tych firm nie produkuje pianek, sprężyn, kokosów czy lateksów, tylko je gdzieś kupuje. Jedne firmy produkują takie materiały lepsze, drugi tanie obliczone na niską cenę. Dla zwykłego laika praktycznie jest to nie do odróżnienia. Dlatego radzimy - unikajcie tzw. kolekcji własnych sklepów, które twierdzą iż materace te samodzielnie produkują. Zazwyczaj robi to któraś fabryka z tego co ma pod ręką dla konkretnego sklepu. I nie myślcie, że chodzi tu o dobro Klienta. Raczej zazwyczaj chodzi tutaj o zysk.

Wracamy jednak do tematu. Niestety - tanio, nie oznacza tutaj dobrze, tak samo jak drogo - nie jest synonimem dobrej jakości. Unikalibyśmy tanich rozwiązań z pianki termoelastycznej. Można się "modnie" nadziać na kiepskiej jakości materac, zrażając się do tego bardzo dobrego materiału. Jak ktoś twierdzi, że to to samo co Tempur, tylko 3 razy taniej, to znak iż najprawdopodobniej robi sobie z nasz jaja. Warto więc nieco poszukać informacji o piankach poza stronami sklepów i producentów materaców. Z resztą takie informacje z przekierowaniami na strony producentów znajdziesz na naszych blogach.

Dobra - co jest przewagą materaców piankowych nad sprężynowymi? Tak w punktach to wymienimy:

 1. Trwałość - większość materaców piankowych jest o wiele bardziej wytrzymała na odkształcenia niż przeciętny materac sprężynowy, a wysokiej jakości pianki gwarantują użytkowanie wieloletnie,
 2. Elastyczność i sprężystość jest praktycznie zawsze o wiele lepsza niż w materacach sprężynowych,
 3. Żadna pianka, sprężyna nie ma takiej zdolności dopasowywania się do ciała, jak pianka termoelastyczna (dobrej jakości, a nie tani chłam),
 4. Najmniejsze punkty nacisku znajdziemy też w materacach termoelastycznych.
 5. Materace piankowe zazwyczaj są lżejsze i nie ma potrzeby obracać je, zmieniać położenie itp.
 6. Większość pianek wysokoelastycznych i termoelastycznych jest dosyć odporna na wilgoć, nie utlenia się i nie kruszy.

Oczywiście, czasami nasze zdrowie eliminuje możliwość korzystania z pianek. Uczulenia na niektóre składniki chemiczne (dlatego my zawsze preferujemy pianki roślinne), nadciśnienie tętnicze, astma czasami eliminują możliwość korzystania z takich materaców. Dlaczego - znajdziecie informacje na naszych blogach, więc zapraszamy do lektury. A najlepiej odwiedzić nas, porozmawiać otwarcie lub skorzystać z bezpłatnych porad poprzez Facebooka. Jedynie czego w zamian oczekujemy, to pozytywny komentarz, link do naszej strony. Zapraszamy więc do kontaktów i pamiętajcie - materac to trudny wybór, nie ma złotego środka - dlatego nie eliminujcie w poszukiwaniach sprężyn na rzecz pianki, ani pianki na rzecz sprężyn.

Zapraszamy też na blog na naszej stronie, nasz profil na Facebooku. Znajdziecie nas także na Twitter jako @DoriaMaterace oraz na Instagramie jako @doriamaterace

 

Komentarze (48)

Dodaj komentarz
 • Gość: [bunia] *.dynamic.chello.pl

  ,,Większość ludzie słysząc słowo "pianka" widzi gąbkę, taką jak np. używa do kąpieli lub mycia naczyń. Nic bardziej mylnego. Świat poszedł do przodu, materiały także. Dzisiejsze pianki to materiały wysokiej klasy, o bardzo dużych parametrach."
  Bardzo ciekawie wszystko opisane nawet przeczytałam całość. Nawet nie wiedziałam, że można taki dylemat mieć .

 • Gość: [materace magniflex] *.dynamic-ra-08.vectranet.pl

  Super wpis! Mój stary i wysłużony materac niestety już się do niczego nie nadaje i zastanawiam się czym go zastąpić. Dzięki Twojemu artykułowi na szczęście mój problem został już rozwiązany :) Dziękuję i pozdrawiam.

 • Gość: [Kluczyk] *.internetdsl.tpnet.pl

  Zgodzę się. W kiepskiej jakości materacach sprężynowych gąbka się szybko zużywa i sprężyny wystają. Ale zaznaczę, że tak się dzieje tylko w produktach naprawdę słabej jakości. Podobnie jest z materacami piankowymi, odgniatają się i psują, ale naprawdę czasem wydać więcej pieniędzy jednorazowo na porządny produkt, zamiast oszczędzać na swoim zdrowiu.

 • doria24

  Wieloletnie doświadczenie mówi nam, że materace piankowe znacznie rzadziej się odgniatają i psują niż materace sprężynowe. Materace piankowe psują się i owszem, jak zwykła, tania pianka poliuteranowa udaje droższą piankę. To się w naszym kraju bardzo często zdarza. Znamy teraz materace z rzekomymi gwarancjami 15 lat, które są z takiej kiepskiej pianki. W ogóle gwarancje w większości wypadków to marketingowa patologia. Naszym zdaniem te gwarancje bez pokrycia powinny być ścigane. Zazwyczaj pojawia się tajemniczy zapis "naturalne zużycie", bez informacji co się konkretnym materacu za to uważa. Potem szerokie pole do odrzucenia reklamacji...

 • Gość: [Wytwórnia sprężyn] *.centertel.pl

  Materace sprężynowe to jedna z najgorszych jakość materiału. Nie polecam, chyba że ktoś ma wytrzymały kręgosłup. Miejmy nadzieję, że tego typu artykuły dotrą do użytkowników materacy sprężynowych.

 • lukaszmik

  Wybór materaca jest tak samo ważny jak wybór stelaża, trzeba te dwie rzezy dobrać idealnie. Ja swój kupiłem tutaj www.benn.pl

 • Gość: [zuza13] *.dynamic.chello.pl

  Bardzo ciekawy artykuł wyczerpujący temat. Autor wykazał się wiedzą bez zbędnych emocji i zachwytu nad tym, co "dziś trzeba sprzedać..."

 • Gość: [Dusia] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Moj ortopeda zalecil spanie na twardym podlozu wiec musialam zmienic materac. Znalazlam idealny na meble-marzenie.pl dzieki ktoremu moje bole stawow sa z pewnoscia mniejsze, kupilam taki materac, ktory ma wlasciwosci przeciwgrzybicze i antyalergiczne.

 • Gość: [Kamil] *.dynamic.chello.pl

  Witam, bardzo ciekawy temat poruszony na blogu. Zacząłem ostatnio zastanawiać się nad materacem dla dwóch osób 140x200cm do sypialni w cenie max 1000-1500zł. Waga 2x70kg, wzrost ok. 175cm. Szukam czegoś wygodnego, co będzie chłodne w odczuciu i świetnie odprowadzi wilgoć (pocę się jak świnia przez sen ;)) Czy lepsza będzie pianka wysokoelasyczna czy sprężyny kieszeniowe? Wcześniej spaliśmy na wersalce, ale jest wysłużona i chcielibyśmy wreszcie się wyspać. Mam już mętlik w głowie. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Kamil

 • doria24

  W tym budżecie trochę mało mamy pola manewru. Np. poleciłbym Panu materac Premier H2 lub H3 (ewentualnie w wersji Partner), ponieważ są to pianki dosyć przewiewne. Z drugiej strony, powinien to być przynajmniej materac Airgel, ale on nieco jest droższy od zakładanego budżetu. W tej cenie może Pan jedynie liczyć na niby piany wysokoelastyczne, aczkolwiek z pewnością będzie Pan słyszał, że akurat w tej cenie takowe firmy mają. Proszę w to nie wierzyć - w żywe oczy będą kłamać. Zastanowiłbym się nad sprężyną kieszeniową w połączeniu z pianką PUR lub wysokoelastyczną, aczkolwiek ten drugi wariant będzie droższy (jak np. materac KOMODRO BIO-EX), bo to zapewni Panu lepszą wentylację. Unikałbym lateksu, bo w tym budżecie to będzie kiepska jakość, dosyć sztuczna i z poceniem może być problem. Dobrze by było, aby pokrowiec na materac był z viscozy lub bawełny, ale tu nie ma Pan co liczyć na litość cenową producentów :)

 • Gość *.icpnet.pl

  Jeśli zależy Tobie na twoim zdrowiu i jakości snu zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.idealnymaterac.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór materacy oraz poradnik, który pomoże dobrać materac dopasowany do indywidualnych potrzeb :)

 • Gość: [Idealny Materac] *.icpnet.pl

  Jeśli zależy Tobie na twoim zdrowiu i jakości snu zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.idealnymaterac.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór materacy oraz poradnik, który pomoże dobrać materac dopasowany do indywidualnych potrzeb :)

 • Gość: [Arturro] *.dynamic.mm.pl

  Oboje z zona mamy dyskopatie odcinka ledzwiowego i piersiowego. Zalecane mamy spanie na czyms twardym, mamy jednak ograniczony budzet do 1000zl na sam materac. Co by sie najlepiej sprawdzilo w tej cenie?

 • Gość: [Nela] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Kamil, nieprawdą jest, że to za mały budżet na cos fajnego, nie powala, na pewno, ale producenci bardzo często robia rozne promocje i mozna wtedy wyrwać dobre materace w przyzwoitej cenie. Ja sama tak kupiłam materac 30 % taniej. Mialam budżet 2000 tyś. i dałam radę. kupilam przez internet na www.sembella.pl, ale wczesniej bylam w sklepie stacjonarnym. nie musisz szukac u konkretnie tego sprzedawcy, ale pogrzeb troche i nie sluchaj takich rzeczy, że lateks za 1000zł. to trochę sztuczny będzie, bo będzie tak samo sztuczny jak ten za 3tyś. Ja sie naprawde bardzo przygotowałam do zakupu, bo wydatek byl niemaly, ale miał byc przede wszystkim trafiony. Nie ma czegos takiego jak materac z naturalnego lateksu chyba, że za 30 tys., albo więcej. Normalnie ich skład to koło 20% do 80%

 • doria24

  jeżeli ktoś wierzy w promocje producentów, to może i ma rację. Przykładem są promocje w pewnych dwóch dużych sieciach handlowych... tam są zawsze promocje. Jest wielu małych "producentów", którzy swój marketing opierają o magię dużych cyfr przy słowie rabat, ale pytanie na ile to ma zasłonić prawdę o produkcie. Co do zakupów w sieci to mam do Pani pytanie - czy jeżeli nie znalazłaby Pani materaca w sklepie stacjonarnym, nie dostała tam informacji, to kupiłaby Pani w internecie? Założę się, że nie. Natomiast oczywiście rozumiem, że człowiek szuka taniej jeśli może. Np. teraz firma Materasso ma kilka materaców w bardzo fajnej promocji - rabat sięga 25% - szczegóły można znaleźć oczywiście na doria24.pl

 • Gość: [Marek] *.dynamic.mm.pl

  Witam, proszę o opinię czy warto zakupić materac Senactive Millenium 160x200. Czy warto zastanowić się nad innym rodzajem czy producentem? Za opinie i rady z góry dziękuję. Pozdrawiam. Marek

 • Gość: [Antenka] *.tktelekom.pl

  Bardzo dziękuję za tę stronkę . Właśnie zastanawiam się nad zakupem materaca a do tej pory nie miałam pojęcia w tym temacie.

 • Gość: [Grz] *.dynamic.chello.pl

  Witam, kupiliśmy łóżko piętrowe dla dzieciaków 2 i 5 lat. Czytam o materacach i raz coś mi się rozjaśnia, po chwili znów mam mętlik w głowie. Jakie materace powinienem wybrać dla moich córek, piankowe czy sprężynowe ?? (wymiar dość nietypowy 90x190)

  Pozdrawiam,
  Grzesiek

 • ireneusz.72

  Witam. Od jakiegoś czasu szukam materaca w rozmiarze 180x200cm dla siebie i żony; ja 183cm i 90kg, żona 164cm i 68kg wagi. Dodam, że oboje jesteśmy po 40-tce. Wiele już się naszukaliśmy i naczytaliśmy. Dzisiaj trafiłem na tego bloga. I chyba całe szczęście, bo wiele rzeczowych rzeczy dowiedziałem się o materacach. Chciałbym zapytać jaki materac byłby dla nas najlepszym. Dodam, że nasze stare łóżko, a w zasadzie materac na tyle jest już wysłużony, że oboje cierpimy na drętwienie kończyn. Czasem zdarza się, że w nocy ból odrętwiałych rąk potrafi mnie, czy żonę obudzić. Czytałem też o materacach dla par o dwu różnych twardościach. Taki materac wydawał by się dla nas najlepszym, z racji tego, że żona preferuje bardziej miękki, ja wolałbym raczej twardszy. Na materac jestem w stanie przeznaczyć około 3500zł. Z góry dziękuję za rzeczowe odpowiedzi. Pozdrawiam. Ireneusz.

 • doria24

  Przepraszamy za chwilowy brak kontaktu. Panie Ireneuszu - przy tak dużej różnicy masy ciała najlepiej zastosować materace partnerskie, a w przypadku Państwa najlepiej byłoby wybrać materac VISCOGREEN LUX PARTNER. Ale oczywiście najlepiej by było przyjść osobiście.

 • doria24

  Panie Grzegorzu - materace piankowe byłby dla córek zdecydowanie najlepsze. Sprężynowe materace bardzo szybko się deformują i czuć sprężyny na ciele. Nie jest to dobre dla dzieci.

 • doria24

  Panie Marku - materac firmy SENACTIVE MILLENIUM jeżeli lubi Pan twarde materace to można wybrać. Osobiście go jednak nie polecam. Z tej firmy dobry materac to model exclusive.

 • Gość: [Małgorzata] *.static.isp.enf.pl

  Niedawno zamówiłam materac piankowy w sklepie internetowym Exspert Snu. Byłam sceptycznie nastawiona, bo w końcu lepiej wypróbować. O dziwo okazał się bardzo wygodny i nie wymieniłabym go na żaden inny.

 • Gość: [Kasia] *.ims.pirx.pl

  Miesiąc temu kupiłam swój pierwszy materac piankowy z sklepu internetowego fabryka-snu.pl - model Bahrain Naturalis. Byłam pozytywnie zaskoczona elastycznością materaca w stosunku do materaca sprężynowego. Serdecznie polecam.

 • Gość: [Wiktoria] *.dynamic.mm.pl

  Witam. Mam 20 lat. Poszukuje materaca średnio twardego z pianki o wymiarach 90x200. Lubię spać na boku. Kręgosłup wrażliwy ;) Budżet ok.1000zł. Co doradzacie?

 • doria24

  Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj materac Natur Biogreen H2. Jest teraz w promocji, to zmieści się Pani w budżecie, a kupi Pani materac o klasę lepszy niż pozostałe modele.

 • Gość: [ZU] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Widzę, że temat nadal żyje więc też zapytam fachowca o materac.
  Czy pianka poliuretanowa podwójnie spieniana nada się na materac/poduszkę/cokolwiek na czym można wypoczywać? Interesuje mnie konkretnie coś takiego: www.jag.pl/pl/oferta/elastyczna-pianka-poliuretanowa-wtornie-spieniana.html
  gęstość R140/R160

 • doria24

  piana RE - szkoda czasu. Jest gęsta, ale materace czy poduszki tym bardziej z tej piany, byśmy nie polecili.

 • Gość: [ZU] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Co wpływa na negatywną opinię?
  Co jest nie tak z tym rodzajem pianki?

 • Gość 83.218.108.*

  Osobiście wybrałem materac sprężynowy (mimo braku zapadania się w taki sposób jak w piankowym), ponieważ daje mi najlepsze odczucia w czasie snu. Skorzystałem z porady obsługi na www.fabrykamateracy.info/ i doradzili mi oni, że taki będzie odpowiedni, jestem bardzo zadowolony.

 • doria24

  piana RE proszę Pana to piana powstała z odpadów innych pianek. To najgorszy rodzaj pianek poliuteranowych.

 • Gość: [ZU] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

  teraz baardzo dużo rzeczy powstaje z odpadów itp. i nie ma w tym nic złego pod warunkiem, że producent danego wyrobu postępuje rzetelnie
  najgorszy rodzaj pianek?
  pod jakim względem?
  chodzi o higienę, albo jej brak?
  jeśli tak to proszę o linki do treści, które potwierdziłyby to, lub nawet poruszały ten temat

 • Gość: [Ness] *.dynamic.chello.pl

  Dzień dobry!
  poszukuje materaca 160/200 za okolo 2 tys. Mam problem z kręgami szyjnymi i jeśli śpię na za miękkim materacu moja szyja znajduje się 'wyżej' od reszty ciała co powoduje przesuwanie się kręgów..(nie jest to wina poduszki, mam sprawdzona, ortopedyczna już 3 lata). Chciałbym żeby materac był antyalergiczny, zrobiony z dobrej jakości surowców
  Myślę nad materacem PREMIER BIOSPRING lub materacami marki Hilding typu rock n roll
  Proszę o podpowiedz, co mogłabym wybrać :)

 • Gość: [gość] 188.95.26.*

  proponuję Pani wybrac sie do sklepu a tam zobaczy Pani, że są lepsze firmy produkujace materace, niż te, które Pani wymienia. Do materaca trzeba sie przymierzyć i samemu sprawdzić, na forach proponuje poczytać z punktu wytrzymałości i funkcjonalności a nie wygody, bo to jest kwestia indywidualna. Nieważne czy to sembella czy koło, ważne, żeby dla Pani był odpowiedni.

 • Gość: [MISIO] 176.98.119.*

  DZIEŃ DOBRY.
  PROSZĘ O DOBÓR MATERACA. JA 150 kg, ŻONA 80 kg, ROZMIAR 140x200 cm. STELAŻ Z PRZERWAMI PO 5 cm. POCĘ SIĘ W CZASIE SNU.
  CENA NIE JEST NAJWŻNIEJSZYM KRYTERIUM.
  DZIĘKUJĘ BARDZO.

 • Gość: [milo] *.skyware.pl

  Mój wybór padł na materac sprężynowy którego kupiłam w expert snu i mogę go polecić. Jego najlepszą cechą jest to że nie zbija się i jest od dwóch lata jak nowy.

 • Gość: [olinka] *.ip4.netico.pl

  Dla mnie najlepsze są wypełnienia naturalne, najlepiej z łuski gryki, jak czytałąm jest strasznie zdrowa, nawet dla dziecka kupiłam teraz materacyk kokosowo-gryczany , są najbezpieczniejsze i najzdrowsze, antyalergiczne i nie powoduja na przyszłość was postawy

 • ladyzuzanna

  Piankowe są moim zdaniem znacznie przyjemniejsze i b komfrtowe do spania. Tylko trzeba wybrać dobrej jakości materac.

 • Gość: [Martyna] 91.208.93.*

  Witam, a czy materac jysk.pl/sypialnia/materace/materace-piankowe/gold/materac-160x200-gold-f110-wellpur to coś nad czym warto się zastanowić czy raczej w ogóle nie brać pod uwagę?

  Z góry dziękuję za sugestie, pozdrawiam :)

 • Gość: [Vanila] *.podkarpacki.net

  Ze względu na fakt że sen zajmuje dużą część naszego życia, materac to była dla mnie podstawa w nowym mieszkaniu. Jakiś czas temu kupowaliśmy materac piankowy NAP Cloud z firmy NAP NAP i jesteśmy bardzo zadowoleni. Nareszcie się wysypiamy się i nie narzekamy na ból kręgosłupa

 • nvi717

  Ja osobiście uważam, że takie sprężynowe materace to już dziś zupełny przeżytek. Warto zainwestować w materac bo to podstawa zdrowego snu.

 • Gość: [lukaszek_b] *.centertel.pl

  szukam materaca 160x200/210, oglądalismy w fabryka spialni model mild active clasic sprezynowy - najlepszy pod wzgledem doznan przy lezeniu ale czy aby dobry? prosze o poradę.
  Waga 65 i 60

 • Gość: [lukaszek_b] *.centertel.pl

  szukam materaca 160x200/210, oglądalismy w fabryka spialni model mild active clasic sprezynowy - najlepszy pod wzgledem doznan przy lezeniu ale czy aby dobry? prosze o poradę.
  Waga 65 i 60

 • Gość: [Kaśka] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  słyszałam, że te materace w jysku robi bardzo dobra firma, ja bym się chyba nie bała

 • Gość: [gość] *.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  teraz moge potwierdzić, że byłam, wypróbowałam i kupiłam

 • Gość: [Adam] *.toya.net.pl

  Robiąc jakiś czas temu rozeznanie w tym, jaki materac będzie najlepszym wyborem dowiedziałem się, że w większości przypadków polecane są materace piankowe. Owszem w większości sklepów materace z pianką termoelastyczną 85kg/m3 są drogie, jednak jeśli chcecie znaleźć tańszy i bardzo dobrej jakości odpowiednik, na pewno uda się to wam w sklepie ART MEDIC VISCOTHERAPY. Mają oni w ofercie dokładnie takie materace, które dodatkowo są bardzo dobre dla osób z problemami z kręgosłupem, za o wiele mniejsze pieniądze niż w innych sklepach

 • Gość: [Kania89] *.koba.pl

  Ja osobiście posiadam nieco lepszy materac piankowy i jestem z niego bardzo zadowolona. Śpi się wygodnie, plecy są w dobrej pozycji, wstaje wypoczęta - polecam bardzo dokładnie zbadać wszystkie rodzaje materaców przed zakupem i wybór tego jednego, najlepszego.

 • Gość *.dynamic.chello.pl

  Proszę o opinie na temat tego materaca
  mebleimaterace.pl/p/materac-valencia/

Dodaj komentarz

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci