Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Feng Shui - harmonia życia zaczyna się w Twojej sypialni

doria24

Filozofia Dalekiego Wschodu zawsze była fascynująca. Konfucjonizm, buddyzm jest popularny na całym świecie. Jednak nie tylko w filozofii życia, Wschód przyniósł wiele dobrego. Uczynił też dużo w dziedzinie planowania przestrzeni i aranżacji wnętrz. Oczywiście, w pierwszej chwili, kojarzy się nam to z małymi chińskimi lub japońskimi domkami, ze ścianami z papieru, siedzeniem na podłodze w kucki itp. Jednak to nie jest wszystko. Wschód dał nam bowiem koncepcję Feng Shui.

Feng Shui - dążenie do harmonii w życiu.

Fngshu.svgFeng Shui w skrócie można by określić, jako tworzenie przestrzeni w której będziemy się po prostu dobrze czuli. Stąd nie znajdziemy tutaj jakiś określonych detali, bibelotów, które wskazują na upodobanie właścicieli. Feng Shui to po prostu pewne zasady, a raczej zakazy, określające jak dążyć do równowagi pierwiastka żeńskiego (yin) i pierwiastka męskiego (yang), a tym samym osiągać zadowolenie z własnego życia.

Feng Shui, w wolnym tłumaczeniu woda i wiatr, to koncepcja planowania przestrzeni stworzona jeszcze przez starożytnych Chińczyków. Zgodnie z tą zasadą budowane były całe miasta i wsie. Na czym to jednak polegało?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, podstawą tutaj jest filozofia yin i yang. Chodzi tutaj o to, że to co żeńskie - z zasady słabe i wątłe, jest uzupełniane przez to, co męskie - silne i wielkie. Żaden pierwiastek jednak nie jest dominujący i zawiera część swojego przeciwieństwa w sobie. Przykładem jest np. ogień - rozpalony jest wątły i słaby, ale podsycony staje się silny i wielki, aby potem przygasając stać się znowu wątły i słaby. Dlatego w technice Feng Shui pamiętać trzeba, że aranżacja musi być odzwierciedleniem obydwojga partnerów i wszystkie zmiany musza być dokonywane wspólnie.

W samym planowaniu przestrzeni zasada ta opiera się na tzw. siatce bagua, czyli ośmiu trygramów. Jest to oktagon podzielony na 190pxPakua_with_name.svg1równe osiem części, które symbolizują różne dziedziny życia człowieka. Są to: kariera, wiedza, rodzina i zdrowie, bogactwo, sława i stopień, małżeństwo, dzieci, pomocni ludzie. Każda dziedzina to osobny, specjalny symbol wzmacniający tą, konkretną sferę życia. Aby osiągnąć harmonię życia Chińczycy urządzali swoje domy na planie siatki bagua, dzieląc na osiem stref. Nawet wejście do domu powinno mieć swoje miejsce, a zgodnie z tą zasadą powinno ono się znajdować w 1, 6 lub 8 strefie. My skupimy się tutaj jednak na sypialni.

Sypialnia jest ewidentnie elementem łączącym partnerów, a więc pierwiastek żeński i męski. W filozofii Feng Shui ma być przede wszystkim drogą do osiągnięcia harmonii z naturą. Trzeba ją jednak najpierw w naszym domu gdzieś zlokalizować. Decydując, gdzie będzie nasza sypialnia w domu musimy więc przestrzegać pewnych zasad, a przede wszystkim zakazów.

Po pierwsze sypialnia powinna być zlokalizowana z dala od hałasu. Odpadają więc pomieszczenie z oknami wychodzącymi np. na ruchliwą ulicę, czy uciążliwe sąsiedztwo. Jeżeli dom jest piętrowy, to koniecznie sypialnię urządzamy na piętrze. Istotne jest też, aby sypialni nie urządzać nad "pustymi" pomieszczeniami, a więc nad garażem, piwnica, bramą w kamienicy. Nie wskazane jest też sąsiedztwo w postaci klatki schodowej, szybu windy, a za wezgłowiem łóżka nie powinno być np. łazienki.

Druga sprawa, to pomieszczenia ze skosami. Generalnie koncepcja Feng Shui zakazuje urządzania sypialni w takich miejscach, ponieważ znajduje się tam wiele zakłócających obieg energii elementów. Jeżeli jednak jest to już sypialnia na poddaszu, to należy unikać stawiania łóżka pod oknami dachowymi, centralnie pod belkami (belki dzielą przestrzeń - oddzielają pierwiastek żeński od męskiego, prowadząc do rozpadu związku).

Kolorystyka sypialni powinna nawiązywać do kolorów Ziemi. Najkorzystniejsze więc będą kawa z mlekiem, beż, kolor piasku, lilia, łagodny odcień niebieskiego czy zielonego. Odpadają wszelkie krzykliwe barwy i bogato zdobione tapety, które wprowadzają chaos i zakłócają spokój. Oświetlenie powinno być ciepłe, bez źródeł światła o jaskrawym zabarwieniu (stąd "odkrycie", że smartfony, tablety, komputery, sprzęt RTV nie ma prawa bytu w sypialni - zakłóca energię Chi). Praktycznie w modnych ostatnio sypialniach, połączonych z łazienką, wg Feng Shui harmonii osiągnąć nie można. Również podłogi kamienne, czy lakierowane nie wpływają korzystnie na nasz sen.

Samo łóżko, oprócz tego, iż powinno być zbudowane z naturalnego budulca, najlepiej drewna, nigdy nie ustawiamy w żadnych wnękach, bo ogranicza to obieg energii Chi. Nigdy nie powinno być stawiane wzdłuż okna, ani na linii drzwi-okno, w tzw. ciągu energetycznym. Co ważne - łóżko nie może mieć ograniczeń po bokach, od dołu i od góry. Oznacza to, że pod łóżkiem nie wolno przetrzymywać żadnych przedmiotów i nie stosujemy łóżek z pojemnikami na pościel, które ograniczają obieg energii Chi. Z każdego boku powinien być swobodny dostęp, a jedyne ograniczenie mogą stanowić szafki nocne (jednak nie wyższe niż linia górnej krawędzi poduszki). Nad łóżkiem nie mogą się pojawić takie elementy, jak żyrandole, lampy, półki. Jedynie wezgłowie powinno górować nad całym łóżkiem. Oczywiście - jak już wyżej wspomnieliśmy - absolutnie nad łóżkiem nie mogą się znajdować belki, łączenia i inne "strzały" przecinające linię między pierwiastkiem żeńskim, a pierwiastkiem męskim.

W sypialniach lubimy mieć też lustra. Filozofia Feng Shui jednak rozprawia się z nimi brutalnie i nakazuje się ich pozbyć. Lustra niekorzystnie bowiem wpływają na nasz sen, gdyż odbijając sprzęty, wprawiają energię w ruch i nie pomagają się uspokoić. Jeżeli więc macie w szafie lustro, to lepiej przynajmniej na noc jest je zasłonić.

W sferze bibelotów należy również uważać. Powinny się tutaj znaleźć oczywiście symbole typowo kobiece, ale pamiętać należy iż stosowanie mebli antycznych jest tutaj ryzykowne. Feng Shui twierdzi bowiem, że zawarta w nich energia yin, może wejść w konflikt z naturalną energią yin sypialni i doprowadzić do zachwiania równowagi, którą będzie bardzo trudno przywrócić.

Bardzo ważne jest, aby nie stosować w łóżku np. osobnej pościeli dla każdego z partnerów, dwóch materaców, ponieważ oznacza to odcięcie się pierwiastka żeńskiego od męskiego i skutkować może rozpadem związku.

A w kwestii materaców, poświęcamy poniższy podrozdział:

Materac w filozofii Feng Shui.

Większość oferowanych materaców niestety nie spełnia wymogów stawianych przez Feng Shui. Generalnie powinny to być materace produkowane na bazie naturalnych składników, a więc przede wszystkim naturalny lateks. O patologii w sprzedaży materaców lateksowych już raz pisaliśmy, więc nie będziemy wracać. Na wszelki wypadek jednak proponujemy poszukiwać materaców określanych wspólnym mianownikiem Talalay. Oprócz lateksu jednak, materace zgodne z Feng Shui znajdziecie w ofercie naszej firmy, która oferuje stacjonarnie materace w Warszawie.

W naszej ofercie znajdziecie modele materaców wyprodukowane na bazie naturalnych olejów roślinnych, a więc pianek Biogreen, Viscogreen i AventO2. Co ważne i istotne w Feng Shui, zapewniają one jednocześnie swobodny obieg powietrza, a więc nie zakłócają obiegu energii Chi. Nie wątpliwie sztandarowymi produktami, zgodnymi z ta filozofią są materace Natur Biogreen i Swiss Magic.

02_natur_biogreen_t3_pl2

Materac Natur Biogreen jest wyprodukowany na bazie olejku rycynowego i aloesu, ale także standardowy pokrowiec - Lyocell, to także produkt naturalny (celuloza drzewna). Podobnie materac Swiss Magic, który wykorzystuje energię zaklęta w kwiatach lawendy, zarówno w piance jak i pokrowcu. Dlatego zapraszamy do nas, jeżeli chcecie wprowadzić harmonię w swoim domu i w swoim związku.

 

logo32

 

 

 

Komentarze (7)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Ctpower] *.internetdsl.tpnet.pl

  Jak zwykle świetny wpis :)

 • doria24

  Dziękujemy za słowa otuchy :)

 • Gość: [Zwyżkowi] *.internetdsl.tpnet.pl

  Kto by pomyślał, że wybór materaca może być tak trudny. Chociaż pamiętam te materace, przez które mi się źle spało i w których pękały sprężyny...

 • doria24

  Właśnie po to powstał nasz blog, aby uzmysłowić Czytelnikom, jak bardzo ważną sprawą jest materac i jak trudno jest wybrać materac. No i oczywiście, nieco ułatwić wybór...

 • Gość: [Marcolla] *.internetdsl.tpnet.pl

  Feng shui i materace? No proszę. Coś słyszałem o tym, że to podobno materac i pościel są najważniejsze przy zapewnieniu sobie komfortu snu, ale chyba nie miałem pojęcia, że aż tak :) Zwłaszcza że ciągle mnie namawiają do kupna jedwabnej pościeli, a nie ukrywajmy, one trochę kosztują ;)

 • Gość: [Eva] *.dynamic.gprs.plus.pl

  Super sprawa. Szkoda, że tylko w Warszawie jesteście. Super się to czyta i czlowiek nie jest już takim jeleniem na zakupach.

 • doria24

  My jesteśmy w Warszawie, ale oczywiście możemy podpowiedzieć gdzie kupić w innych miastach, lub wysłać towar pod wskazany adres. Wystarczy tylko się skontaktować w tej sprawie.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci