Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Bezdech senny - cichy morderca

doria24

W dzisiejszych czasach, przy szybkim tempie życia, zdrowie Człowieka jest praktycznie nieustannie zagrożone. Nie chodzi już tu tylko o wirusy i bakterie, które ostrzą sobie zęby na nas, ale także nasze samodestrukcyjne zachowania i styl życia. Stres, nerwy, brak snu, nadmiar kawy i tytoniu, alkohol, otyłość prowadzi nas w krótkiej drodze do skrócenia życia. Do tego bardzo często lekceważymy objawy bardzo poważnych chorób. Jedną z takich chorób, które lekceważą czasami nawet lekarze, jest tzw. bezdech senny.

Bezdech senny

Bezdech senny, zgodnie z definicją opracowaną w 1999 roku przez American Academy of Sleep Medicine, to jednostka chorobowa, objawiająca się wielokrotnie powtarzającymi się momentami, kiedy dochodzi do dłuższego (większego niż 10 s) ograniczenia, a czasami nawet zatrzymania przepływu powietrza przez drogi oddechowe do gardła, przy jednocześnie wzmożonej pracy mięśni oddechowych. Efektem tej choroby jest niedotlenienie organizmu, skutkujące powstawaniem innych jednostek chorobowych, w tym np. cukrzycy.

W większości wypadków sami sobie fundujemy bezdech senny. To bowiem my inicjujemy takie przyczyny powstawania bezdechu sennego jak:

 • otyłość,
 • nadmierne spożywanie alkoholu,
 • objadanie się przed snem,
 • nieleczone inne schorzenia, jak np. choroba wieńcowa, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy.

Oczywiście, nie każdy sobie tak "grabi" w swoim życiu, aby bezdech powstał. Istnieją też bowiem przyczyny bardziej niezależne od nas, jak np.:

 • polipy
 • krzywa przegroda nosowa,
 • przerośnięte tkanki po przebytych chorobach,
 • nieprawidłowa budowa żuchwy,
 • zbyt wiotkie mięśnie podniebienia
 • choroby o podłożu genetycznym.

Najbardziej widocznym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Jednak brak tego objawu, wcale nie znaczy iż na tą chorobę nie cierpimy. Z resztą same objawy można podzielić na takie, które występują w nocy i takie, które występują w dzień, podczas normalnego funkcjonowania.

Do objawów nocnych, wskazujących na bezdech senny zaliczamy więc:

 • wspomniane już wcześniej chrapanie,
 • niespokojny, przerywany sen,
 • częste zmiany położenia w łóżku,
 • nagłe wybudzenia z uczuciem, jakby brakowało nam powietrza,
 • problemy z zaśnięciem,
 • nadmierną potliwość podczas nocy (generalnie w trakcie snu ciało wychładza się, więc tego efektu u zdrowego człowieka nie powinno być),
 • często oddawanie moczu w nocy.

Z kolei dzienne wskazówki na bezdech senny to:

 • poranne bóle głowy,
 • chroniczne zmęczenie, mimo wystarczająco długiego snu,
 • nasilona senność w ciągu dnia, która prowadzi wręcz do utrudnienia normalnego funkcjonowania podczas dnia,
 • suchość w ustach, czasem nawet spękane wargi, konieczność częstego zwilżania ust,
 • nerwowość, wybuchowość.

Patrząc na te objawy, lekarze wyróżniają różne typy bezdechu sennego. Jednak w 99% przypadków jest to tzw. bezdech obwodowy, czyli taki, który jest wywołany istnieniem przeszkody w prawidłowym obiegu powietrza w układzie oddechowym. Część to także skutek zaburzeń neurologicznych, ale są to sporadyczne przypadki.

Jak zwał, tak zwał, ważne że jest to NIEBEZPIECZNE dla zdrowia ludzkiego. Niestety bardzo często lekceważone przez lekarzy pierwszego kontaktu. A jak już wspominaliśmy, bezdech senny to źródło innych chorób, w tym niebezpiecznej cukrzycy. Samo stwierdzenie, czy chorujemy na bezdech pozostawmy jednak specjalistom. Wymaga to bowiem przeprowadzenia odpowiednich badań lekarskich, na podstawie których ustala się przyczynę choroby i metodę jej leczenia. Zazwyczaj bowiem nie jest tutaj wymagana interwencja chirurgiczna, a np. zmiana trybu życia, zmiana nawyków żywieniowych. Do leczenia stosuje się także tzw. protezy powietrzne. Najpopularniejsza to tzw. maska CPAP, przy pomocy której pacjent ma wtłaczane powietrze pod ustalonym ciśnieniem. Bardziej zaawansowane modele, jak np. auto CPAP same ustalają wysokość ciśnienia wtłaczanego powietrza, ponieważ odróżniają fazy oddechu. Jednak ta pierwsza metoda jest jako jedyna refundowana przez NFZ.

bezdech senny - maska CPAP, jako metoda leczenia tej choroby, a pod spodem materac

Osobiście jednak my odniesiemy się tutaj do problemu odpowiedniego materaca. Materac bowiem niewątpliwie ma tutaj też związek z leczeniem tego schorzenia. Podobnie z resztą jak i odpowiednia poduszka. Materac oczywiście nie jest tutaj lekiem, a jedynie środkiem wspomagającym prawidłowe leczenie. Odpowiednio dobrana twardość, która nie będzie zakłócać pracy układu krwionośnego, będzie prowadzić do relaksacji ciała poprzez likwidację zbędnych napięć mięśni, znacznie poprawi funkcjonowanie także układu oddechowego. Jednocześnie zakup materaca, który zbudowany jest z certyfikowanych materiałów (np. certyfikat CertiPUR), gwarantujących brak szkodliwych środków i substancji dla zdrowia ludzkiego (czyli nawet takich, które dopuszczają normy) to także element układanki pozwalający na unikanie problemu bezdechu. Ocenia się np. że większość materaców termoelastycznych znacznie ogranicza właśnie efekt chrapania w nocy.

My w takich momentach szczególnie polecamy nasze materace oparte na piance AventO2, jak np. materac Swiss Dynamic i Swiss Magic. Z materaców termoelastycznych i sprężynowych, polecamy te które wykorzystują z kolei pianki Biogreen i Viscogreen, np. materac Viscogreen Lux czy materac Admiral Bio-Ex Luxus. Są one bowiem zbudowane z materiałów, w których do produkcji ograniczono ilość chemicznych związków na rzecz olejów roślinnych. Oczywiście - tutaj też musi być materac odpowiednio dobrany twardością, aby nie zepsuć tego efektu. To samo z poduszkami - preferujemy tutaj bardziej naturalne rozwiązania, czyli nasze poduszki London i Paris Viscogreen, lub Paris i London Herbal.

Warto więc przy zakupie nowego materaca i poduszki zastanowić się nad problemem bezdechu sennego. Być może zwrócenie uwagi na ten problem pomoże nam w przyszłości naprawdę cieszyć się lepszym zdrowiem i tym samym lepszym życiem.

 

Przepraszamy też za ostatnio długa przerwę w rozwoju naszego blogu. Trochę brak nam tematów. Dzisiejszy artykuł powstał na wskutek problemów zdrowotnych autora, więc można powiedzieć iż jest to tekst z własnego życia. Może jednak coś Was bardziej interesuje, o czym chcielibyście przeczytać osobiście. W takim wypadku prosimy o informację w komentarzach. I oczywiście miło by było, gdybyście nas polecali w Google+ i Facebooku. Dzielmy się wiedzą, jako i my się dzielimy z Wami.

Zespół Doria - Materace Inspirowane Naturą.

Z ciekawostek - już wkrótce uruchomiona zostanie nowa strona firmy Materasso, która trochę namiesza na rynku i wiele nowości ujawni.

 

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci