Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materace dla alergików

doria24

W dzisiejszych czasach pełnych zanieczyszczeń środowiska naturalnego spowodowały zwiększenie przypadków alergii wśród ludzi nawet na pyłki roślin. Mimo, że nasz Minister Zdrowia twierdzi, iż nie ma problemu zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju, to raczej skłanialibyśmy się do braku wiary w jego słowa. Jednak nie tylko zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na prawdopodobieństwo alergii. To także nasz tryb życia, żywność którą konsumujemy no i to, na czym śpimy. I na tym trzecim problemie skupimy się dzisiaj.

Materace dla alergików.

Aby przedstawić problem w pełni, na początku zastanówmy się co to jest alergia i jako to to powstaje.

Co to jest alergia?

Alergia z pewnością jest w dzisiejszych czasach najbardziej rozpowszechnioną chorobą przewlekłą (ocenia się, że na różnego rodzaju alergie cierpi 30-40% ludzkości). Wywołuje ją nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na pewne określone czynniki, np. pyłki roślin, kurz itp. Z resztą alergenem może być praktycznie każda substancja, jaka otacza nas wokół. Alergen możemy wchłaniać niekoniecznie go wdychając, ale możemy wchłaniać go także poprzez dotyk, połykanie czy nawet wstrzykiwanie.

alergia_1

Najczęstszymi alergenami w naszym życiu są:

 • pyłki roślin,
 • sierść zwierzęca,
 • pleśń,
 • roztocza kurzu domowego,
 • wełna,
 • pierze,
 • mleko krowie,
 • wołowina i cielęcina,
 • białko z jajek kurzych,
 • ryby i skorupiaki,
 • orzechy i migdały,
 • owoce cytrusowe,
 • pomidory,
 • czekolada,
 • jad owadów takich jak pszczoły, osy, szerszenie,
 • metale ciężkie i inne związki chemiczne w zanieczyszczonym powietrzu lub produkcie, który dotykamy,
 • produkty pochodzenia naturalnego jak np. lateks.
 • alergia_2

Jak widać spektrum zagrożeń jest wielkie. Co lepsze - uważa się, że przesadna dbałość o higienę jest jednym z czynników powodujących alergię. Faktem jest też, że alergie są o wiele bardziej powszechnie w krajach o większym rozwoju cywilizacyjnym.

Najczęstsze objawy alergii to sezonowy katar sienny, całoroczny nieżyt nosa, astma oraz uczulenia na pokarmy. Czasami objawia się też wysypką na skórze, powstawaniem rumieni, szybkim puchnięciem ciała, łzawieniem spojówek, bólem brzucha i biegunką itp. W każdym razie nie są to przyjemne doznania. Dlatego należy ich po prostu unikać, a alergię należy leczyć pod okiem specjalisty. Zainteresowanych zapraszamy do lektury ciekawego portalu dostępnego pod tym linkiem.

Jak zapobiegać alergiom?

Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie. I z pewnością tańsza. Alergik jednak musi pamiętać, że musi się przygotowywać na kiepskie okresy czasu dla niego. Z resztą lekarz z pewnością ustali metodę leczenia i profilaktycznego zachowania, np. śledzenia kalendarza pod względem pylenia roślin. Tym bardziej, że całkowite wyleczenie alergii jest praktycznie niemożliwe i będzie ona towarzyszyć nam przez całe życie. Dlatego po prostu trzeba próbować ograniczać jej skutki. Jednym z takich profilaktycznych działań, z pewnością będzie zapewnienie sobie bezpiecznego miejsca do spania. Jak to zrobić? Przeczytacie niżej.

Materac dla alergików - jaki powinien być?

Temat odpowiedniego materaca dla osoby ze stwierdzoną alergią jest bardzo często ignorowany i pomijany. A jest to bardzo często źródło problemu, bądź źródło spowolnienia prawidłowego leczenia. Niska jakość materiałów, często zawierających znikome związki chemiczne i organiczne wpływające na eskalację alergii, bądź najczęstszy przypadek - stary, zniszczony materac, wypełniony roztoczami a nie rzadko z zarodnikami pleśni, bardzo negatywnie wpływa na chorującego. Dlatego ważne jest, aby kupując materac podać stwierdzoną przez lekarza przyczynę powstawania alergii. Pozwoli to dobrać odpowiednie materiały bezpieczne dla Użytkownika.

Nie mniej, powinniśmy się kierować kilkoma prostymi zasadami przy wyborze materaca:

 • koniecznie powinien mieć ściągalny pokrowiec, który można uprać (pozwala to bowiem pozbyć się nie tylko roztoczy, pleśni i bakterii, ale także ich "pokarmu", a więc wydzielin z ciała człowieka, złuszczonego naskórka itp.),
 • w miarę możliwości nie powinien to być materac sprężynowy, ponieważ w środku takiego materaca panują idealne warunki do rozwoju alergenów,
 • dobrze by było, aby pokrowiec  na materac wytwarzany był z materiałów o naturalnych właściwościach bakteriobójczych.

Zauważyli Państwo z pewnością, że skupiliśmy się tutaj przede wszystkim na pokrowcu, oraz wyeliminowaliśmy materace sprężynowe. Szukając materaca dla alergika najlepszym, bezpiecznym rozwiązaniem z pewnością będą pianki wysokoelastyczne oraz lateks. Wprawdzie lateks nosi w sobie potencjalne alergeny, jakim są białka, ale na ten czynnik alergia występuje dosyć rzadko. Natomiast z pewnością nie jest to przyjazne środowisko dla rozwoju pleśni i roztoczy. Oczywiście - problemem lateksu jest jego przepuszczalność powietrza (w szczególności w tanich rozwiązaniach), ale warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania. Z naszej oferty polecamy materac Premier Biospring, ponieważ jego wentylację wzmocniono wstawiając w środku materaca przewiewną piankę Eliocell. Natomiast w przypadku pianek wysokoelastycznych otrzymujemy też materiał o bardzo dobrych właściwościach wentylacyjnych.

Jest tylko jedno "ale" w przypadku pianek wysoelastycznych. Niestety, ale część zawiera szkodliwe związki organiczne i metale ciężkie. Dlatego warto szukać rozwiązań, takich jak w fabryce Materasso - pianki Biogreen, Viscogreen, AventO2 czy EvoPoreHRC, oraz różnych rozwiązań stosowanych przez firmę Janpol. To bardzo ekologiczne podejście do materaców skutkuje też bardzo pozytywnymi właściwościami przydatnymi dla osób z alergiami.

My jednak skupimy się na piankach oferowanych przez fabrykę Materasso.

Bardzo bezpiecznym materiałem dla alergika będzie tutaj przede wszystkim pianka Biogreen. Ta włoska pianka wysokoelastyczna i jej bliźniaczka pianka termo Viscogreen, jest produkowana na bazie naturalnego oleju roślinnego - olejku rycynowego. Środek ten to naturalny środek dezynfekujący całkowicie, 100% eliminuje problem rozwoju szkodliwych bakterii i uniemożliwia funkcjonowanie roztoczy. Przy czym uzyskano to w sposób całkowicie naturalny. Jednocześnie jest to materiał bardzo wytrzymały i przewiewny, a w jego produkcji nie wykorzystuje się szkodliwego freonu CFC. Jeżeli materac zbudowany z tych pianek "wzmocnimy" odpowiednim pokrowcem na materac np. Lyocell lub Greentex to mamy najbardziej bezpieczne środowisko dla osoby z alergiami. W naszej ofercie są to materace Viscogreen, Viscogreen Lux, Natur Biogreen. (zajrzyj na naszą stronę internetową z materacami)

Podobnie z resztą jest z pianką AventO2, w której wykorzystano z kolei ekstrakt z lawendy. A więc także naturalnego środka bakteriobójczego. Możemy nawet powiedzieć, że nasze materace Swiss Dynamic i Swiss Magic w połączeniu ze standardowym pokrowcem Swiss Lavender będą tutaj też bardzo bezpiecznym rozwiązaniem.

Istnieje też wiele rozwiązań dla alergików, które wykorzystują środek dezynfekujący Ultra Fresh. Jest to bezpieczny środek dla zdrowia ludzkiego, wykorzystywany np. w naszej piance Antibacterial. Osobiście jednak bardziej ufamy Matce Naturze i proponujemy skupić się na ww. rozwiązaniach.

Najważniejsze jednak, aby nasz materac miał odpowiedni pokrowiec. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tutaj materiały oparte na naturalnej celulozie drzewnej, jak np. pokrowiec Lyocell czy pokrowiec Bamboo. Natura bowiem potrafi sobie doskonale poradzić z zagrożeniami dla zdrowia ludzkiego, jeżeli człowiek tylko jej w tym nie przeszkadza. Innym, mniej naturalnym rozwiązaniem są pokrowce wykorzystujące w swojej budowie srebrną nić lub jony srebra, jak np. nasz pokrowiec Silver Protect. W naszej ofercie pokrowców - dostępnej pod tym linkiem - alergikom polecamy także pokrowce Greentex i Eucalyss (szczególnie osobom, które mają objawy związane z chorobami układu oddechowego), Swiss Lavender. W naszym przypadku możemy w te pokrowce "ubrać" dowolny materac z naszej oferty, lub wykonać pokrowiec na Wasz materac. Oczywiście, każdy nasz pokrowiec spełnia podstawową cechę pokrowca dla alergika - jest ściągalny i istnieje możliwość jego

Wszystkie te materiały, tkaniny materacowe które tutaj Państwu prezentujemy mają na celu wyeliminowanie przede wszystkim roztoczy. Część z nich, jak Lyocell czy Greentex, Silver Protect mają też zdolność do eliminowania osadzających się na powierzchni materaca pyłków roślin. Stosowanie tych materiałów w naszej firmie nie jest z resztą dziełem przypadków. Wynika ono po prostu z faktu, że naszym celem jest pomoc w zapewnianiu zdrowego snu naszym Klientom. Materace bowiem, jak wskazuje rynek, można sprzedawać różne - nie koniecznie takie, które są dobre dla Klienta, gdyż czasem zysk jednak bierze górę nad bezpieczeństwem.

Doria - materace sprężynowe, materace lateksowe, materace piankowe oferowane w Warszawie

 

 

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci