Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Ulubione pozycje snu - zmieniać, czy nie zmieniać

doria24

Sen to zdrowie, o tym każdy wie. A Ci co usiłują nam wmówić, że tak nie jest, szybko się przekonywują, że błądzą. Nie da się oszukać naszych organizmów, które potrzebują snu do odpowiedniej regeneracji całego ciała. No, ale już sam fakt, jaką pozycję do snu przyjmujemy, to temat rzeka. I dzisiaj zastanowimy się, które pozycje są dobre, które złe i czy warto zmienić swoje przyzwyczajenia.

Ulubione pozycje snu - zmieniać, czy nie zmieniać.

Każdy z nas ma jakieś "ulubione" pozycje snu, które pozwalają nam spać spokojnie. Nie jest to jednak jednoznaczne, że ta nasza "ulubiona" pozycja jest dla nas odpowiednia. Czasami jest ona po prostu wymuszona przez to, na czym śpimy. Czasami nawet wystarczy zmienić pozycję snu, aby pozbyć się uporczywego bólu pleców, a tym samym budzić się z uśmiechem na twarzy. Spanie w kiepskiej pozycji może prowadzić nawet skurcze mięśni i upośledzenia krążenia krwi. To również może prowadzić do problemów z bezsennością i pogłębiać inne jednostki chorobowe, na jakie cierpimy.

No, ale dosyć straszenia, czas przyjrzeć się jak to śpimy. 

Generalnie pozycje snu możemy podzielić ogólnie na:

  • na boku
  • na plecach
  • na brzuchu.

Oczywiście, możemy tu dokonać jeszcze głębszego podziału, np. na gwiazdę, na misia, itp. śmiesznie brzmiące nazwy, ale o tym będzie dalej. Teraz przyjrzyjmy się wadom i zaletom poszczególnych pozycji snu.

Pozycja snu na boku

Pozycja snu na boku, jest chyba najbardziej ulubioną pozycją spania człowieka. Po prostu większość z homo sapiens sapiens śpi napozycja snu na boku boku. I w zasadzie można powiedzieć, że dobrze. Oczywiście, ta pozycja ma swoje wady i zalety. Najważniejsze jednak tutaj jest to, aby spać na boku lewym, a nie prawym. Dlaczego? Ano dlatego, że w tej pozycji nasz żołądek oraz inne ważne organy wewnętrzne znajdują się "na dole", a kwasy żołądkowe leżą sobie spokojnie na swoim miejscu, nie próbując dostać się do naszego przełyku. Jeżeli nadal nie wiecie, o co chodzi, to radzę przypomnieć sobie o niezbyt przyjemnym uczuciu, kiedy treść żołądka przedostaje się w kierunku naszej paszczy. Na samą myśl, człowiek dostaje dreszczy. 

Śpiąc na boku, oczywiście lewym, najlepiej jest przybrać tzw. pozycję embrionalną. W tym celu wyciągam nieco ręce przed siebie i lekko podciągamy nogi w kierunku brzucha. Niezbyt mocno oczywiście. Dzięki takiej pozycji nasz kręgosłup otrzymuje najbardziej ergonomiczną pozycję, dzięki czemu najlepiej się regeneruje. Pozycja ta zwiększa też znacznie przepływ krwi w naszym ciele, dlatego lekarze bardzo często zalecają tak spać kobietom w ciąży. Niewątpliwe zaletą spania w pozycji na boku, jest też fakt iż ograniczamy też uciążliwe chrapanie. 

Niestety - są też pewne wady. Szczególnie istotne dla kobiet. Pierwsza wada jest też związana bardzo często ze źle dobranym materacem. Jeżeli materac będzie twardy, wykonany z niezbyt elastycznych i sprężystych materiałów (np. kokos), to spanie na boku będzie najprawodpodobniej prowadziło do bólów w barku i w biodrach. Może też prowadzić w  konsekwencji do zakłócenia prawidłowego ukrwienia tkanek w tych okolicach, powodując uczucie drętwienia i w konsekwencji wiercenie się na materacu. Wiercenie z kolei oznacza wybudzanie się ze snu i zakłócanie jego prawidłowego przebiegu. Ale, jak już mówiliśmy, to zazwyczaj jest efekt kupowania zbyt twardych materaców. Dlatego oczywiście zapraszamy do profesjonalnych sklepów z materacami, takimi jak w dolnośląskim Lubinie - firmie Salon Snu oraz oczywiście w stolicy naszego kraju - firmie DORIA, by unikać tego typu problemów. Warto, śpiąc na boku, wkładać miękką poduszkę między nogi, ponieważ bardzo często pozwala to na pozbycie się tego dziwnego bólu mięśni nóg, oraz tzw. zespołu niespokojnych nóg. W tym celu polecamy rewelacyjne poduszki marki ITALCOMFORT

Natomiast, hmmm, jakby to powiedzieć. Badania wskazują, że kobiety, które śpią na boku są narażone na powstawanie zmarszczek w okolicy biustu, a bardzo często pozycja tam ma negatywny wpływ na ich jędrność. Także twarz jest mocno narażona na powstawanie zmarszczek na wskutek nacisków na skórę. Tutaj jednak można skutecznie ten problem usunąć stosując odpowiednio dobraną poduszkę z firmy ITALCOMFORT. Są one na tyle miękie, a przy tym delikatne iż zmniejsza to znacznie ten problem. 

I jeszcze jedno. Pozycja embrionalna na boku, nie jest wskazana dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego i osoby otyłe. Może bowiem prowadzić do dużych nacisków na płuca i problemów z oddychaniem. Unikaj wkładania ręki pod głowę, ponieważ w tym momencie obciążasz splot ramienny, kontrolujący pracę mięśni barkowych - to tak, jakbyście trzymali na ramieniu kilkukilogramowy odważnik przez cały czas. 

Pozycja snu na plecach.

pozycja snu na plecachPozycja snu na plecach jest przez wielu fizjoterapeutów uważana za najlepszą dla zdrowia naszego ciała. No cóż, jest to generalnie prawda. W tej pozycji nasz kręgosłup jest oczywiście najmniej narażony na przeciążenia. Oczywiście, pod warunkiem, że materac jest odpowiednio dobrany, a i poduszka/poduszki są też odpowiednio dobrane. Nie jest to jednak dobra pozycja do snu dla osób cierpiących na tzw. bezdech nocny, wzmacnia też chrapanie. Również w pewnych okolicznościach, kobiety w ciąży powinny unikać tej pozycji snu. Dodatkowe naciski na macicę mogą bowiem powodować dodatkowe nieprzyjemne skurcze i bóle.

Jednak, jeżeli nie jesteśmy w ciąży, nie cierpimy na bezdech, to warto spróbować spać na plecach. Warto jednak wtedy wspomóc się poduszkami - jedną, odpowiednio dobraną pod głowę, a drugą pod kolana, aby odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa i unikać zbyt dużego, nienaturalnego wygięcia się kręgosłupa. Ciekawostką jest też to, iż osoby cierpiące na nocne zgrzytanie zębami tzw. burksizm, powinny tez spać na plecach. Znacznie to bowiem ogranicza takie niezbyt przyjemne zjawisko, a coraz częściej spotykane (jest wywoływanie stresem, lękiem i zaburzeniami snu). Sen na plecach pozwala rozluźnić się mięśniom twarzy, a sama żuchwa opada lekko, zapobiegając ściskaniu. 

Pozycja na plecach jest też zalecana osobom czynnie uprawiającym sport, a w szczególności kobietom. I nie tylko, że pomaga to lepiej znieść ból w biodrach, ale także dlatego iż pozytywnie wpływa to na jędrność piersi oraz ogranicza powstawanie zmarszczek w okolicy biustu. Ponieważ twarz nie jest przyciśnięta do materaca lub poduszki, nie ma problemu z możliwością powstawania zmarszczek na skórze twarzy, a sama skóra staje się bardziej jędrna i wygładzona.

Pytanie więc, dlaczego ludzie tak rzadko wybierają tą pozycję snu. Niestety, to pytanie retoryczne.

Pozycja snu na brzuchu.

Niestety, ta najgorsza pozycja do snu jest bardzo często wybierana w naszym kraju. Wg naszej teorii jest to spowodowane faktem, iż w Polsce preferowane są przez naszych Klientów materace twarde. A te skutecznie zniechęcają ludzi do spania na plecach i na boku, powodując często duże bóle w plecach. Wtedy ratunkiem jest położenie się na brzuchu.  

W zasadzie zaletą tej pozycji snu jest tylko ograniczenie chrapania do minimum. Dlatego zalecana jest dla osób cierpiących na bezdech senny. Niestety, ale przede wszystkim będzie ona powodować problemy z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. I to nie podczas snu, ale podczas codziennej pracy. W tym bowiem miejscu dojdzie do nienaturalnego wygięcia kręgosłupa, powodując niszczycielskie naciski poszczególnych kręgów kręgosłupa na siebie. Na postrach dodam, że z pewnością będzie powodować duże naciski na twarz, a więc powodować będzie wcześniejsze powstawanie zmarszczek. U kobiet ucisk na biust będzie miał negatywny wpływ na jędrność piersi, a bardzo często źle dobrana poduszka (zbyt twarda), będzie powodować nienaturalne wygięcie karku, powodując poranne bóle szyi. 

Język snu, czyli co mówi nam Twoja ulubiona pozycja snu o Tobie.

Na koniec nieco z innej beczki. Istnieją teorie, że pozycja w jakiej śpi człowiek bardzo dużo mówi o jego charakterze i osobowości. I tak, np. pozycja embrionalna określana jest jako "Dziecko", a wskazuje na to, że człowiek jest osobą wrażliwą, nieco wycofaną w stosunku do otoczenia, a nawet zamkniętą. Pozycja na boku z lekko zgiętymi nogami, to znowu "Dusza Towarzystwa", a więc człowiek, który lubi skupiać uwage otoczenia na sobie, bardzo łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Śpiąc na boku z całkowicie wyprostowanym ciałem, jesteś określany jako "Drzewo", człowiek łatwo nawiązujący kontakty z innymi ludźmi, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Po prostu urodzony człowiek sukcesu. Śpisz na wznak, na plecach? To ewidentnie jesteś "Ochroniarzem", a więc człowiekiem, któego cechuje spokój i cisza, który stroni od towarzystwa, a najlepiej czuje się u siebie w domu. Jest jeszcze "Rozgwiazda", czyli człowiek, który śpi na brzuchu, obejmując oburącz poduszkę. Wskazuje to na to, iż człowiek jest łatwo nawiązujący kontakty z ludźmi, ale bywa podejrzliwy i ma problemy z podejmowaniem decyzji, ale jednocześnie konsekwentnym w działaniu, jeżeli już decyzje podejmie. Jeżeli śpisz na brzuchu z rozłożonymi rękoma, to jesteś "Spadachroniarzem", a więc osobą narażona bardzo często na słowa krytyki, którą źle znosisz. Jesteś osobą, która jest podejrzliwa i łatwo wyprowadzić Cię z równowagi. 

No, ale to tylko takie dywagacje. Jednak jak już chcecie komentować, to przynajmniej powiedzcie, którym typem śpicha jesteście. Nie będziemy informować Waszych pracodawców o Waszym nastawieniu do życia. 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [materacyk] 185.212.171.*

    Bardzo ciekawy wpis o tych pozycjach do spania, zwłaszcza o tym co dana pozycja mówi o człowieku. Można dodać jeszcze to, że wiele osób po prostu nie umie spać w danej pozycji, szczególnie spotkałem się z osobami które nie potrafią po prostu zasnąć lub spać głęboko na plecach. Mają wtedy płytki sen lub co chwila się budzą. Zresztą ja także mam z tym problem i niestety jest to prawda, że wtedy w tej pozycji dużo łatwiej o chrapanie. Masa osób lubi spać na boku, a niektórzy mają nawet swój ulubiony bok do spania, np prawy lub lewy. To tak z własnych spostrzeżeń :)

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci