Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

FFI - Śmiertelna Bezsenność Rodzinna

doria24

Bezsenność jako choroba, nie musi być skutkiem nadmiernego stresu, przepracowania itp. uwarunkowań. To także poważna choroba o podłożu genetycznym, "grasującą" po całych rodzinach od pokoleń. Mowa tutaj o chorobie nazywanej w skrócie FFI, a w wolnym tłumaczeniu określanej jako "śmiertelna bezsenność rodzinna". Tak, przerażający jest pierwszy człon nazwy tej choroby, ale niestety bardzo dosadnie przedstawiający jej skutki. Dlatego w dzisiejszym artykule przedstawimy właśnie ten problem. 

FFI - ŚMIERTELNA BEZSENNOŚĆ RODZINNA.

FFI (ang. fatal faimilial insomnia) jest chorobą wyjątkowo rzadką. Na świecie stwierdzono ją wśród 28 rodzin, aczkolwiek choroba jest tabezsennosc1 niczym wyrok. Zawsze bowiem prowadzi w konsekwencji do śmierci. Dodatkowo jeżeli u chociaż jednego z rodziców stwierdzono tą chorobę, istnieje 50% prawdopodobieństwa, iż chorobę tą odziedziczy jego potomstwo. 

Pierwszy raz opisano tą chorobę w 1979 r. we Włoszech, gdzie lekarz Ignazio Roitera połączył fakt wysokiej śmiertelności w pewnej rodzinie z problemem bezsenności. Jednak dopiero pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, naukowcy odkryli iż za problem genetycznej bezsenności odpowiada zmutowane białko nazywane prionem. Białko to w swojej budowie zamiast kwasu asparaginowego posiada czystą asparaginę, która w konsekwencji powoduje dalsze mutacje protein w mózgu. Choroba atakuje wzgórze mózgu, a więc część mózgu odpowiedzialną m.in. za regulację snu. 

Sama choroba najczęściej pojawia się w okresie pomiędzy 30 a 60 rokiem życia, rozwija się bardzo szybko prowadząc między 7 a 36 miesiącem choroby do zgonu. Naukowcy wyodrębnili cztery etapy rozwoju choroby:

- etap pierwszy, objawiający się przede wszystkim nasilającą się bezsennością, skutkującą nasilającymi się fobiami i atakami paniki,

- etap drugi objawia się coraz częstszymi halucynacjami i postępującymi atakami paniki,

- etap trzeci objawiający się szybką, znaczną utratą masy ciała,

- etap czwarty, objawiający się demencją, otępieniem, brakiem kontaktu z otoczeniem. 

Chory umiera po prostu w stanie delirium. Układ immunologiczny człowiek w ogóle nie broni się, a u zmarłych stwierdzono duże ubytki komórek mózgowych tylko w we wzgórzu mózgu. Jednak choruje nie tylko mózg, ale cały organizm. Skutkiem bezsenności, nieprawidłowego działania mózgu, jest też niedokrwienie całego organizmu, problemy z sercem, a także zaburzeniem gospodarki hormonalnej.

Niestety, jak już wspominaliśmy, choroba jest nieuleczalna. Jak dotąd żadne leki nie przyniosły pożądanych efektów, a ostateczną nadzieję na leczenie, naukowcy widzą w rozwoju badań genetycznych. 

Jeżeli nasze artykuły trafiają do Państwa i uważacie je za pożyteczne, będziemy wdzięczni za udostępnianie ich na portalach społecznościowych oraz forach tematycznych. Będzie to miłe uznanie dla naszych starań.

Tych, którzy poszukują konkretnej porady na temat materaców, poduszek itp. zapraszamy serdecznie do naszego salonu

 

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci