Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Komfort termiczny - dlaczego jest to takie ważne podczas snu?

doria24

Kupując materac często popełniamy ten sam błąd, będąc przekonanym iż każdy materac jest taki sam. Konsekwencje takiego podchodzenia do zakupu najważniejszego mebla w swoim domu są zazwyczaj przykre. Oczywiście można liczyć na łut szczęścia, można udawać że wszystko jest w porządku, ale po co? W końcu wydajemy sporo pieniędzy na ten prostokąt. Nasi wierni czytelnicy wiedzą już, że wybór materaca jest trudny. Wiedzą, że przy wyborze materaca należy brać pod uwagę wiele czynników, jak wiek, masę ciała, wzrost użytkownika, ale czy wiedzą, jak bardzo istotny jest komfort termiczny podczas snu? O tym dzisiaj napiszemy szerzej.

Komfort termiczny - dlaczego jest to takie ważne podczas snu?

Wprawdzie w zamierzchłych czasach pisaliśmy napomknęliśmy już wstępnie o komforcie termicznym w naszym artykule o technologii PCM, ale dzisiaj poszerzymy ten temat. Wyjaśnimy oczywiście, dlaczego tak ważne jest, aby zapewnić odpowiedni komfort termiczny podczas snu. 

komfort_snu

Na początku jednak, będziemy zmuszeni przypomnieć Wam o pewnym fakcie. Przypominamy, że musicie zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Niewłaściwa temperatura powietrza w sypialni utrudnia zasypianie, powoduje wybudzanie podczas snu, a efektem jest uczucie zmęczenia po przebudzeniu. A nie o to nam wszakże chodzi. Optymalną temperaturę dla siebie należy ustalić indywidualnie. Należy jednak pamiętać, że temperatura 21 st. C to nie jest dobry wybór. W takich warunkach nasz mózg ma trudności w wytwarzaniu melatoniny, nie potrafi ustabilizować poziomu kortyzolu, a to może prowadzić do napadów lęków, a nawet depresji. Z kolei bardzo niska temperatura będzie powodować problemy z zaśnięciem ponieważ mózg będzie zajęty próbą ogrzania ciała. W niskich temperaturach krew krąży wolniej, co w sytuacjach skrajnych prowadzi nawet do hipotermii. Wszystko to zakłóca oczywiście prawidłowy przebieg fazy REM naszego snu. Dlatego osobiście doradzamy zawsze temperaturę ok. 18 st. C, a przed snem zalecamy przewietrzenie sypialni. 

Niewątpliwe, aby uzyskać odpowiedni komfort termiczny podczas snu warto przyjrzeć się temu, w czym śpimy. Odzież powinna być dobrana do pory roku, ale warto też zadbać o materiały z którego są wykonane. Syntetyczne materiały nie zapewniają odpowiedniej wentylacji organizmu, powodując nadmierne pocenie się. Wybieramy więc tym samym najlepiej produkty bawełniane itp. Również istotne jest to czym się okrywamy. A więc kołdra i pościel. Kołdry uniwersalne zazwyczaj nie spełniają swojej roli o żadnej porze. Tak, jak z oponami wielosezonowymi. Najlepiej więc korzystać z lekkiej, przewiewnej kołdry letniej i specjalnie opracowywanych kołdrach zimowych, które oczywiście znajdziecie w ofercie np. firmy MATERASSO. Coraz częściej producenci oferują też rozwiązania DUO, kiedy do kołdry letniej dopina się drugą część, gwarantującą komfort termiczny w chłodne dni. 

No cóż, ale w ten sposób dbamy tylko o górną część. A co z tym co jest pod nami? Czy materac ma wpływ na nasz komfort termiczny snu? Otóż oczywiście ma. Nie jest przyjemnie jeżeli leżymy na czymś, co przypomina nam gorące węgielki powodując intensywne wydzielanie potu z całego ciała. Z drugiej strony dobrze by było, aby materac zapewniał nam przyjemne ciepło w chłodniejsze dni. Czy jest to możliwe?

Oczywiście na rynku są takie modele materaców, które spełniają takie wymagania. Najczęściej producenci starają się ten komfort termiczny zapewnić poprzez stosowanie odpowiednich pokrowców na materace, ale nie jest to zbyt skuteczny sposób. Oczywiście - przewiewność pokrowca jest bardzo istotna, ponieważ umożliwia w ogóle jakąkolwiek cyrkulację powietrza we wnętrzu materaca. Stąd też niemal obowiązkowym elementem dobrej klasy materaca staje sie tzw. pas wentylacyjny 3D, który ten proces usprawania. Dobrym rozwiązaniem jest zastosoawnie materaca termoelastycznego, który dzięki wymianie ciepła zapewnia zazwyczaj bardzo dobre warunki termiczne. Piszemy zazwyczaj, bo oczywiście markteting nadąża za modą i część pian termo przynosi skutki odwrotne do pożądanych w kwestii komfortu termicznego. Nic bowiem nie widzimy przyjemnego jeżeli latem, podczas upałów nasz materac staje się naszym wrogiem, który usiłuje nas poprostu rozpuścić. Większość materaców termoelastycznych nie polecamy także osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. 

Ponieważ komfort termiczny śpiącego jest bardzo ważny, producenci wciąż doskonalą swoje materace poprzez stosowanie różnego rodzaju nowoczesnych materiałów wspomagających wentylację powierzchni materaca. Mogą to być specjalne nacięcia tworzące kanały powietrzne, ale coraz częściej stosuje się specjalne piany wykorzystujące żel fizjologiczny (np. piana polargel w firmie Materasso), czy nawet pełne płyty żelowe (które jednak często dają zbyt duże uczucie chłodu na materacu). Jedno z najlepszych aktualnie rozwiązań znajdziemy jednak w materacu THERMO SILVER firmy MATERASSO, a raczej w specjalniej pianie SILVER włoskiej firmy Vefer o której już wspominaliśmy na łamach naszego bloga (tutaj możecie wrócić do tematu). Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ technologia PCM zapewnia nie tylko doskonałą wentylację, ale przede wszystkim prowadzi inteligentną gospodarkę ciepłem odbieranym z ciała człowieka. W momencie, kiedy ciało człowieka jest nagrzane, specjalne mikrokapsułki gromadzą ciepło w swojej strukturze, zapewniając stałą, przyjazną dla ciała ludzkiego temperaturę. Jednak nad ranem, kiedy nasze ciało wychładza się (czyli w momencie, kiedy następuje walka o swój większy skrawek kołdry), ciepło to oddają z powrotem zapewniając stale optymalną temperaturę na powierzchni materaca. I to bez względu na porę roku.

Jak już jednak wspominaliśmy, w przypadku osób cierpiących na choroby układu krążenia, piany termoelastyczne to nie jest zbytnio szczęśliwy wybór. O wiele lepiej sprawdzają się tutaj otwartokomórkowe piany wysokoelastyczne HR oraz bardziej nowoczesne piany HRC. Są to bowiem materiały zapewniające najlepszą przewiewność i wymianę nie tylko nagrzanego powietrza, ale także zgromadzonej z ciała wilgoci. A w przypadku osób z naciśnieniem jest to bardzo istotne, aby wentylacja była naprawdę perfekcyjna. Ze swej strony zachęcamy do inwestowania jednak w piany HRC, które dodatkowo są wysoce odporne na negatywne skutki zmian temperatury, a przede wszystkim wilgoci, jak np. szwajcarskie piany AventO2 czy EvoPoreHRC.

A tych co poszukują materaca, a przede wszystkim dobrej porady zapraszamy oczywiście do naszego sklepu. 

 

Komentarze (5)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Agnes] *.umts.static.t-mobile.pl

  Jestem przed wyborem materaca, szukam po internecie ale mam obawy, aby w ten sposób zakupić materac. Czy możecie polecić mi jakiś sprawdzony <a href="plantpur.pl/pl/sklep title="sklep z materacami" alt="sklep z materacami">sklep z materacami</a>. Pozdrawiam.

 • doria24

  i znowu to samo - próba ukrytego linku do swojego sklepu. Agnes - chcesz link do sklepu - to trzeba się nauczyć link dodawać, a przede wszystkim wnieść coś od siebie, napisać, dlaczego materace w sklepie plantipur są takie dobre, że warto je szukać. A tu nic.

 • Gość: [rador2] 83.218.108.*

  Ja od siebie polecę fabrykę materacy - co do komfortu termicznego, wykonują materace na zamówienie chyba ze wszystkich rodzajów dostępnych wypełnień, oraz wykończeń, plus posiadają oddychające poszewki i pokrowce, więc każdy kto chce ten komfort osiągnąć, a materac jest istotną jego częścią, nie będzie miał problemów. Dodatkowo osoby nieobeznane mogą liczyć na doradztwo przez cały proces tworzenia materaca, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta i pomieszczenia :)

 • Gość: [Materac] 37.48.65.*

  Myślę że bardzo istotną sprawą jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza w samym pomieszczeniu, czyli nie spanie bezpośrednio przy samym kaloryferze, oraz otwarte lub odszczelnione okno w zależności od tego jaka temperatura panuje na zewnątrz. Przewiew powietrza jest bardzo ważny dla komfortu snu i myślę że wtedy też te wszystkie dodatkowe materiały także lepiej pracują wtedy dla naszego komfortu spania. Tak mi się przynajmniej wydaje :)

 • Gość: [Maria] *.skyware.pl

  Najlepsza jest technologia kosmiczna w pokrowcu na materac Outlast. Jeśli ktoś ma duże problemy z utrzymaniem komfortu cieplnego podczas snu, ten pokrowiec to idealne rozwiązanie. Doradca w salonie experta snu dodatkowo doradził mi specjalną kołdrę, w której temperatura jest zawsze idealna. Po prostu cudo :)

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci