Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Narkolepsja - plaga naszych czasów?

doria24

Narkolepsja - choroba cywilizacyjna, która zbiera swoje żniwo we wszystkich społeczeństwach. Jest najczęstszą przyczyną powikłań zdrowotnych, utraty koncentracji, a co za tym idzie, spadku wydajności w pracy. Ma to więc poważny wpływ także na gospodarkę każdego kraju. Nie mówiąc już o osobistych konsekwencjach, czasem nawet konfliktach rodzinnych. O tym dzisiaj chcemy napisć. 

Narkolepsja - plaga naszych czasów?

Narkolepsja - to wprawdzie rzadka choroba, ale bardzo utrudniająca życie. Jej objawy to przede wszystkim nadmierna senność podczas dnia, napady senności praktycznie nie do opanowania, oraz katapleksja - nagła utrata napięcia mięśniowego. W dużej części przypadków tej choroby może dochodzić do przypadków halucynacji podczas zasypiania i budzenia się, oraz tzw. porażenia przysennego.   Bardzo często choremu śnią się koszmary senne

Jak widać, choroba stanowi poważne zagrożenie utrudniające wykonywanie niektórych czynności, jak np. prowadzenie samochodu. Grozi to bowiem niekontrolowaną utratą świadomości i w konsekwencji wypadkiem. 

Niestety - przyczyny choroby nie są do końca znane, dlatego stosuje się leczenie jedynie objawowe. Najprawdopodobniej choroba powstaje na wskutek mutacji genu kodującego antygen HLA. W wyniku tej mutacji układ odpornościowy człowieka traktuje neurony produkującą hipokretynę jako wirusy i je atakuje. Zakłóca to proces czuwania i prawidłowe funkcjonowanie mózgu człowieka. 

Do samego leczenia używa się środków antydepresyjnych, środków nasennych, a sam chory powinien zrezygnować z używek typu alkohol, papierosy czy kawa. 

A co to ma wspólnego z materacami? Przyznaję, że nie jesteśmy tutaj jakoś skutecznie pomóc chorym. Z naszej strony proponujemy jedynie zakup materac wytwarzanego z pian AventO2, czyli takich jak nasz Swiss Dynamic czy Swiss Magic. Być może zbawienne działanie aromatu lawendowego pozwoli choremu bardziej panować nad objawami choroby. Niestety - nie jesteśmy w tym przypadku w stanie tego zagwarantować. 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Mateusz] 83.218.108.*

    Wiele osób w mojej rodzinie wykazuje objawy, ale nie do końca wiem jak sprawdzić, czy mam podstawy do obaw.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci