Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Materac dla osób z dyskopatią.

doria24

Dzisiaj, po dłuższej przerwie, przybliżmy Państwu, a raczej spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jaki materac byłby najlepszym możliwym wyborem dla osób cierpiących na dyskopatię. Nie jest to łatwe w odpowiedzi, ale cóż - spróbujemy się zmierzyć z problemem. 

Materac dla osób z dyskopatią. 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby jednak wpierw odpowiedzieć, co oznacza dyskopatia i co mówią na ten temat fachowcy w białych kitlach. 

Co to jest dyskopatia.

Dyskopatia to generalnie dosyć szerokie pojęcie, dotyczące schorzeń krążka międzykręgowego. Jest to generalnie stan alarmowy dla stanu naszego kręgosłupa, ponieważ jest to początek poważnych problemów zdrowotnych. Na tym etapie powstawania zwyrodnienia kręgosłupa dochodzi do uwypuklenia jądra krążka międzykręgowego (potocznie nazywanego dyskiem), a objawem jest początkowo ból pleców w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Potem ten ból promieniuje aż biodre, kolan i stóp (objaw nazywany także rwą kulszową), skutecznie utrudniając normalne funkcjonowanie, a w konsekwencji nawet do zaburzeń czucia w kończynach. Jednym z przykrych skutków dyskopatii może też być niedowład mięśni, prowadzący nawet do zaniku mięśni, a kolejne przykre konsekwencje to osłabienie odruchów ścięgnistych oraz tzw. objawy rozciągowe. 

No cóż, to tak tylko w celu naświetlenie problemu, a po głębsze, może nawet ciekawsze opisy choróbska zapraszamy na inne, bardziej medyczne portale internetowe. 

Oczywiście - dyskopatia to choroba, którą potrafimy leczyć, ale zawsze powinno się najpierw zapobiegać. Leczenie nie należy bowiem do przyjemnych i tanich czynności. 

Leczenie dyskopatii.

Na szczęście, większość przypadków dyskopatii nie wymaga interwencji osobnika ze skalpelem. Czasami nawet choroba ustępuje samoistnie. Nie ma co jednak liczyć na tyle szczęścia i trzeba zawsze skonsultować jednak problem ze służbą zdrowia. Ci co nie mają szczęścia najczęściej poddać się muszą leczeniu zachowawczemu. Jeżeli mówimy tutaj o szczęściu, to i tak osoby te nie powinny narzekać - u nich nie doszło jeszcze do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego - więc w ich przypadku dużo do powiedzenia ma fizjoterapeuta. I warto posłuchać takiego fachowca, który może np. zastosować metodę MTD, opracowaną przez nowozelandczyka Robina McKenziego. Ale w celu pogłębienia tej wiedzy, również zapraszamy do fachowców w dziedzinie. My tutaj akurat jesteśmy bardziej od profilaktyki, bądź też wspomagania leczenia. 

dyskopatia1Ci co mają najmniej szczęścia, bądź leczenie zachowawcze nie przyniosło wymiernych skutków, skazani są na interwencję chirurgiczną. Metody interwencji takiej są różne, jednak nie gwarantują poprawy zdrowia człowieka. Dlatego właśnie warto dbać o zdrowie swojego kręgosłupa, poprzez odpowiednie ćwiczenia, stosowanie prawidłowych dla kręgosłupa metod podnoszenia ciężarów, zachowywania odpowiedniej postawy ciała, czy właśnie stosowania odpowiedniego podłoża dla snu. Tym bardziej, iż dostęp do rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej oraz badań RTG jest w wersji NFZ dosyć utrudnione, a w wersji płatnej dosyć kosztowne. 

Materac - co wybrać?

Załóżmy już że cierpimy na dyskopatię i poszukujemy materaca, który ulżyłby w cierpieniu i wspomógł profesjonalne leczenie. Proszę zauważyć, iż piszemy - wspomógł. Po raz kolejny bowiem przypominamy - materac to nie lekarstwo, a jedyny środek wspomagający leczenie. Tym bardziej, iż rodzaj materaca dobierać będziemy tutaj w zależności od rodzaju dyskopatii. 

Np. w przypadku najczęstszej dyskopatii lędzwiowej, a więc dotyczącej kręgów w odcinku  L5-S1 oraz L4-L5, wymagać będzie średniotwardego materaca najlepiej w wersji z pianą termoelastyczną. Oczywiście - warstwa piany powinna być optymalna i zawarta między 4 a 6 cm, w zależności od masy ciała człowieka. Zbyt duża warstwa piany może tutaj powodować zbyt duże zagłębianie się ciała i nienaturalne wygięcie kręgosłupa. A skutkiem może być oczywiście pogłębienie się problemu. Zbyt mała może nic nie dać, a jednocześnie wzmagać uczucie bólu w odcinku lędźwiowym. Idealnym rozwiązaniem byłby tutaj materac firmy Materasso Viscogreen H3, który dzięki specjalnym nacięciom w jądrze materaca pozwala przyjąć pozycję snu odpowiednią do aktualnego stanu zdrowia. Materac ten dobrze znosi także zmiany w masie ciała, stanowiąc doskonały amortyzator dla ciała, rozluźniający mięśnie odpowiedzialne za pracę kręgosłupa. Tym, którym do gustu nie przypada jednak piana termoelastyczna, proponujemy też materace wysokoelastyczne jak np. Bergamo lub sprężynowe jak np. Komodor, ale w tym przypadku warto zrolować kołdrę lub koc i podłożyć pod odcinek lędźwiowy i stawy kolanowe. No i oczywiście nie zapominać o najważniejszym - odchudzamy się, podnosimy ciężary prawidłowo, zwiększamy swoją aktywność ruchową. 

Pamiętać należy, że w przypadku nagłego ataku choroby, w pierwszym rzędzie dobrze jest położyć się na twardym podłożu w postaci embrionalnej. Pozwala to na złagodzenie pierwszego ataku bólu. Stąd warto rozglądać się za dwustronnymi materacami jak np. materac Bergamo. Ten materac, dzięki warstwie żelowej i twardym jądrze, skutecznie pomaga odprężyć się, przy jednoczesnym komfortowym miękkim podłożu. W ekstremalnych wypadkach, można spokojnie położyć się na drugiej, twardszej stronie. Ta strona ma tą poważną zaletę, iż posiada poprzeczne nacięcia wymuszające rozciąganie ciała i kręgosłupa, pozwalające na lepsze "dokarmienie" kręgosłupa podczas snu. Warto też zwrócić uwagę na materac Swiss Magic. Oprócz dobrych właściwości ortopedycznych, materac ten dzięki aromaterapii lawendowej, niweluje także skutki stresu, który jest jednym z czynników prowadzących do powstania dyskopatii. 

Z kolei dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa, wymaga bardziej skupienia swojej uwag na odpowiedniej poduszce, niż na materacu. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak poważny wpływ na leczeniu bólu przy dyskopatii ma właśnie taki przedmiot jak poduszka. Niestety - w większości sklepów nie potrafią profesjonalnie dobierać poduszki do schorzenia, oraz do właściwości anatomicznych użytkownika. Wybrać odpowiednią poduszkę jest o wiele trudniej niż materac. Należy brać pod uwagę pozycję snu, budowę ciała, jego masę, a także płeć użytkownika. Aby dobrać odpowiednią poduszkę, która nam pomoże, a nie zaszkodzi, musimy też poinformować sprzedawcę, jakiej twardości mamy materac. Jedno jest pewne - poduszka musi być na tyle miękka i elastyczna, aby dopasować się do kształtów naszej głowy i szyi, a jednocześnie pewnie i stabilnie podpierać ją, bez zbędnych nacisków. Jednym z ciekawych rozwiązań w tej dziedzinie stosuje firma oferująca poduszki pod marką ITALCOMFORT. Poduszki tej marki charakteryzują się dużą elastycznością i sprężystością, bardzo szybko dostosowujących się w miarę pewnie do ciała, a stopień nacisków zwrotnych jest tak nikły iż nie zakłóca prawidłowego ukrwienia mięśni wokół kręgosłupa. 

Jedno jest pewne - jak wybieracie poduszkę, należy koniecznie położyć się na materacu najbardziej odpowiadającym temu, który posiadamy w domu i koniecznie próbować jak najwięcej modeli, o różnej twardości. Warto kierować się też ogólną zasadą, iż jeżeli posiadamy materac miękki, to wybieramy miękką poduszkę (nigdy twardą), przy materacu twardym skupiamy się na poduszkach bardziej twardych (aczkolwiek tutaj należałoby jednak wypróbować też wersje miękksze). 

Oczywiście - zapraszamy tutaj serdecznie do naszego salonu na Towarowej, gdzie w kontakcie bezpośrednim będzie nam znacznie lepiej doradzić Państwu w zakupie materaca. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Materac] 37.48.65.*

    Niestety, problemy z kręgosłupem to poważna sprawa. Sam mam już dość poważne problemy i wiem jak ważny jest dobry materac aby nie czuć się obolałym po całej nocy, a w nocy móc wygodnie spać. W tej chwili mam już kilkuletni materac kieszeniowy i po tych kilku latach materac nie ma już tej sprężystości co nowy i niestety można to odczuć na plecach w nocy.

  • Gość *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dużo czytam ostatnio na temat materacy do spania. Wcześniej nie zwracałem na to uwagi, wystarczyło kawałek podłogi i coś pod głowę ale teraz nie mam już kilkunastu lat i szukam dobrego materaca. Czytałem dużo na temat materacy piankowych leczniczych ale ceny są nie do zaakceptowania po 6 tyś i więcej. Widziałem też materace materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe podobno bardzo dobre i dobrej pianki a cena do zaakceptowania, 2 tysiące to przeżyję. Co sądzicie o ArtMedic Viscotherapy? Warte swojej ceny?

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci