Menu

Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów

Blog tworzony przez profesjonalistów w dziedzinie materaców, łóżek i wszystkiego, co służy dla komfortowego snu. Bez zbędnych reklam, ale za to konkretna prawda.

Zdrowy sen - hasło marketingowe, czy źródło korzyści w naszym życiu?

doria24

Niemal codziennie jesteśmy bombardowani licznymi reklamami produktów, które mają nas uszczęśliwić, zadbać o nasze zdrowie, samopoczucie, czy zapewnić nam tzw. zdrowy sen. Powstaje więc pytanie ile w tym marketingu, a ile prawdy. Z naszego punktu widzenia, oczywiście zajmiemy się tematem zdrowego snu. Wszakże to blog o materacach, śnie oraz wszystkim, co związane bliżej lub dalej z sypialnia. 

Zdrowy sen - źródło korzyści w naszym życiu?

 W zasadzie na tak zadane pytanie, odpowiedź może być tylko jedna - tak, zdrowy sen to źródło korzyści w naszym życiu. W dzisiejszym świecie gonitwy za pieniądzem, bardzo często staramy się ograniczyć czas przeznaczony na sen do minimum. Traktujemy sen, jak stracony czas. My to nazywamy "dziadowskimi" oszczędnościami. Oszczędnościami, które wkrótce spowodują spore straty w naszym zdrowiu, a tym samym przyniosą z pewnością wymierne straty materialne. 

Gdyby człowiek mógł obyć się bez snu, to Matka Natura z pewnością by nas do tego nie zmuszała. Oczywiście, są różne metody wykorzystania procesu zasypiania i snu jak najbardziej efektywnie, w jak najkrótszym czasie, ale to trudne do osiągnięcia. Poradników na ten temat znajdziecie w sieci mnóstwo, ale my radzimy jednak nie eksperymentować. Lepiej zadbać o swój zdrowy sen innymi metodami. I nie koniecznie tylko poprzez kupno odpowiedniego materaca czy poduszki. 

Badania nad snem nadal trwają, nadal próbujemy zrozumieć ten mechanizm, ale jednego jesteśmy pewni - bez snu nie da się żyć. Zdrowy, głęboki sen wpływa znacząco na redukcję nagromadzonych stresów, napięć powstałych w ciągu dnia. Dzięki takiemu "wyłączeniu" centralnego układu nerwowego, regeneruje się on, a efektem jest też zmniejszenie apatii i przygnębienia. Nie na darmo w leczeniu np. depresji, pierwszym dążeniem lekarzy jest zapewnienie pacjentowi ustabilizowania snu, często poprzez silne środki farmakologiczne. Zdrowy sen bowiem, jest podstawą do skutecznego leczenia tego poważnego schorzenia. 

Sen odpowiada także za proces uczenia się i segregowania informacji. Bez zdrowego snu ciężko idzie nam nauka (aczkolwiek studenci mają zazwyczaj inne zdanie na ten temat), a żadne cudowne środki zwiększające koncentrację nie będą działać bez zdrowej dawki snu. Człowiek wyspany znacznie lepiej przyswaja wiedzę, szybciej kojarzy fakty a tym samym w pracy jest bardziej wydajniejszy. 

W trakcie snu nasz organizm też nie próżnuje. Np. podczas snu wydzielany jest hormon somatotropiny, odpowiedzialny za wzrost naszego ciała, a komórki regenerują się i odtwarzają. Szczególnie komórki nerwowe potrafią w trakcie snu odświeżyć swoje funkcje receptorowe. Można więc powiedzieć, że organizm człowieka to wielka fabryka, w której w trakcie snu dochodzi do przerwy konserwacyjnej, w trakcie której ekipy remontowe naprawiają, poprawiają i odbudowują to, co się zużyło podczas snu. W trakcie "produkcji" dziennej nie jest to bowiem możliwe. 

W trakcie snu "sprzątany" jest też nasz mózg z informacji zbędnych, oraz do utrwalenia tego, co chcemy zapamiętać. I tu z kolei można porównać sen do sprzątania wielkiej biblioteki - odkurzania, segregowania, naprawiania zniszczonych książek, usuwania zbędnych informacji i porządkowanie pozostałych w katalogach. 

Zły sen, ograniczenia w czasie trwania snu, prowadzą też do patologii w zdrowiu ogólnym. Utyłaś, utyłeś? Całkiem możliwe, że to dzięki "oszczędnościom" na śnie. Niedosypianie bowiem wpływa na podwyższenie greliny, takiego hormonu co pobudza nasz aptetyt. Hormon też ten fatalnie wpływa na naszą motywację np. do ćwiczeń. O kurde! To typowe objawy w moim życiu. 

Inne fatalne skutki w oszczędnościach na czasie snu, jego jakości, to zmniejszona odporność układu immunologicznego, a tym samym zwiększona podatność na choroby. W szczególności zaniedbania snu prowadzą do takich chorób jak cukrzyca, choroby układu krążenia, zwiększają ryzyko udaru mózgu. W przypadku cukrzycy naukowcy zauważyli już dawno pozytywny wpływ snu na stany przedcukrzycowe. W przypadku prawidłowego, zdrowego snu poziom cukru we krwi potrafił się znacznie obniżać. 

Nadal uważacie, że warto oszczędzać na śnie? Będziecie mieli lepiej, więcej? My osobiście radzimy jednak zadbać o jakość swojego snu. Oczywiście na naszym blogu znajdziecie porady i na ten temat, ale w skrócie wskażemy kilka prawidłowych zachowań:

1. Zadbaj o odpowiednią dietę, oraz postaraj się o prawidłowe nawyki żywieniowe. 

2. Zadbaj o swoją aktywność fizyczną - ale bez przesady.

3. Zadbaj o świeże powietrze w swojej sypialni i odpowiednią temperaturę powietrza.

4. Nie pracuj do późna, z sypialni wyrzuć wszystko, co emituje zbędne światło tj. komputery, telefony, jaskrawe diody LED itp. wynalazki.

5. Zadbaj o odpowiedni materac i poduszki - polecamy oczywiście produkty Materasso i ITALCOMFORT

6. Zadbaj o czystość i higienę, poprzez częstą wymianę pościeli i jej wietrzenie. 

I bądźcie mądrzejsi przed szkodą, a nie po szkodzie. W zdrowym ciele, zdrowy duch, a zdrowe ciało to wyspane ciało. Zapraszamy oczywiście do naszej firmy, gdzie zadbamy i doradzimy nie tylko w zakresie materaców, ale także służymy poradom na temat zdrowego snu. 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Paulina] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Chyba nie jestem jedyną osobą, którą zlekceważyła kwestię dobrego snu. Ciągle tylko praca i praca, brak czasu na cokolwiek a co za tym idzie, również brak czasu na sen. Na szczęście mamy nowy rok, nowe postanowienia i tego się trzymam. Zamierzam też wymienić swój materac. Do tej pory miałam stary, sprężynowy materac. Teraz myślę o materacu piankowym. Tylko tutaj nasuwa się pytanie... który z nich wybrać? W sklepach jest ogromny wybór. Ja myślę o tym z firmy Art Medic Viscotherapy, chociażby dlatego że jego cena nie jest zbytnio wygórowana i ma dobre opinie.

© Królestwo snu - kompedium wiedzy dla śpiochów
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci